Inteligentne ule wyręczają pszczelarzy! Sprawdź ich możliwości!

Inteligentne ule wymyślono po to, aby spełniały jedno podstawowe zadanie – wspierały pszczelarzy w ich pracy. W czasie, gdy zagrożona jest populacja pszczoły miodnej te inteligentne urządzenia mogą odegrać ważną rolę w ich hodowli.

Wielu potencjalnych hodowców pszczół zniechęca nadmiar obowiązków, które trzeba wykonać, aby prowadzić pasiekę. I tu pojawia się narzędzie, które… No właśnie, czy oznacza to, że już każdy może zostać pszczelarzem? Sprawdź, czy dzięki tym ulom dasz radę hodować pszczoły! A może skorzystasz z dotacji przeznaczonych na rozwój pszczelarstwa? To trzeba sprawdzić!

Cyfryzacja pszczelarstwa? Tak, to już fakt!

inteligentne ule

Inteligentne ule. Urządzenia BeeHUB wykonują pomiary wewnątrz i na zewnątrz ula

fot. Intelligent Hives Sp. z o.o

Czy można zarządzać pasieką siedząc przed komputerem? Już tak. Pozwalają na to inteligentne systemy zarządzania pasiekami. Mają one za zadanie nie tylko zoptymalizować produkcję miodu i wosku ale szybciej reagować na zagrożenia. Niewątpliwie inteligentne ule, to urządzenia, którymi powinien zainteresować się młody rolnik, początkujący pszczelarz. Jak wiadomo, w dzisiejszej dobie najważniejsza jest informacja i to właśnie ją dostarczają pszczelarzom te inteligentne urządzenia.

Inteligentne ule – Intelligent Hives

Nie ma wątpliwości, że znacznie prościej zostać pszczelarzem mając do dyspozycji aplikację, pozwalającą na doglądanie pasieki z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Krótko mówiąc, siedząc, np. w domowym zaciszu, mamy pełną kontrolę nad pasieką. Zapewnia nam to Intelligent Hives – inteligentna aplikacja. Na dodatek aplikacja uławia wykrywanie chorób, rójki czy przeprowadzanie inspekcji ula. Ponadto umożliwia zaplanowanie zadań oraz prowadzenie dokumentacji chorobowej pszczół, dzięki czemu zwiększa to przychody pszczelarzy i zmniejsza wymieranie pszczół na świecie. Zastosowane w aplikacji algorytmy analizują zebrane dane i prezentują wnioski, sprawiając, że pszczelarze szybciej reagują na ewentualne zagrożenia.

Inteligentne ule

Inteligentne ule – aplikacja

fot. Intelligent Hives Sp. z o.o

Urządzenia BeeHUB

To urządzenia opracowane przez polski zespół – Intelligent Hives uczyniły, że inteligentne ule mogą zmienić spojrzenie na współczesne pszczelarstwo. BeeHub wykonują pomiary wewnątrz jak i na zewnątrz ula. Są on wyposażone w karty SIM, które bezprzewodowo przesyłają zebrane dane do aplikacji Intelligent Hives w celu ich archiwizacji i dalszej analizy. Jak zapewnia firma, czas pracy urządzeń na wewnętrznym akumulatorze Li-ion wynosi od dwóch do sześciu tygodni. Pomiary wykonywane są co godzinę. Na dodatek istnieje możliwość dodatkowego zasilania urządzeń z power banku lub panelu słonecznego. Taka opcja pozwala zachować ciągłość pracy urządzeń. Ponadto można do nich podłączyć antenę zewnętrzną wzmacniającą sygnał sieci komórkowej.

Inteligentne ule mierzą, wykrywają, …

Każde urządzenie, dzięki któremu można przywrócić malejącą z roku na rok populację pszczół zasługuje na popularyzację. Dotyczy to również BeeHub. Poniżej dostępne dla pszczelarzy funkcje.

