Jak odpowiednio dobrać olej do silnika? Oleje i smary w ofercie KRAMP
Olej odpowiednio dopasowany do typu i charakterystyki silnika jest gwarancją jego trwałości i efektywności podczas pracy. Jak więc odpowiednio dobrać olej do silnika?
Olej silnikowy zapewnia sprawną pracę najważniejszych podzespołów silnika. Spełnia kilka kluczowych funkcji w silniku. Jednym z jego głównych zadań jest smarowanie elementów. Tym samym zmniejszając tarcie, a więc wydłuża się trwałość układu. Kolejną z jego funkcji jest odprowadzanie ciepła i zapobieganie korozji. Poza tym uszczelnia silnik oraz chroni przed korozją, zapobiega tworzeniu się osadów i usuwa zanieczyszczenia. Podsumowując, zapobiega nadmiernemu zużyciu silnika i jego potencjalnym awariom.
Jak odpowiednio dobrać olej do silnika?
Czym kierować się wybierając olej do silnika? Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń producenta silnika. Dokładne parametry i klasę lepkości oleju silnikowego można znaleźć w instrukcji obsługi maszyny.
Po pierwsze lepkość oleju silnikowego (SAE)
Podczas wyboru odpowiedniego oleju silnikowego należy zwrócić uwagę na jego lepkość. Lepkość to wielkość, która określa zdolność przepływu cieczy przy określonej temperaturze np. 10W30.
Im niższa liczba po lewej stronie od W (winter), tym olej jest bardziej płynny w niskich temperaturach. Z kolei im wyższa liczba po prawej stronie oznaczenia, tym większa lepkość oleju w wysokich temperaturach.
Po drugie klasa ACEA
Jest to norma, która klasyfikuje oleje silnikowe według zastosowania do poszczególnych silników. Nie należy przy zaleceniach producenta, który rekomenduje stosowanie np. oleju w klasie ACEA E7 stosować oleju o innej normie.
Jaki olej do silnika? Podstawowe typy norm ACEA:
- A — silniki benzynowe, samochody osobowe;
- B — silniki diesla, samochody osobowe, lekkie ciężarowe;
- A/B — silniki benzynowe oraz diesla, osobowe, lekkie ciężarowe;
- C — silniki z systemami oczyszczania spalin, samochody osobowe, lekkie ciężarowe;
- E — silniki diesla, pojazdy użytkowe: autobusy, ciężarowe, rolnicze, budowlane (np. E7, E9).
Po trzecie klasa jakościowa API
Pierwsza literka oznacza, gdzie możemy dany olej zastosować, czyli S to silniki benzynowe, a C to silniki Diesla. Im dalsza norma (druga litera oznaczenia), tym większe wymagania w stosunku do oleju.
Jeżeli na przykład do danego silnika, od oleju wymaga się spełnienia normy SAE 15W40, E7, API CH4 to można dobrać olej SAE 15W40, E7 z API CI4, czyli o wyższej normie. Nie zaleca się zastosowania oleju o normie znacząco przewyższającej tę zalecaną.
Podsumowanie
Normy SAE, API oraz ACEA są kluczowe dla bezpiecznego doboru odpowiedniego oleju. Bardzo ważna dla utrzymania silnika w dobrej kondycji i maksymalnej wydajności jest regularna wymiana oleju silnikowego. W razie wątpliwości warto skonsultować się z mechanikiem lub specjalistą ds. produktu — radzi Łukasz Kamiński z firmy Kramp.
W ofercie marki Kramp znajdziesz oczywiście
- oleje silnikowe.
Dostępne są także oleje:
- przekładniowe,
- hydrauliczne,
- uniwersalne,
- do pił łańcuchowych
oraz
- szeroka gama smarów do różnorodnych zastosowań.
Więcej szczegółowych informacji i porad, jak dobrać olej do silnika znajdziesz w Centrum Wiedzy Kramp. Jeżeli jesteś klientem hurtowym oleje i smary znajdziesz i kupisz na www.kramp.com. Klienci indywidualni mogą je nabyć w sieci sklepów Powered by Kramp i Grene.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.