Jabłka 2016: pojadą do Egiptu i Chin, ale nie do Rosji

Grupa producentów Fructis z Spompolna w Wielkopolsce wysyła jabłka na eksport do Egiptu. Sadownicy liczą  też na większą promocję jabłek w kraju. Jak to zrobić?

Rozpoczynający się sezon na jabłka przyprawia sadowników o ból głowy. Dlaczego?

Znów jest nadprodukcja – mówi Andrzej Sarnowski, prezes zarządu Wielkopolskiej Grupy Producentów Owoców Fructis z Sompolna. Jabłek jest więcej niż w ubiegłym roku i będzie problem.

Choć wysyłamy jabłka do dalekich krajów, to jednak rynek rosyjski nadal jest dla nas najważniejszy.Odległe rynki nie są w stanie zastąpić Rosji.

Andrzej Sarnowski, prezes zarządu Wielkopolskiej Grupy Producentów Owoców Fructis z Sompolna

Jak mówi prezes Sarnowski, on i inni producenci z grupy liczyli na to, że może uda się otworzyć rosyjski rynek dla polskich jabłek. Ale tak się nie stało.

To największy kłopot polskich sadowników – mówi Andrzej Sarnowski. – Choć wysyłamy jabłka do dalekich krajów, to jednak rynek rosyjski nadal jest dla nas najważniejszy.Odległe rynki nie są w stanie zastąpić Rosji.

Grupa Fructis już 3 rok wysyła jabłka do Egiptu.

To duży kraj, ma 90 mln ludzi – mówi prezes. – Ma kto te jabłka jeść. I cieszymy się bardzo, że nasze jabłka z Wielkopolski im smakują! Przymierzamy się także do eksportu jabłek do Chin. Zapowiadane są chińskie kontrole w podczas pakowania jabłek do wysyłki. U nas jeszcze chińskiej kontroli w sadach nie było. Czekamy.

Solą w oku jest jednakże spożycie jabłek w Polsce, które systematycznie spada.

Solą w oku jest jednakże spożycie jabłek w Polsce, które systematycznie spada.

Jak w telewizji pojawia się promocja jabłek, to spożycie się zwiększa – mówi pan Andrzej. – Ale generalnie jabłek nie szanujemy. Na szczęście w tym roku jest mniejsza pula do wycofania niż w roku poprzednim. Było 300 tys. t, a teraz jest tylko 90 tys. To dobrze, bo jak ludzie dostają coś za darmo, to nie chcą tego później kupować.

Ceny w Wielkopolsce są podobne jak w innych częściach kraju. Za jabłko konsumpcyjne sadownicy dostają od 50 do 70 gr.

Najlepsze odmiany takie jak Gala czy Red Prince można dostać 80 gr za kilogram – informuje prezes. – Najpopularniejsze w Polsce odmiany: Ligol, Idared, Szampion itp mają w skupie cenę ok. 50 gr/kg za jabłka o wielkości powyżej 7 cm. Jabłka przemysłowe już teraz skupowane są po 20–25 groszy za kilogram – poprzedniej jesieni było to 2 razy więcej, a tak niska cena jabłek przemysłowych pojawiła się dopiero wiosną.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *