Jak działa mocznik w żywieniu bydła mięsnego?

Ceny paszy dla bydła są na tyle wysokie, że hodowcy nieustannie poszukują tańszych zamienników, które pozwoliłyby na zachowanie właściwej dawki pokarmowej. W obliczu bardzo drogiej śruty poekstrakcyjnej sojowej czy śruty rzepakowej hodowcy coraz chętniej sięgają po mocznik jako dodatek do dawki pokarmowej.

W paszach treściwych najdroższym komponentem zawsze jest białko, dlatego też, aby obniżyć koszty opasania, zarówno hodowcy, jak i firmy produkujące pasze i dodatki paszowe poszukują tańszej, ale równie dobrej alternatywy. Mocznik jest jednym z rozwiązań, które pozwalają na obniżenie kosztów produkcji przy jednoczesnym zachowaniu jej wydajności. Azot, który pochodzi z mocznika, jest bardzo dobrą pożywką dla bakterii znajdujących się w żwaczu.

Choć mocznik jest dobrą alternatywą dla śrut poekstrakcyjnych, trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jest rozwiązaniem idealnym i nie można stosować go bez ograniczeń.

Choć mocznik jest dobrą alternatywą dla śrut poekstrakcyjnych, trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jest rozwiązaniem idealnym i nie można stosować go bez ograniczeń. Nadmiar mocznika rozkłada się bowiem na nadmiar amoniaku, który jest dla zwierząt szkodliwy i w skrajnych przypadkach może prowadzić do upadków.

– Kto dodaje mocznik do codziennej dawki paszowej powinien bardzo dobrze przeanalizować skład pełnoporcjowych pasz czy też koncentratów białkowych nabywanych u producentów pasz, gdyż mogą oni do swoich produktów dodawać mocznik – wyjaśnia Maciej Ciszewski, przedstawiciel producenta pasz dla zwierząt. Jeżeli mocznik znajduje się w gotowej paszy, dawkę dodawanego do niej oddzielnie mocznika należy zmniejszyć. Zalecana dawka mocznika dla jednej sztuki bydła mięsnego to ok. 100–150 g na dobę.

Przeczytaj również:

  1. Bydło: selen przeciw zawałowi, molibden przeciw biegunce
  2. Bydło: cynk, kobalt i jod – dlaczego są ważne?
  3. Bydło: mikroelementy – makrozyski w zdrowiu

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 128

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *