Jak wygląda chowacz czterozębny i czym zwalczać go wiosną?

Chowacz czterozębny w rzepaku jest niepozornie wyglądającym małym chrząszczem. Jego obecność na plantacji rzepaku ozimego przysparza rolnikom problemów. Owad ten zaliczany jest do szkodników łodygowych.

Jego żerowanie może doprowadzić do strat wynoszących nawet 20%. Nalotów chowacza czterozębnego możemy się spodziewać na przełomie miesiąca marca i kwietnia. Zwłaszcza gdy temperatura otoczenia osiągnie ok. 15°C. Pojawienie się tego szkodnika odnotujemy po nalotach osobnika z tej samej rodziny, czyli chowacza brukwiaczka.

Jak wygląda chowacz czterozębny?

Chowacz czterozębny w rzepaku to częsty problem rolników

Biała plamka na łączeniu pokrywy to znak szczególny chowacza czterozębnego

Owad dorosły chowacza czterozębnego zimuje w ściółce lub wierzchniej warstwie gleby.  Wiosną najpierw żeruje na roślinach kapustnych. Następnie przelatuje na młode rośliny rzepaku. Zauważane jest to zwłaszcza przy fazie wydłużania pędu. Chowacz czterozębny przeprowadza w rzepaku żer uzupełniający. Osobniki dorosłe osiągają długość 2,5-3mm i są barwy brązowej. Na łączeniu pokryw znajduje się biała plamka charakterystyczna dla tego gatunku.

Bezpośrednie i największe szkody wyrządzają larwy chowacza. Samica składa jaja do otworów wygryzionych ryjkiem w miejscu ogonków oraz nerwów liściowych. Po upływie ok. 6-10 dni wylęgają się pierwsze larwy. Przechodzą one do części łodygowej i tam już żerują. Larwa jest barwy kremowo-białej, z jasnobrązową głową. W tym stadium nie posiada odnóży, a ciało jest rogalikowato wygięte.

Trudne do zauważenia objawy

Obecność chowacza czterozębnego w rzepaku nie jest prosta do zidentyfikowania. Początkowo objawy na zewnątrz rośliny nie są widoczne. Dopiero z czasem możemy dostrzec malutkie otwory przy ogonkach liściowych. To w nich składane były jaja. Jednak, gdy chowacz czterozębny jest już zasiedlony w rzepaku, na roślinach nie są widoczne żadne deformacje. Te wskazują raczej na obecność chowacza brukwiaczka.

Żerowanie chowacza czterozębnego prowadzi do:

  • osłabienia wzrostu roślin,
  • żółknięcia liści,
  • zwiększenia zasiedlenia przez patogeniczne organizmy.

Ponadto wewnątrz rośliny zauważyć można puste przestrzenie. Powstały one w wyniku zjadania przez larwy miękiszu łodygi.

Kiedy spodziewać się chowacza czterozębnego w rzepaku?

Dorosły chowacz czterozębny w rzepaku zaczyna swoją aktywność od początku regeneracji wiosną (BBCH 29). Trwa ona do zakończenia wydłużania pędu (BBCH 39). Okres żerowania larw wynosi przeważnie ok. 3 tygodni. Potem szkodniki przemieszczają się do dolnej części rośliny. Tam po wygryzieniu otworów blisko szyjki korzeniowej przedostają się do gleby. Robią to w celu przepoczwarzenia. Młode chrząszcze krótko żerują na powierzchni roślin i następnie szukają miejsca na przezimowanie w:

  • glebie,
  • ściółce
  • resztkach roślinnych.

Proces ten odbywa się na głębokości do 10 cm. W ciągu wegetacji występuje tylko jedno pokolenie.

Zwalczanie chowacza czterozębnego w rzepaku

Sygnałem do rozpoczęcia zabiegów chemicznych przeciw agrofagom jest przekroczenie progu ekonomicznej szkodliwości. W przypadku chowacza czterozębnego próg ten wynosi 20 chrząszczy odłowionych do żółtego naczynia w ciągu 3 kolejnych dni lub też 6 chrząszczy odnalezionych na 25 roślinach. Jednak z wykonaniem zabiegu musimy zdążyć przed złożeniem jaj do roślin.

Liczy się wysoka skuteczność działania

Skuteczny insektycyd na chowacza - Inazuma 130 WG

Lambda-cyhalotryna i acetamipryd to porażające dla chowaczy połączenie

Dzięki zastosowaniu dwóch substancji czynnych lambda-cyhalotryny i acetamiprydu, insektycyd Inazuma 130 WG natychmiast zabija szkodniki żerujące na roślinie, a jego działanie utrzymuje się przez długi czas, co jest szczególnie istotne w przypadku kolejnych nalotów. Co ważne, preparat zachowuje wysoką skuteczność w niesprzyjających warunkach pogodowych. Inazuma 130 WG jest odporna na zmywanie, działa również w szerokim zakresie zakresie temperatur (już od 5°C). Zgodnie z rejestracją i zaleceniami Sumi Agro Poland dawka przeciwko chowaczom łodygowym wynosi 0,16-0,20 kg/ha. Wyższą z zalecanych dawek należy zastosować przy intensywnych nalotach szkodnika, jednak nie należy jej przekraczać. Preparat stosować można od fazy początku wydłużania pędu do fazy rozpoczęcia rozwoju kwiatostanów.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 35

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *