Jak chronić rzepak przed patogenami?

Wiosną rzepak narażony jest na ataki wielu patogenów. Powodują one duże straty w plonach, dlatego tak ważna jest solidna ochrona rzepaku. Sprawdź, jaki fungicyd na rzepak wybrał pan Józef!
Co roku wiosną, prawie każdy rolnik zmaga się z rozmaitymi chorobami atakującymi rzepak. Do najgroźniejszych patogenów należą: czerń krzyżowych, szara pleśń, sucha zgnilizna kapustnych i zgnilizna twardzikowa. Na rynku istnieje wiele preparatów, które zapewniają skuteczność w ich zwalczaniu lecz sprawdźmy co doradza Pan Józef!
Spis treści
Jaki fungicyd na rzepak?
Z kamerą odwiedziliśmy gospodarstwo rolne pana Józefa Mika w województwie małopolskim. Gospodarstwo to specjalizuje się w uprawie zboża z przeznaczeniem na paszę, jak również kukurydzę i rzepak ozimy. Jest to nie lada wyzwanie, ponieważ powierzchnia całego gospodarstwa to 900 hektarów, a sam rzepak zajmuje aż 150 hektarów. Jak pan Józef dba o tak wielkoobszarowe uprawy?
– Stosowanie Caryxu® wiosną w naszym gospodarstwie pozwala nam na wczesne regulowanie pokroju rośliny. Uzyskujemy przez to krótszy pęd główny, natomiast dużo więcej rozgałęzień bocznych. Co za tym idzie, lepsze doświetlenie łanu, jak również zabezpieczenie przed chorobami grzybowymi – mówi kierownik gospodarstwa rolnego Cichawa.
Wybór preparatu do ochrony rzepaku nie jest prostą sprawą. Rynek oferuje wiele środków ochrony, ale to do nas należy wybór skutecznego produktu. Pan Józef w swoim gospodarstwie stawia na sprawdzone i polecane rozwiązanie.
– W gospodarstwie cały czas porównujemy różne preparaty zawierające inne substancje czynne. Natomiast z Caryxu® jesteśmy najbardziej zadowoleni, ponieważ spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Pozwala nam z jednej strony kontrolować wzrost i pokrój rośliny, a z drugiej strony zabezpieczyć rzepak przed najgroźniejszymi chorobami grzybowymi – mówi pan Józef.
Dowiedz się też więcej o ochronie fungicydowej zbóż.
Ochrona rzepaku przed chorobami
Preparat Caryx® 240 SL to nie jedyny wybór pana Józefa. Kierownik gospodarstwa rolnego Cichawa zaufał firmie BASF i wybrał też inny fungicyd na rzepak z ich oferty, którym jest Pictor® 400 SC.
– Pictor® stosujemy od kilku lat. Sprawdzaliśmy go w różnych rozwiązaniach – mówi pan Józef. – Zastosowania preparatu Pictor® pozwala nam nie wykonywać zabiegów w czasie pełnego kwitnienia rzepaku, ponieważ Pictor® zabezpiecza rzepak na bardzo długi czas przed chorobami grzybowymi. Szczególnie przed zgnilizną twardzikową. Daje nam to naprawdę dużą swobodę stosowania tego preparatu. Preparat Pictor® na pewno też pozwala rzepakowi łatwiej wytrzymać warunki stresowe, a także łatwiej znosić okresy suszy i zawiązywać więcej łuszczyn – dodaje.
Fungicydy Caryx® 240 SL oraz Pictor® 400 SC to środki sprawdzone, polecane przez tysiące rolników. Działają one zapobiegawczo, interwencyjnie i wyniszczająco.
Więcej informacji na temat produktu Caryx® 240 SL
Więcej informacji na temat produktu Pictor® 400 SC
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
