Jakie chwasty zagrażają zbożom tej wiosny? Jaki herbicyd wybrać?

Jednym z najgroźniejszych konkurentów zbóż jest przytulia czepna! Jak skutecznie pozbyć się jej z łanu? Kiedy wykonać zabieg? Jakie substancje czynne wybrać? Odpowiadamy jak zwalczać chwasty w zbożach! 

Przytulia czepna obok takich gatunków jak – chaber bławatek, mak polny, maruna bezwonna, ostrożeń polny, czy jasnota purpurowa jest jednym z najgroźniejszych przeciwników plonu. Należy mieć to na uwadze planując wiosenny zabieg herbicydowy lub zabieg poprawkowy, których będzie wymagać sporo plantacji w kraju. Dlaczego? Sucha jesień oraz ciepła zima niestety przyczyniły się do obniżenia skuteczności zabiegów jesiennych. Dlatego warto wyjść w pole i sprawdzić czy nasza plantacja nie będzie wymagać zabiegu poprawkowego, na który mamy jeszcze sporo czasu i możemy się odpowiednio przygotować!

Przytulia czepna i spółka – co zagraża zbożom?

przytulia czepna

Przytulia czepna to jeden z najgroźniejszych przeciwników zbóż

fot. Małgorzata Srebro

Chwasty dwuliścienne stanowią ogromne zagrożenie nie tylko dla wysokości uzyskanych plonów, ale także dla ich jakości. To jakie gatunki chwastów pojawią się na naszej plantacji w dużej mierze zależy od płodozmianu oraz stosowanego rozwiązania herbicydowego. Jeśli przedplon stanowił rzepak ozimy z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się wystąpienia jego samosiewów, ale nie tylko.

Mogą pojawić się także takie gatunki jak – tasznik pospolity czy tobołki polne, które są typowymi chwastami występującymi w rzepaku ozimym. Ponadto do groźnych przeciwników należy z całą pewnością zaliczyć wspomnianą już przytulię czepną. Dlaczego? Jest ona jednym z chwastów przyczyniającym się do zanieczyszczenia ziarna, a tym samym do obniżenia jakości plonu i niższej ceny w skupie. Przytulia czepna względu na szorstką łodygę, oplata źdźbła zbóż przyczyniając się ich wylegania oraz znacznie utrudnia zbiór. Już jedna roślina przytuli czepnej na m² może spowodować spadek plonu o 3 %. Teoretycznie niewiele, ale przy prostych wyliczeniach uwzględniających plonowanie 6 t/ha oraz cenę 650 zł/t, strata przy jednej roślinie na m² może wynieść 120 zł.

Jak zwalczać chwasty w zbożach? Pamiętaj o…

Jest wiele czynników wpływających na zwiększenie zachwaszczenia w łanie, a jednym z nich jest stosowanie uproszczonych płodozmianów. Nie da się ukryć, że coraz więcej gospodarstw uprawia zboża w monokulturze lub po kukurydzy, a inne uprawy stanowią w wielu przypadkach niezbędny do dopłat unijnych dodatek. Kolejnym z czynników jest wieloletnie stosowanie tych samych substancji czynnych, przez wielu rolników upowszechniona jest zasada „Skoro jest dobrze, to po co zmieniać?” Niestety stosowanie tego samego produktu przez wiele lat powoduje uodpornienie się chwastów na pewne grupy substancji aktywnych.

Uproszczony płodozmian, stosowanie tych samych substancji czynnych oraz zbyt wysokie dawki nawozów – to przyczyny zachwaszczenia łanu zbóż

Często przyczyną wzrostu zachwaszczenia jest także zbyt intensywne nawożenie. Należy zwrócić uwagę, że niestety wbrew pozorom w niewielu gospodarstwach wykonuje się systematyczne próby glebowe.  Wysiewanie nawozów „na oko”, to działanie sprzyjające szczególnie takim chwastom jak – komosa biała czy gwiazdnica pospolita. Te rośliny preferują gleby zasobne w składniki odżywcze. I na koniec ważna kwestia, czyli redukcja dawek herbicydów, a efekt działania środka. Dlaczego to tak ważne? Z tego względu, że oszczędzamy z reguły iluzorycznie, ponieważ zmniejszenie dawki herbicydu niestety zwykle skutkuje obniżeniem skuteczności zabiegu. Szczególnie w przypadku zaawansowanych faz rozwojowych chwastów. 

