Jak pogoda hartuje oziminy?

Po kilku chłodniejszych dniach w całej Polsce zapowiadane jest ocieplenie. Czy takie zmiany temperatury korzystnie wpływają na oziminy?
Za nami kilka mroźnych dni.
– W Krakowie odnotowano nawet -8oC – mówi Józef Rusnak, specjalista ds. produkcji roślinnej Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. – Z naszych informacji wynika, ze najchłodniej było w okolicach Jeleniej Góry: – 9oC, a najcieplej w Koszalinie: +2oC.
Chłodnie powietrze było nad Polską zaledwie kilka dni.
– Takie krótkotrwałe zmiany temperatury są korzystne dla ozimin – mówi specjalista. – Rośliny przyzwyczajają się do niskich temperatur i hartują się przed zimą.
Rolników taka sytuacja powinna cieszyć. Wystarczy przypomnieć sobie poprzednią jesień i kłopoty, gdy pierwsze mrozy pojawiły się na przełomie grudnia i stycznia.
– Poprzednia jesień była wyjątkowo ciepła i nie było takich kilkudniowych chłodów – mówi Zbigniew Zając, kierownik zespołu doradczego w Obornikach Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Rok temu pierwsze mrozy przyszły na przełomie roku i od razu były bardzo intensywne. Niezahartowane oziminy w wielu miejscach wymarzły.
W minionych dniach spadki temperatur nie były bardzo znaczne.
– Chyba tylko raz na naszym terenie temperatura spadła poniżej -4oC i u nas śniegu nie było – dodaje Zbigniew Zając. – Martwić można się jedynie o te najmłodsze, szpilkujące oziminy, ale im także taka temperatura nie powinna zaszkodzić.
– Oziminy dopiero przygotowują się do zimy – dodaje Józef Rusnak. – Lekkie zmiany temperatur powyżej lub poniżej zera są w tej fazie bardzo korzystne.