 • Pomiary warunków wewnątrz ula
  Każdy przegląd ula zaburza rytm życia pszczół, jednak BeeHub rozwiązuje ten problem. Już nie trzeba otwierać ula, żeby sprawdzić stan rodziny pszczelej. Inteligentne ule zapewniają stały dostęp do pomiarów temperatury, wilgotności, wagi i częstotliwości z każdego miejsca na świecie!
 • Analiza Danych
  Algorytmy opracowane przez producentów, pozwalają przeanalizować przesłane pomiary z ula, co ułatwia wykrycie anomalii, a co ważniejsze chorób pszczół we wczesnym stadium.
 • Innowacyjna waga
  W ciągu 7 dni odbywają się 24 pomiary wagi ula pozwalające na dokładne monitorowanie aktywności i stanu pszczół. Innowacyjna skala umożliwia wykorzystanie jej w pasiekach ruchomych i stacjonarnych.
 • Detekcja wandalizmu
  Kradzieże i dewastacje pasiek są coraz większym problemem pszczelarzy. Inteligentne ule posiadają detektor wandalizmu uaktywniający się w momencie naruszenia ula, dzięki czemu informują hodowcę o wtargnięciu nieproszonych gości.

…ułatwiają

 • Zdalny dostęp
  Bez względu na miejsce przebywania, pszczelarz ma zdalny dostęp do swoich z uli poprzez przeglądarkę komputerową lub aplikację na telefon (Android lub iOS).
 • Łatwa instalacja
  Aby obsługiwać inteligentne ule nie trzeba mieć wiedzy technicznej. Zamontowanie czujnika w ulu, wagi pod ulem i podłączenie do BeeHub załatwia sprawę.
 • Bezpieczeństwo
  Jak zapewniają producenci, system zmniejsza ryzyko utraty pszczół, zainwestowanych pieniędzy i czasu. A na dodatek urządzenie nie emituje fal radiowych wewnątrz ula.
 • Przyjazny interfejs
  Interfejs użytkownika nie jest zbyt skomplikowany. Łatwo lokalizowane są narzędzia i opcje w aplikacji umożliwiające szybki dostęp do wspólnych funkcji lub poleceń. Całodobowy monitoring ula wizualizuje parametry w nim panujące, takie jak: temperatura, wilgotność, waga, częstotliwość dźwięku, lokalizacja i wiele więcej.

Czy inteligentne ule nie są idealnym narzędziem dla początkujących pszczelarzy? Wydaje się, że jest to prosty sposób, aby spróbować założyć własną pasiekę i zostać pszczelarzem. Ogólnie mówiąc wystarczą dobre chęci i co najważniejsze przekonanie, że inteligentne ule rozwiążą przynajmniej niektóre problemy związane z hodowlą pszczół.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 277

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

ANKIETA - ILE ZA NASIONA W 2024?Zobacz WYPEŁNIJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Pszczelarz pisze:

  Jakie to ułatwienie dla pszczelarza??
  Proponuję założyć pasiekę i po 5 latach ponownie przeczytać ten artykół!!
  Robicie tylko reklame dla tego urzadzenia, nic więcej.
  Pszczelarz

 2. Katarzyna pisze:

  To dopiero glupota w najczystszej postaci.Od dawna wiadomo ze promieniowanie szkodzi ptakom i pszczołom.Wiec w ramach dobrostanu wladuj mi takie urzadzenie do ula.

 3. Pawel pisze:

  Matki ratunkowe też wykryje?
  Sprawdzi czerwienie?
  Sprawdzi stan matki?

 4. Jimi pisze:

  Zabawka dla kogoś co ma 3 ule.

 5. Koziołek pisze:

  A kto zapłaci pszczołom ich własnym produktem, bez wciskania kitu z cukru i pożywek, za szkodliwe przy pracy z komputerem ?

  Pszczoły i tak mają prze-Hiob-ane, że pszczelarz im matkę zadusi niechcący, mazakiem zaleje, cały miód podpiejdoji, a w zamian najzdrowsze pożywki zostawi, czyli genetyczny syf… Do tego rzesza pojebooov, którzy a to randapem pole zleją albo dla zabawy podpalą pasiekę i całymi tysiącami jak po gazie musztardowym na frontach I wojny światowej padają 🙁

  Sytuacja podobna do mleczarni- chciałem być pszczelarzem, ale zrozumiałem, że najlepiej będzie jak im miodu nie będę wyjadał i nie dali Bóg pomagał, bo same lepiej sobie radzą.