Fluoksypyr na przytulię? Niekoniecznie!

zabieg herbicydowy w zbożach

Fluoksypyr należy stosować w odpowiednich warunkach, aby był w pełni skuteczny

fot. Małgorzata Srebro

Jedną z najczęściej stosowanych substancji czynnych do wiosennego zwalczania chwastów w zbożach jest wszystkim dobrze znany i sprawdzony fluoksypyr. Choć substancja ta jest skuteczna w walce z przytulią czepną ma swoje wymagania. Dlatego fluoksypyr należy stosować podczas dobrej pogody, w okresie intensywnego wzrostu chwastów.

Ponad najlepiej działa on w zakresie temperatur 15-20°C, a w trakcie oraz 5 dni po zabiegu minimalna dobowa temperatura nie powinna być niższa niż 8°C. Kolejną kwestią jest wysokość dawki fluoksypyru, od kilku lat można zauważyć, że jest ona coraz wyższa. Średnia dawka fluoksypyru w formulacji 200 EC, w 2014 roku wynosiła 0,6 l/ha, a w 2019 roku 0,75 l/ha, co oznacza, że chwasty stają się coraz bardziej odporne na tę substancję czynną. Dodatkowo musimy uwzględnić, że stosując zwiększone dawki, zwiększamy jednocześnie koszt zabiegu!

 Skuteczny sposób na przytulię i nie tylko!

Jak zwalczać chwasty w zbożach wiosną? Jak poradzić sobie z przytulią czepną oraz innymi nieproszonymi gośćmi w naszym łanie? Firma Corteva Agriscience ma skuteczne rozwiązanie – Pixxaro™ z najnowszą substancją czynną na rynku Arylex™ Active.

Bezkompromisowy zabieg korekcyjny w zbożach ozimych

Pixxaro™ doskonale radzi sobie z przytulią czepną w każdej fazie rozwojowej już w dawce 0,25 l/ha

Stosując Pixxaro™:

  • zwalczysz przytulię czepną w każdej fazie rozwojowej – nawet gdy ma metr długości, a zboże jest w fazie liścia flagowego
  • uzyskasz kontrolę nad szerokim spektrum kluczowych chwastów dwuliściennych
  • nie musisz obawiać się o skuteczność, herbicyd ten jest skuteczny już przy 2°C
  • nie straszny Ci deszcz, godzina po zabiegu wystarczy do osiągnięcia pełnej skuteczności
  • oszczędzisz czas, wodę i paliwo, podczas wczesnej aplikacji możesz użyć tylko 100-150 l wody na hektar

Pixxaro™ można stosować w takich gatunkach zbóż jak – pszenica ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime czy żyto, a także w gatunkach jarych. Termin stosowania jest szeroki od fazy BBCH 13-45. Zalecaną dawką do stosowania w walce z przytulią czepną jest zaledwie 0,25 l/ha.

Pixxaro™ polecany jest do stosowania w mieszaninie z innymi herbicydami. Jeśli zależy nam na zwalczeniu chwastów rumianowatych oraz chabra bławatka do zalecanej dawki wystarczy dołożyć 10-11 g tribenuronu. W przypadku gdy mamy do czynienia z chabrem odpornym na substancje czynne z grupy ALS do zabiegu Pixxaro™ należy dodać Mustang Forte w dawce 0,5 l/ha.

Więcej informacji o Pixxaro™

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.5 / 5. Liczba głosów 35

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *