Jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie po raz pierwszy?
Procedura dotycząca przyznania rolnikowi płatności ma sens dopiero wtedy, gdy zostanie mu nadany numer identyfikacyjny. Jeśli młody rolnik jeszcze go nie posiada, powinien w biurze powiatowym ARiMR złożyć wniosek o wpis do ewidencji producentów. Tam też uzyska informacje, jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie po raz pierwszy.
W procedurze ubiegania się o dopłaty bezpośrednie korzystamy wyłącznie z drogi elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), udostępnionej na portalu ARiMR. Rolnicy składający wniosek po raz pierwszy mogą skorzystać z pomocy pracowników Agencji lub Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego.
Spis treści
Komu przysługują płatności?
Płatności przysługują rolnikowi jeżeli:
- ma numer identyfikacyjny nadany zgodnie z przepisami o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, który może być wykorzystywany do ubiegania się o te płatności,
- spełnia warunki określone w zasadach przyznawania płatności.
Formularz wniosku jest dostępny na stronie internetowej ARiMR oraz udostępniany w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.
Dopłaty bezpośrednie – wniosek. Kto jest uprawniony?
Producenci, którzy ubiegają się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną (PROW 2014-2020), płatność ekologiczną (PROW 2014-2020) muszą posiadać prawo do użytkowania gruntów wskazanych we wniosku. Przykładowymi formami uprawnień do złożenia wniosku jest np. akt własności czy umowa dzierżawy.
O jakie płatności można się ubiegać?
Dla początkujących rolników istotne są dwa pytania: po pierwsze – jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie po raz pierwszy, po drugie – o jakie płatności mogą się ubiegać? Najpierw o pieniądzach. Otóż uprawnieni rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie następujących płatności:
- bezpośrednich,
- ONW (dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami),
- rolno-środowiskowo-klimatycznej,
- ekologicznej,
- płatności dobrostanowej,
- płatności zalesieniowych – kontynuacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2007-2013 i 2014-2020).
Jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie 2022 po raz pierwszy?
Złożenie wniosku o dopłaty nie jest sprawą skomplikowaną. Sprowadza się ono do kilku prostych kliknięć i wypełnienia wymaganych pól. Diabeł tkwi oczywiście w szczegółach, do których należy się przygotować. Poniżej uproszczony schemat wypełniania wniosku.
- Kliknij przycisk Złóż wniosek (u góry strony).
- Zaloguj się na eWniosekPlus na platformie PUE.
- Kliknij Płatności obszarowe.
- Kliknij Wniosek o przyznanie płatności.
- Wypełnij wniosek o przyznanie płatności.
- Załącz wymagane dokumenty.
- Zaakceptuj wymagane zgody, oświadczenia i zobowiązania.
- Kliknij Wyślij wniosek.
- Złożony wniosek znajdzie się w sekcji Wysłane.
Jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie po raz pierwszy i poprawnie go wypełnić sprawdzamy w Instrukcji wypełniania wniosku o przyznanie płatności.
Wniosek o dopłaty 2022 – wymagane informacje
Jak podaje ARiMR, aby poprawnie wypełnić wniosek należy przygotować niezbędne dane i informacje. Należą do nich:
- login i hasło do aplikacji eWniosekPlus lub dane do profilu zaufanego,
- numer identyfikacyjny nadany zgodnie z przepisami o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
- informacje i dane o gospodarstwie w zakresie powierzchni i rodzajów upraw, które chcesz zadeklarować,
- dane dotyczące zwierząt zgłoszonych do systemu IRZ prowadzonego przez ARiMR,
- wymagane załączniki do składanego wniosku – w zależności od płatności, o jaką wnioskujesz:
Podsumowując warto początkującym rolnikom podpowiedzieć, że samo wypełnianie wniosku o płatności nie jest trudne. Na pytanie: jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie po raz pierwszy odpowiedź jest prosta. Aplikacja, za pomocą której składa się wniosek, jest ”intuicyjna”, tzn. krok po kroku prowadzi przyszłego beneficjenta przez poszczególne pola udzielając szczegółowych instrukcji. Jedyny problem polega na tym, aby zgromadzić wymagane dane do wprowadzenia w system.
Czytaj też: Dopłaty do użytków zielonych. Co oferuje rolnikom pakiet 8
https://www.agrofakt.pl/wnioski-o-doplaty-bezposrednie-2024-czy-wydluza-termin-skladania/
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!