Jak przejść na KRUS? Ratujcie się, kto tylko może!

Przejście, a właściwie ucieczka z ZUS do KRUS jest obecnie przedmiotem zainteresowania wielu przedsiębiorców. Zmiany podatkowe jaki zakłada tzw. Polski Ład pozbawią ich bowiem sporych pieniędzy. Ludzie biznesu zastanawiają się jak przejść na KRUS, aby uniknąć drakońskich podatków?

Jednym z założeń tzw. Polskiego Ładu jest zmiana w naliczaniu składek zdrowotnych, które mają być uzależnione od dochodów. Uderzy to po kieszeni wielu przedsiębiorców, którzy po wejściu w życie nowych przepisów zaczną płacić wyższe składki. Wielu z nich zastanawia się więc nad ucieczką z ZUS do KRUS. W sieci pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży ziemi pod KRUS. Przejście z ZUS na KRUS nie jest jednak łatwe, trzeba bowiem spełnić wiele warunków – jakich? Jak to wygląda zgodnie z prawem?

Przeczytaj również: Wspólna Polityka Rolna po 2022 roku – co czeka polskich rolników?

Przejście z ZUS na KRUS 2021. Jakie warunki należy spełnić?

Rolnik może przejść z ZUS na KRUS, gdy spełnieni określone warunki. Przede wszystkim powinien zrezygnować z prowadzenia własnej działalności lub zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, lub umowy zlecenie. Może zrezygnować także z ubezpieczeń społecznych związanych z tymi umowami. Jak przejść na KRUS? Poniżej warunki, od których spełnienia uzależnione jest przejście do Kasy.

  • Posiadanie co najmniej 1 ha gruntu rolnego.
  • Wyrejestrowanie się z prowadzonej działalności gospodarczej lub zrezygnowanie z umowy o pracę, lub umowy -zlecenia.
  • Nieposiadanie prawa do emerytury bądź renty.
  • Zgłoszenie zamiaru przejścia do KRUS.
  • Nieprowadzenie przez 3 lata własnej działalności gospodarczej oraz brak zatrudnienia na podstawie umów o pracę lub umowy – zlecenie.

Ubezpieczenie w KRUS – domownicy

Aby odpowiedzieć na pytanie jak przejść na KRUS warto przypomnieć, że prawo do ubezpieczenia w KRUS mają również domownicy rolnika ubezpieczonego w Kasie. Za domownika uważa się osobę bliską rolnikowi, która:

  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Co ciekawe, ubezpieczeniu w KRUS podlegają również osoby, które będąc rolnikami przeznaczyły grunty prowadzonego gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Jak przejść na KRUS? Podsumowanie

Przy okazji rozpatrywania korzyści wynikających z wyboru ubezpieczenia społecznego wypływa inny, nieuregulowany do tej pory, problem. Otóż tajemnicą poliszynela jest proceder dzierżawienia lub kupna ziemi wyłącznie w celu skorzystania z płacenia niskich składek w Kasie. Odzwierciedleniem polityki państwa wobec małorolnych rolników jest również ich sposób na radzenie sobie z kiepskimi dochodami.

Mało dochodowe gospodarstwa nieformalnie wydzierżawiają grunty innym, aktywnym rolnikom  w zamian za płatności obszarowe WPR lub dodatkowe opłaty. Jak będzie wyglądało ubezpieczenie w KRUS po wprowadzeniu dopłat wyłącznie dla aktywnych rolników faktycznie uprawiających ziemię? Zważywszy na to, że wg różnych szacunków aktywnych rolników jest od 170 do 400 tysięcy, ubezpieczenie w KRUS nie będzie tak łatwe jak do tej pory. Dla przypomnienia warto dodać, że wg spisu rolnego zarejestrowanych jest w kraju ok. 1,3 mln gospodarstw rolnych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 47

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Kup teraz Inwestuj w plon

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Andrzej pisze:

    To jakieś jaja na zalesonym hektarze może być zarejestrowanych nawet kilka czy kilkanaście pas ożytów społecxnych
    KRUSpowinien być dostępny tylko dla rolników wykazujących sprzedaż płodów rolnych a nie dla budowlańców, handlarzy samochodów, operatorów koparek, mechaników samochodowych itd.
    Najwyższy czas skończyć że świętymi krowami w naszej Ojczyźnie.

  2. hans pisze:

    Andrzej jakiej ojczyźnie? przecież to korporacyjna mafia…

  3. Patryk pisze:

    Andrzej a czemu wielki rolnik może płacić Krus, a operator koparki nie może? To ty jesteś tą świętą krową w tym chorym kraju. I więcej szacunku dla tych handlarzy, operatorów, budowlanców czy mechaników bo oni zap..ja na twoją emeryturę.