Jak wyglądają żniwa 2021? IUNG informuje o stanie upraw i zbiorach
Jak wyglądają żniwa 2021 w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG – PIB? Instytut poinformował o stanie upraw – według podanych informacji w wielu zakładach opisanych w raporcie zbiory żniw się kończą.
Tegoroczne żniwa i zbiory zbóż nie należą do najłatwiejszych. Sezon wegetacyjny opóźnił się przez zmienną pogodę, jednak trwające lipcowe żniwa są już zaawansowane. Stopień ich zaawansowania można zauważyć po informacjach z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych. Poniżej przedstawiamy stan upraw i przebieg tegorocznych żniw w lipcu w RZD opracowany przez IUNG-PIB.
Spis treści
Jak wyglądają żniwa w zachodniej Polsce?
Jak podaje IUNG-PIB, w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Baborówko wilgotność utrzymywała się na niskim poziomie, co nie sprzyjało zasiewom. W czerwcu i lipcu suma opadów była najniższa od 50 lat i wynosiła 40 mm. Z powodu wysokiej temperatury oraz niewielkich opadów deszczu zboża, a także rzepak zaczęły szybciej dojrzewać. Ponadto, warunki atmosferyczne ograniczyły wegetację kukurydzy. Pod koniec lipca ruszyły zbiory rzepaku, jęczmienia jarego, a także zbiory pszenicy ozimej.
Przez RZD Wielichowo podczas miesiąca dwa razy przeszły ulewne deszcze, które spowodowały wyleganie zbóż, a także zachwaszczanie upraw. Pojawiła się chwastnica i rdest powojowy. Ponadto, deszczowa pogoda utrudniła same zbiory. Skoszono jęczmień ozimy, pszenicę ozimą, pszenżyto, a także rozpoczął się zbiór żyta ozimego. Niska temperatura oraz wilgotne powietrze wpłynęły na dużą wilgotność nasion.
W RZD Wierzbno żniwa ruszyły później niż zazwyczaj. Opóźnienie trwało tydzień. Opady deszczu i niskie temperatury utrudniły tegoroczne zbiory, ciężko również określić kiedy się one skończą. Pod koniec lipca zebrano ok 120 hektarów zasiewów. Zebrano groch oraz żyto populacyjne, natomiast do skoszenia pozostały jeszcze pszenżyto i owies.
Stan upraw i żniw w RZD. Północna i centralna Polska
Jak natomiast wyglądają żniwa na północy kraju? W RZD Żelisławki zaobserwowano duże, ulewne opady deszczu – 120 mm. Dzięki obfitym opadom poprawił się stan plantacji buraka cukrowego. Przygotowano zakład do żniw, a same prace zaczęto 26 lipca. Żniwa codziennie przerywały jednak niewielkie opady deszczu.
Sprawdźmy teraz sytuację w centralnej Polsce. W RZD Błonie-Topola tegoroczne żniwa rozpoczęły się 24 lipca. Zmienna pogoda, a także częste opady deszczu utrudniają prace. Obecne prognozy dotyczące zbiorów przewidują, że zbiory będą niższe. Temperatury w lipcu sięgały nawet 36st. C, a opady były niewielkie, co negatywnie wpłynęło na plony pszenicy. Ziarno pszenicy jest drobniejsze w porównaniu do poprzedniego roku, jednak jego parametry są wysokie – 15% białka, 40% glutenu.
W pierwszej połowie miesiąca w RZD Grabów rozpoczęły się przygotowania do żniw. Wysokie temperatury przyśpieszyły dojrzewanie roślin, a żniwa ruszyły 27 lipca. Zebrano rzepak, groch, a następnie jęczmień jary. Wyniki z doświadczeń grochu i rzepaku pokazują, że nie miały one zbyt wysokiego plonu. Spowodowane to jest gwałtownymi opadami deszczu i gradu, które pojawiały się w tych rejonach pod koniec czerwca. Zebrano także pszenżyto ozime oraz jęczmień jary.
Jak wyglądają żniwa? Wschodnia Polska
W RZD Kępa-Puławy pogoda w lipcu była zmienna i dynamiczna. Jednego dnia było upalnie, następnego pojawiały się ulewne opady deszczu. Burze, a także silne porywy wiatrów pojawiające się na polach, przyczyniły się do wylegania i zachwaszczania upraw. Pojawiła się chwastnica i rdest powojowy. Ciężko było wykonać również zabiegi ochronne. Żniwa były przerywane silnymi opadami deszczu. Zebrano rzepak, a także rozpoczęły się zbiory zbóż, które utrudnia jednak pogoda.
W RZD Werbkowice w lipcu tego roku odnotowano bardzo wysokie temperatury, pojawiły się także burze i ulewne opady deszczu. Takie warunki utrudniały rozwój roślin, lepiej zniosła je natomiast kukurydza. Burak cukrowy, aby ograniczyć skutki wysokich temperatur został potraktowany preparatami ograniczającymi utratę turgoru. Środki te poprawiły również zdrowotność rośliny. Zboże jare i ozime przyśpieszyły dojrzewanie, a upały ograniczyły wydajność krów mlecznych.
W RZD „JASTKÓW” Spółka z o.o. lipiec był suchym i gorącym miesiącem. Łany zbóż były rzadsze, jednak wykształciły długie i ładne kłosy. W lipcu występowała również susza. Niewielkie opady deszczu i długie upały spowodowały zaschnięcie ziaren w kłosach, co obecnie skutkuje drobnym ziarnem. Pomimo suszy dobrze poradził sobie w tym rejonie chmiel, którego plantacje przetrwały w dobrej kondycji.
Zbiory zbóż 2021 w południowej Polsce
Na zakończenie przyjrzyjmy się jak wyglądają żniwa w południowej Polsce. Jak informuje IUNG- PIB, w RZD Borusowa w lipcu na przemian z ulewami pojawiały się upały. Ciężko było więc wykonać zabiegi chemiczne w rzepaku, czy zabiegi zwalczające choroby buraka cukrowego. Przez zmienną burzowo-deszczową aurę i silne wiatry pszenica ozima zaczęła wylegać. Pod koniec miesiąca zaczęły się zbiory rzepaku, następna w kolejce była pszenica ozima.
Czytaj również: Wniosek o straty suszowe. Nowe zasady szacowania strat. Sprawdź!
Źródło: IUNG-PIB
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!