Jak przygotować pszenicę na zimę? Rozmowa z rolnikiem [WIDEO]

Jak przygotować pszenicę na zimę? Czy zboża są w dobrej kondycji i czy jest jeszcze czas na jakieś zabiegi? Na te oraz inne pytania odpowiadamy wraz z naszym gościem, w najnowszym wideo! 

Pszenice ozime przed spoczynkiem zimowym są w różnych fazach rozwojowych. Plantacje siane we wczesnym i optymalnym terminie mają już kilka liści właściwych. W przypadku opóźnionych siewów zabrakło opadów deszczu. Na temat sytuacji w zbożach ozimych, a szczególnie pszenicy rozmawialiśmy z Waldemarem Barabaszem, rolnikiem z Rękowa w województwie dolnośląskim.

Więcej w materiale wideo:

Reklama

Jaki jest stan pszenicy przed zimą?

Siewy pszenic we wczesnym i optymalnym terminie przebiegły bez większych problemów. Wody nie brakowało, a gleba była wystarczająco wilgotna i dobrze się ją uprawiało. – W sierpniu spadło u nas około 60 l wody na m2, także ziemie były mokre można było zaorać. Wszystkie oziminy, które były siane wcześnie ładnie wzeszły i mają po 4 liście właściwe i naprawdę na nie miło popatrzeć. mówił Waldemar Barabasz. Niestety pszenice, które zostały wysiane w późnym terminie czyli po 15 października nie prezentują się już tak dobrze. – Pól nie dało się zaorać, jechaliśmy głęboszami, dopiero później oraliśmy. Później sialiśmy i wałowaliśmy te pola, ale co z tego jak dalej nie pada, a pszenice nie powschodziły. Czekamy na deszcz i zobaczymy co będzie dalej. – mówił Waldemar Barabasz.

Jak przygotować pszenicę na zimę?

pszenica ozima jesienią

Wczesne i optymalne siewy pszenicy pozytywnie wpłynęły na rozwój roślin

fot. Daniel Biernat

W przypadku późnych siewów pszenicy jeśli pogoda będzie sprzyjająca, a w najbliższym czasie wystąpią długo wyczekiwane opady deszczu będzie można jeszcze wykonać zabieg herbicydowy. – Chcemy jeszcze pryskać na miotłę, ale muszą te pszenice jednak wzejść. Ja jestem zwolennikiem zabiegów nalistnych dlatego muszę jeszcze poczekać na deszcz. dodał Waldemar Barabasz.

Ze względu na niewielkie opady deszczu w październiku, późno siane pszenice mają różne fazy rozwojowe, od szpilki po pierwszy liść właściwy. Niestety może to utrudnić wybór odpowiedniego rozwiązania herbicydowego. Zabieg na chwasty dwuliścienne jest praktycznie ostatnim możliwym do wykonania zabiegiem na plantacjach pszenicy ozimej. Natomiast jeśli w waszym gospodarstwie stosujecie nawozy organiczne zawierające azot możliwość ich rozrzucenia lub rozlania istnieje do 30 listopada br.

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 22

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *