Jak przygotować ciągnik do sezonu 2023? Ważne rady
Efektywność wszelkich prac w gospodarstwie rolnym zależy w zdecydowanej mierze od gotowości do użycia i bezawaryjności posiadanego sprzętu. Tymczasem sezon wegetacji 2023 zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce trzeba będzie bardzo zintensyfikować aktywność na polach. Zatem jak przygotować ciągnik do sezonu, by uniknąć przestojów w jego trwaniu?
Ciągnik w gospodarstwie hodowlanym pracuje przez cały rok. Jego ciągła eksploatacja sprawia, że nie wymaga on więc specjalnego przygotowania do sezonu prac polowych. Odmiennie jest w przypadku gospodarstw o profilu roślinnym lub tych, które dysponują kilkoma tego tupu maszynami. Należy wówczas odpowiednio przygotować ciągnik do sezonu. Nie zajmie to wiele czasu, a pozwoli uniknąć niepotrzebnych przestojów w okresie nasilonych prac polowych.
Spis treści
Jak prawidłowo wyczyścić ciągnik?
Często zdarza się nam zapomnieć o wyczyszczeniu i konserwacji maszyny przed zimą. Dlatego po zimowym przestoju ciągnik należy przede wszystkim dokładnie wyczyścić.
Sprzęt czyścimy w pierwszej kolejności sprężonym powietrzem, a następnie myjemy wodą. Jeśli używamy myjki wysokociśnieniowej, trzeba zachować ostrożność, gdyż strumień wody pod wysokim ciśnieniem może uszkodzić delikatne elementy maszyny. Zachowujemy także ostrożność w przypadku instalacji elektrycznej. Zalanie jej wodą może być przyczyną awarii i późniejszej kosztownej naprawy. Podobnie jest w przypadku kabiny. Nie wolno myć jej wodą pod ciśnieniem, gdyż grozi to dużym prawdopodobieństwem awarii elektroniki.
Po umyciu ciągnika należy skontrolować jego stan techniczny. Sprawdzamy więc, w jakim stanie są paski, uszczelki i elementy gumowe, np. przewody układu chłodzenia oraz plastikowe części układu dolotowego.
Punkty smarowania ciągnika
Ważną czynnością jest uzupełnienie smaru we wszystkich punktach, które przewidział producent. Wykaz punktów smarowania znajduje się w instrukcji obsługi. W niektórych ciągnikach liczbę i lokalizację punktów smarowania producent umieszcza także na ciągniku.
Przed pierwszym uruchomieniem silnika sprawdzamy poziom oleju w silniku oraz przekładni. Nie ma potrzeby wymiany oleju na nowy. Jeśli jednak licznik godzin wskazuje, że zbliża się czas wymiany oleju, to warto to zrobić przed sezonem. Nie będziemy wówczas tracić czasu w okresie intensywnej pracy.
Sprawdzamy także stan płynu chłodzącego i ewentualnie uzupełniamy jego poziom. Dolewamy ten sam rodzaj płynu, którym wcześniej napełniony był układ chłodzenia.
Należy pamiętać o tym, że większość płynów ma dwuletni okres ważności.
Układ paliwowy i dolotowy ciągnika
Przygotowanie ciągnika do sezonu to także sprawdzenie jego układu paliwowego. Wytrącone zimą w oleju napędowym frakcje stałe mogą negatywnie wpłynąć na działanie pompy wtryskowej oraz wtryskiwaczy. Warto więc wymienić filtr, filtry paliwa i wyczyścić odstojniki. Zimą mogła się w nich zgromadzić woda i zanieczyszczenia.
W przypadku układu dolotowego sprawdzamy szczelność jego połączeń. Filtry powietrza czyścimy sprężonym powietrzem. W przypadku, gdy są mocno zanieczyszczone, należy wymienić je na nowe. Zanieczyszczone filtry spowodują spadek mocy silnika i jednoczesny wzrost zużycia paliwa.
Instalacja elektryczna ciągnika
Przed rozpoczęciem prac polowych należy także sprawdzić działanie instalacji elektrycznej. Po pierwsze kontrolujemy stan naładowania akumulatora. Po drugie — czystość jego zacisków. Utlenione lub zasiarczone klemy utrudniają przepływ prądu, a tym samym ładowanie akumulatora podczas pracy silnika. Warto też skontrolować stan przewodów elektrycznych. Podczas zimowego postoju ich izolację mogły uszkodzić gryzonie.
Sprawdzamy również oświetlenie ciągnika. Niesprawne oświetlenie główne naraża nas bowiem na niebezpieczeństwo podczas korzystania z dróg publicznych, a ponadto na ryzyko mandatu. Uszkodzone światła robocze to natomiast utrudnienia podczas prac wykonywanych po zmierzchu.
Kontrolujemy również działanie wszystkich dźwigni i przełączników. Powinny pracować lekko i bez zbędnego oporu.
Ponadto przyjrzyjmy się pracy silnika, sprzęgła i przekładni. Nie powinny wydawać podejrzanych dźwięków podczas działania. Po sprawdzeniu ciśnienia w ogumieniu nasz ciągnik jest przygotowany do pracy.
Obsługa codzienna ciągnika
Wymienione wyżej czynności to podstawowy zakres prac, które należy wykonać podczas przygotowania ciągnika do sezonu. Poza tym nie zapominajmy o obsłudze codziennej ciągnika. Zakres czynności, jakie należy wykonać przed rozpoczęciem pracy, znajduje się w instrukcji obsługi ciągnika.
Czytaj również: Ciągniki rolnicze na paliwa alternatywne
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!