Innowacje dla zrównoważonego rolnictwa według firmy Bayer

Zrównoważone rolnictwo to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w mediach. Zrobiło się o nim głośno również z powodu Europejskiego Zielonego Ładu i Strategii ,,od pola do stołu”. Innowacje dla zrównoważonego rolnictwa sukcesywnie wprowadza także firma Bayer, która podczas konferencji online zaprezentowała nowości dla rolników na sezon 2021.
Współczesne rolnictwo musi zmierzyć się z licznymi wyzwaniami, z czego najważniejsze wydają się być zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo żywnościowe. Firma Bayer chce pomóc rolnikom wprowadzając inicjatywę ,,Grunt to Zrównoważenie”, a także przedstawiając nowe produkty, które pozwolą dostosować się do nowych unijnych wymogów.
Innowacje dla zrównoważonego rolnictwa to jeden z celów firmy Bayer
Rolnictwo w Polsce, ale nie tylko musi stawić czoło nowym wyzwaniom do których należy wzrost populacji, czy obciążony ekosystem. Potrzebne są więc nowe rozwiązania i innowacje dla zrównoważonego rolnictwa. Firma Bayer obecnie pracuje nad trzema kluczowymi celami, które mają ułatwić rolnikom spełnianie nowych wymagań.
Cele o których mowa zaprezentował Antoine Bernet, Szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji. Dotyczą one przede wszystkim:
- zmniejszenia o 30 proc. emisji gazów cieplarnianych z najbardziej emisyjnych systemów upraw,
- ograniczenia o 30 proc. oddziaływania upraw na środowisko,
- umożliwienia drobnym rolnikom dostępu do zrównoważonych rozwiązań.
Antoine Bernet wyjaśnił dlaczego akurat nad nimi skupia się firma Bayer – Nad nimi pracujemy, po to żeby stworzyć bardzo konkretnie, dopasowane idealnie do potrzeb rolników rozwiązania.
100 mln będzie takich rolników, którzy będą mogli skorzystać z naszych innowacji, żeby korzystnie i lepiej produkować żywność w tym nowym otoczeniu pełnego wyzwań – zapowiedział również Antoine Bernet.
Firma Bayer planuje zrealizować cele do 2030 r. koncentrując się na trzech obszarach: nasiona, ochrona roślin i rolnictwo cyfrowe.
Szef działu Crop Science w Bayer przypomniał również, że w Polsce nawiązano współpracę z rolnikami w ramach projektu ,,Bayer Forward Farming”. Taka wzorcowa farma, która pokazuje jak rzeczywiście można wprowadzać w życie tę ideę zrównoważonego rolnictwa wykorzystując nasze środki ochrony roślin – podkreślał Antoine Bernet. Po czym dodał – to idealna platforma żeby umożliwić rozmowę o rolnictwie przyszłości.
Dowiedz się więcej o projekcie ,,Bayer Forward Farming” – Rolnictwo zrównoważone w Polsce – konferencja online firmy Bayer
Grunt to zrównoważenie oraz innowacje w środkach ochrony roślin
Firma Bayer przekształca wieloletnią kampanię „Grunt to Bezpieczeństwo“ w inicjatywę „Grunt to Zrównoważenie“, aby podkreślić spójność z globalnymi celami firmy Bayer. Wprowadza także innowacyjne środki ochrony roślin dla zbóż i rzepaku.
Pierwszy z nich to nowy fungicyd zbożowy do stosowania przeciwko patogenom chorobotwórczym. Input Triple, bo o nim mowa to fungicyd idealnie dopasowany do pierwszego zabiegu fungicydowego w fazie T1. Składa się z trzech kompletnych i uzupełniających się substancji: protiokonazol, spiroksamina, a także proquinazid. Doskonale sprawdza się przy ochronie zbóż przed łamliwością podstawy źdźbła. Poza tym, potrafi interwencyjnie i zapobiegawczo zwalczyć mączniaka prawdziwego. Termin stosowania, a także zalecaną dawkę przedstawiono na zdjęciu poniżej:

© Dzięki połączeniu trzech substancji zwalczanie chorób zbóż przy użyciu Input Triple wchodzi na nowy, lepszy poziom.
Innowacje dla zrównoważonego rolnictwa – produkt o wysokim wchłanianiu dzięki formulacji
Warto również dodać, że fungicyd wprowadzony przez firmę Bayer spełnia wymogi zrównoważonego rolnictwa i strategii antyodpornościowej. Atutem Input Triple jest też jego formulacja – „Leafshield”, która zwiększa jego moc działania i daje możliwość korzystania przy mniej przyjaznej pogodzie. W programie ochrony Input Triple zalecany jest wspólnie z Ascra Xpro w drugim zabiegu T2, co zabezpiecza plantację na cały sezon.
D-ACT czyli nowa technologia insektycydowa w rzepaku
W trakcie konferencji zaprezentowano także nową technologię w ochronie rzepaku. Opiera się ona na dwóch produktach (Decis Mega i Kestrel) o różnych mechanizmach działania – kontaktowym i systemicznym.
Pierwszy z nich – Decis Mega jest wysokoskoncentrowanym insektycydem z grupy pyretroidów. Charakteryzuje się szybkim działaniu zwalczając szkodniki np. w zbożach, rzepakach, burakach itp. Natomiast Kestrel 200 SL oparty jest o substancję aktywną acetamipryd, wyróżnia go długotrwałe działanie powierzchniowe, wgłębne, a także układowe. Dzięki czemu zwalcza szkodniki w różnych fazach rozwojowych. Jest on również zalecany do programów Integrowanej Produkcji.
Z racji tego, że preparat Proteus 110 OD nie będzie można stosować firma Bayer postanowiła zaproponować rolnikom innowacyjną technologię D-ACT w ochronie rzepaku. Należy ją stosować zgodnie z zaleceniami przedstawionymi poniżej:

Terminy, mieszanki i dawki preparatów należy dostosować do czasu i natężenia występowania szkodników oraz aktualnych warunków pogodowych
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
A po co to mieszać jak na rynku są gotowe produkty z tymi samymi substancjami? Np Inazuma