Jak wybrać odmiany pszenicy do siewu w 2023 r.

Sezon żniwny 2023, z powodu warunków pogodowych, niezaprzeczalnie należy zaliczyć do trudnych. Jednak pomimo przedłużających się prac przy zbiorach zbóż i rzepaku, warto zastanowić się już teraz nad wyborem odmian pszenicy do siewu w 2023 r.
Na temat trudności, jakie zafundowała nam wyjątkowo kapryśna w tym roku aura i tego, czy wybierając odmiany pszenicy do siewu, możemy się jakoś przygotować na taki przebieg pogody, rozmawiałem ze specjalistą z dziedziny nasiennictwa. Dr inż. Piotr Hulanicki jest twórcą i właścicielem marki Golden Seeds. Od ponad 20 lat zajmuje się produkcja kwalifikowanego materiału siewnego i z sukcesem doradza rolnikom.
Zbiory pszenicy 2023 — problemy
Piotr Hulanicki przyznaje, że intensywność opadów tego lata jest istotnym problemem, który dotyka plantatorów w całym kraju. Pszenica wystawiona na takie warunki w fazie pełnej dojrzałości będzie miała zaniżone parametry.
Białko, liczba opadania czy porastanie, jakie może teraz wystąpić, mogą sprawić, że ziarno nie będzie konsumpcyjne, a zakwalifikowanie go jako paszowego w oczywisty sposób obniża rentowność uprawy — mówi ekspert.
W tym kontekście rolnicy, którzy mieli wysiane bardzo wczesne odmiany pszenicy, z pewnością mogą być usatysfakcjonowani, gdyż wielu z nich zebrało już plon. Jednak nie oznacza to, że odmiany późne nie dadzą zadowalających rezultatów. Jak zaznacza mój rozmówca, te odmiany pszenicy, które nie osiągnęły pełnej dojrzałości, w tych warunkach są mniej podatne na rozkład białka. Rolnicy, którzy mają takie odmiany, mogą zatem z tej sytuacji wyjść obronną ręką i uzyskać wysoki plon dobrej jakości.
Jak więc widać sytuacja wbrew pozorom nie jest oczywista i jednoznaczna. Piotr Hulanicki przestrzega przed nadmiernymi uogólnieniami: Pomimo że niekorzystne warunki pogodowe są w tym roku powszechne, to w ujęciu lokalnym mogą wystąpić istotne różnice.
Zatem wybierając odmiany pszenicy do siewu w tym sezonie, warto trzymać się zasady dopasowania do warunków regionalnych i do potencjału stanowiska. Prawdopodobieństwo dokładnego powtórzenia przebiegu pogody w kolejnym roku jest bowiem niewielkie. Tym niemniej wnioski trzeba wyciągać i uwzględniać przy podejmowaniu decyzji w kolejnych latach.
Wczesne odmiany pszenicy do siewu
Nie tylko pogoda podczas tegorocznych żniw skłania do spojrzenia przychylnym okiem na wczesne odmiany pszenicy. Dr Piotr Hulanicki zwraca uwagę na etap, w którym powstaje struktura plonu. Jeśli zbiega się on z deficytem wody i skrajnie wysokimi temperaturami, transport składników odżywczych w roślinach zostaje zahamowany. Finalnie skutkiem tego jest spadek wysokości plonu.
Jeżeli ziarniaki napełniają się, zanim wystąpią temperatury rzędu 30°C, rośliny mają szansę na maksymalne wykorzystanie potencjału plonowania danej odmiany. Wysoka temperatura już nie stanowi zagrożenia, a jedynie przyspiesza osiągnięcie pełnej dojrzałości — wyjaśnia Piotr Hulanicki.
Z tego wynika, że często występująca wczesnoletnia susza także jest argumentem przemawiającym za wybraniem wczesnej odmiany pszenicy do siewu. Oczywiście nie powinniśmy popadać w skrajności. Gdyż jak zwraca uwagę nasz ekspert, odmiany późne mają bardzo wysoki potencjał, a przebieg pogody w całym okresie wegetacji jest niewiadomą.
Odmiany pszenicy do siewu — strategia odmianowa
Mając na uwadze powyższe argumenty, wybierając odmianę pszenicy do siewu, w gospodarstwach, których areał pozwala na siew więcej niż jednej odmiany pszenicy, warto zastosować dywersyfikację.

Siew wczesnych odmian pszenicy daje szanse na uniknięcie strat wynikających z suszy i wysokich temperatur na przełomie maja i czerwca
Za siewem odmian pszenicy o różnej wczesności przemawia jeszcze argument natury organizacyjnej. Pozwala to bowiem na bardziej równomierne rozłożenie prac w czasie żniw. Ułatwia więc efektywne wykorzystanie sprzętu i czasu.
Siew odmian pszenicy o zróżnicowanych cechach jest swego rodzaju zabezpieczeniem. Pozwala ograniczyć ryzyko wynikające ze skrajnie odmiennych przebiegów pogody, jakie mogą wystąpić na różnych etapach rozwoju roślin.
Nie możemy także zapominać o przeznaczeniu plonu. Wybór odmian pszenicy do siewu powinien uwzględniać oczekiwania odbiorcy. Wymagania te przecież zdecydowanie różnią się w zależności od kierunku użytkownika ziarna. Dlatego tworząc strategię odmianową, musimy brać pod uwagę także ten czynnik.