 6. Johann pisze:

  Czujnik sam się zamontuję i sam dalej będzie monitorował i regulował życie rodziny pszczelej,sam dostarczał energie sobie,a ja będę chodził do pasieki po pełne słoiki miodu.Za zainwestowane 999 zł netto w każdą rodzinę? A jakże!!!Wyobrazic sobie 100 rodzin razy 999 zł(NETTO)!!!.A gdzie reszta wydatków do utrzymania rodziny pszczelej,o cenie miodu i zbywania go nie wspominajac!Gdyby urządzenie z wagą kosztowało 99 zł.to może bym się zastanowił na próbę zakup najwyżej 2 urządzeń.Typowy artykuł reklamowy!!!!!Za taką kasę powinno urządzenie to wytrenować też rodzinę pszczelą,by była grzeczna i posłuszna.Dobrego nastroju życzę pomysłodawcom produktu i niby redaktorowi.Pszczelarz

 7. Pszczół pisze:

  Idiotyzm i w pewnym stopniu zabawne… Nawet nie muszę uzasadniać.

 8. Jacek z Mazur pisze:

  Świetna rzecz ale nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z rodziną pszczelą.Udowodniono,że pszczelarze są najdłużej żyjącą grupą zawodową bo mają kontakt z mikroklimatem ulowym.Dlatego też powstaje coraz więcej domków do apiterapii.Drodzy adepci pszczelarstwa,to urządzenie może być tylko małym dodatkiem w waszym „parku maszynowym”.Jeśli będzie ono podstawą gospodarki pasiecznej staniecie się trzymaczami pszczół a nie miłośnikami prawdziwego pszczelarzenia.

 9. Intelligent Hives pisze:

  Dziękujemy za artykuł i zainteresowanie tematem naszego StartUpu. Odpowiadając na komentarze. Zapraszamy do skorzystania z naszej DARMOWEJ aplikacji ułatwiającej zarządzanie pasiekami.
  W aplikacji mogą Państwo prowadzić dokumentacje pszczelarską na telefonie, a także na komputerze. Aplikacja pozwala dodawać nowe notatki, czy informacje na temat inspekcji uli – BEZ LIMITU. Nasz system cały czas rozwijamy.
  Koszt urządzenia 999 zł + VAT, jest to koszt urządzenia w pełnej wersji. Nie jest konieczne instalowanie tak bogatej wersji w każdym ulu. Proszę uwierzyć, że jest to naprawdę korzysta cena, przy tak zaawansowanym technologicznie urządzeniu. Urządzenie zbiera dane takie jak: dźwięk, temperaturę i wilgotności nad ramkami, temperaturę gniazda oraz temperatury zewnętrzną, a następnie dane te analizuje, co pozwala pszczelarzom nie tylko amatorom, ale i hobbystą na precyzyjne prowadzenie gospodarki pasiecznej. Czyli, np. wcześnie wykrywać choroby, czy pozyskiwać informację dotyczące pożytku w okolicy.
  Nasz system nie wymusza instalacji w środku ula urządzeń wytwarzających fale elektromagnetycznych.
  Zapraszamy do kontaktu, a redakcji dziękujemy za bezinteresowny artykuł promujący rozwój technologii w ważnym sektorze rolnictwa – pszczelarstwie.
  Pozdrawiamy

 10. Elvis pisze:

  Co za bzdury kompletnie mija się to z celem tak jak dopłaty dla pszczelarzy niby są ale nie dla wszystkich!,Chcecie pomoc pszczelarzom to zlikwidujcie dopłaty dla związków bo pszczelarz tylko ochłapy dostaje albo wcale…,lepiej Inwert dla pszczelarzy tańszy by był zakup nasion bo ceny z kosmosu ,drzewa miododajne bo jest ich co kot naplakal