Jak groźna jest krzywica u cieląt?

Przyczyna krzywicy u cieląt jest niemal identyczna jak w przypadku dzieci ludzkich – niedobory wapnia, fosforu oraz witaminy D, które szybko odbijają się na stanie kości oraz narządów ruchu. Powodem, podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, jest niewłaściwe odżywianie i brak odpowiednich dawek składników mineralnych.

Wapń i fosfor to jedne z najważniejszych makroelementów w diecie, których niedobór bardzo szybko odbija się na stanie zdrowia cieląt. Warto zauważyć, że w organizmie najwięcej wapnia, bo aż 99 procent, jest w kościach. Jeżeli cielę nie otrzymuje wystarczającej ilości wapnia w pożywieniu, jego organizm zaczyna czerpać go właśnie z kości, osłabiając je, deformując i prowadząc do zwiększonej łamliwości, innymi słowy zaczyna się objawiać krzywica u cieląt.

Cielęta bardzo często kuleją, szczególnie na kończyny przednie.

Objawy krzywicy u cieląt

Pierwsze objawy, jakie pojawiają się u cieląt podczas krzywicy, to zmniejszenie przyrostów, lizawość, nieprawidłowe poruszanie się. Cielęta bardzo często kuleją, szczególnie na kończyny przednie. W zaawansowanej krzywicy u cieląt niewłaściwie rozwijają się zęby, pojawiają się też deformacje, szczególnie żeber oraz w okolicach stawów. Cielęta, które cierpią na krzywicę, są też bardziej podatne na choroby zarówno inwazyjne, jak i zakaźne, gdyż cały ich organizm, nie tylko kości czy stawy, jest osłabiony. W badaniach anatomopatologicznych chorych cieląt można natomiast stwierdzić zgrubienia nasad kości długich oraz skrócenie ich trzonów.

Krzywicy u cieląt można zapobiec, zapewniając im odpowiednią dietę

Jeżeli cielę nie otrzymuje wystarczającej ilości wapnia w pożywieniu, jego organizm zaczyna czerpać go z kości

Jak wyleczyć cielę?

Leczenie krzywicy cieląt polega na podawaniu preparatów wapniowych i fosforowych. Jednak najważniejsza jest przede wszystkim profilaktyka, o którą należy dbać nie tylko po porodzie, ale już na etapie prenatalnym. Krzywica u cieląt to choroba, której można łatwo uniknąć. Wystarczy pamięta, że krowa w ciąży powinna otrzymywać odpowiednio zbilansowaną dawkę pokarmową oraz że dobrze jest podawać jej profilaktycznie preparaty witaminowe zawierające fosfor, wapń oraz witaminę D3. U młodych cieląt należy natomiast pilnować, by w ich pożywieniu znajdowała się odpowiednia dawka wapnia i fosforu, które powinny występować w stosunku 2 do 1.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.5 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Choroby cieląt
soltys48
Jajka zobacz więcej »
micgal39533
Mam pytanie macie jakieś domowe sposoby na wzmocnienie cielaka po zapaleniu płuc, bo ma teraz problemy ze wstawaniem i tak myślę czym go wzmocnić zobacz więcej »
gazdaadam
Witam jest problem z cielakiem w sobotę się krowa ocieliła poród ciężki we wtorek cielak zaczoł dyszeć był weterynarz dał antybiotyk i kazał podawać proszek z mlekiem wczoraj wie... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *