Interwencyjny skup mleka poniżej oczekiwań. Jakie ceny oferuje UE?
Kryzys na rynku mleczarskim w Polsce jest następstwem ograniczenia zakupu produktów mlecznych m.in. przez Chiny. Choć trwa obecnie interwencyjny skup masła i odtłuszczonego mleka w proszku, nie cieszy się on zainteresowaniem. Dlaczego?
Od 1 lutego do 30 września standardowo są realizowane zakupy interwencyjne takich produktów, jak masło i odtłuszczone mleko w proszku. Zasady tej publicznej interwencji reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych.
Spis treści
Interwencyjny skup masła i OMP — jakie ceny?
Ceny skupu reguluje rozporządzenie Rady (UE) nr 1370/2013 z 16 grudnia 2013 r. określające środki dotyczące niektórych dopłat i refundacji związanych ze wspólną organizacją rynków produktów rolnych. A zatem obowiązujące ceny interwencyjnego zakupu masła wynoszą 221,75 euro/100 kg. Z kolei odtłuszczone mleko w proszku (OMP) jest kupowane po 69,80 euro/100 kg.
Natomiast na przełomie marca i kwietnia br. (20 marca–2 kwietnia) średnia cena rynkowa tych produktów była odpowiednio o 111,9% i 43,7% wyższa od cen interwencyjnego zakupu. A konkretnie ceny zbytu masła kształtowały się na poziomie 470 euro/100 kg (w Polsce 482 euro/100 kg), zaś OMP — 244 euro/100 kg (w Polsce 257 euro/100 kg).
Interwencyjny skup produktów mlecznych – Bruksela przeciwna podniesieniu cen
W zeszłym miesiącu na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Polska wnioskowała o podniesienie cen interwencyjnych. Jak argumentowała, umożliwiłoby to operatorom skorzystanie z otwartej obecnie publicznej interwencji na masło i OMP.
Jednakże zdaniem Komisji podniesienie cen miałoby negatywne skutki budżetowe i rynkowe. Chodzi o szybkie wyczerpanie środków przeznaczonych na sytuacje kryzysowe oraz o niewłaściwy sygnał na rynku.
Poza tym tylko Polska, Litwa i Łotwa popierają podniesienie cen interwencyjnych — uzasadnia sprzeciw Komisja Europejska.
Korekta cen rynkowych mleka i produktów mlecznych
Co więcej, zdaniem KE sytuacja na rynku mleka wymaga korekty. Albowiem średnie rynkowe ceny skupu mleka w UE pomimo spadku odnotowanego w styczniu 2023 r., są nadal na akceptowalnym poziomie. A to dlatego, że spadek odnosi się do historycznie wysokiego poziomu. Bowiem wcześniej ceny mleka wzrastały nieprzerwanie przez 24 miesiące, osiągając rekordowe wartości.
Korekty wymagają też ceny produktów mleczarskich, choć w ostatnich tygodniach można już mówić o stabilizacji sytuacji. Obserwowany jest spadek popytu na produkty mleczne. Jednak obecna sytuacja na tym rynku nie wskazuje na kryzys — twierdzi Komisja.
W odpowiedzi MRiRW na wniosek KRIR o interwencyjny skup produktów mlecznych dowiadujemy się też, że KE zapowiedziała kontynuację monitorowania sytuacji rynkowej i reakcję, jeśli będzie ona konieczna.
Rodzi się więc pytanie: jaką sytuację rynkową KE uzna za godną reakcji?
Sytuacja na rynku mleczarskim
A zatem skup interwencyjny produktów mlecznych odbywa się na zasadach ustalonych przez UE w 2013 r. Tymczasem w Polsce obserwujemy tendencję spadkową cen mleka.
Cena skupu litra mleka poniżej 2 zł — prognozy na 2023
Odpowiada za to wzrost podaży mleka na rynkach światowych i jednocześnie osłabienie popytu na produkty mleczne. W szczególności zmniejszył się eksport tych produktów do Chin, jednego z największych odbiorców tego sektora.
Czytaj również: Syntetyczna żywność zakazana. Za nieprzestrzeganie 60 tys. euro kary!
Źródło: KRIR
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!