Polecane odmiany pszenicy
Katalog odmian pszenicy do siewu oferowanych pod stworzoną przez Piotra Hulanickiego markę Golden Seeds stanowią starannie wybrane odmiany. Ich cechy odpowiadają zróżnicowanym potrzebom rolników i możliwościom stanowisk, jakimi dysponują. Mając na uwadze doświadczenia zarówno z bieżacego jak i wielu wcześniejszych sezonów ekspert rekomenduje zwrócenie szczególnej uwagi na kilka z nich.
Z pewnością powinniśmy przyjrzeć się pszenicy IS SPIRELLA. Jest to odmiana wybitnie wczesna, co pozwala jej na optymalne wykorzystanie warunków pogodowych. Zawsze pewny poziom plonowania i bardzo dobre parametry ziarna, w połączeniu z niezwykle wczesnym terminem zbioru, sprawiają, że jest to propozycja niezwykle atrakcyjna po doświadczeniach z tegorocznych żniw.
Druga odmiana pszenicy, jaką poleca Piotr Hulanicki to RGT TREFFER. Odmiana ta wysoko i stabilnie plonuje na słabszych stanowiskach. Dobrze też znosi okresowe niedobory wody. Dopełnieniem zestawu jej zalet są bardzo wysoka zdrowotność i dobra zimotrwałość.
Wśród oferowanych przez nas odmian nie mogę pominąć pszenicy SU TARROCA. Ma ogromny potencjał plonowania i bardzo wysoką odporność na choroby. Sprawia to, że świetnie udaje się także w mniej intensywnej technologii uprawy. Biorąc pod uwagę coraz łagodniejsze zimy, jest to jedna z najciekawszych pozycji w naszym katalogu.
Odmianą, jaką szef Golden Seeds rekomenduje do późnych siewów po burakach, czy kukurydzy jest SU AVENTINUS. Pszenica ta doskonale sprawdza się przy uroszczeniach w uprawie roli, a wysoka zdrowotność pozwala na uprawę w monokulturze zbożowej.
Portfolio odmian pszenicy Golden Seeds powiększyło się w tym roku o odmianę GENTELMAN. To doskonała propozycja na gleby średnie i dobre. Charakteryzuje się wysoką jakością ziarna i stabilnym plonem przy niewielkiej intensywności ochrony fungicydowej.
Specjalna oferta na 10 lat Golden Seeds
Marka Golden Seeds kończy w tym roku 10 lat. Przez dekadę obecności na polskim rynku kwalifikowanego materiału siewnego bardzo mocno przyczyniła się do wsparcia nasiennictwa w Polsce. Świętując 10-lecie marka Golden Seeds wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników. Z okazji okrągłego jubileuszu Piotr Hulanicki zapowiedział na ten sezon specjalną propozycję rabatową. Zapraszamy rolników do zapoznania się z ultrawczesną odmianą pszenicy IS SPIRELLA.
Z okazji dziesięciolecia odmiana IS SPIRELLA będzie dostępna z 10% rabatem. Jestem przekonany, że dzięki temu pszenica ta będzie mogła cieszyć jeszcze większe grono rolników niż w poprzednich latach. Mając na względzie trudności, jakich dostarczyła pogoda w sezonie żniwnym 2023, jest to świetna propozycja dla wszystkich chcących uniknąć takich kłopotów za rok.
Podsumowując, wybierając odmiany pszenicy do siewu, weźmy pod uwagę wymienione wyżej odmiany wczesne, ze szczególnym uwzględnieniem pszenicy IS SPIRELLA. W przypadku podobnego przebiegu pogody w przyszłym roku możemy oszczędzić sobie sporo niepotrzebnych nerwów związanych z tzw. kradzionymi żniwami.
Choć żniwa w 2024 roku przebiegały zupełnie inaczej niż w poprzednie, warto mieć w pamięci tamte doświadczenia, podejmując decyzje w sprawie doboru odmian także w tym sezonie. Które odmiany pszenicy będą najlepszym wyborem na rok 2024? Wybierz te, które najlepiej odpowiadają warunkom panującym na Twoim polu i celom produkcyjnym. W ofercie Golden Seeds znajdziesz odpowiednie odmiany, a jeśli masz pytania, zadzwoń do eksperta pod numer +48 505 227 032, aby uzyskać dodatkowe informacje.
Nasiennictwo w Polsce
Pamiętajmy na koniec, że rozwój nasiennictwa w Polsce to ogromna zasługa polskich rolników. Znaczna większość gospodarzy przekonała się do używania kwalifikowanego materiału siewnego pszenicy, ponieważ widzi w tym bezpośrednie korzyści. Swój wkład w krzewienie wiedzy na temat nasiennictwa ma również marka Golden Seeds. Publikacja licznych raportów oraz badań – jak np. „Dlaczego rolnicy decydują się na zakup i wysiew nasion kwalifikowanych?” przyczynia się do budowania standardów branży nasiennej polskiej sceny rolniczej.
Dr inż. Piotr Hulanicki – ekspert ds. nasiennictwa w Polsce i właściciel marki Golden Seeds jest pomysłodawcą i prekursorem cyklu słuchowisk „Agrotechnika doradza”. Choćby można tylko wspomnieć podcasty: „Optymalny termin siewu pszenicy ozimej„, „Jaka jest optymalna norma wysiewu?„, „Jaki zastosować przedplon?„, „Jaką odmianę stosować w danej części Polski?”. Zapraszamy do ich odsłuchania.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
