Jak zwalczyć chwasty w zbożach wiosną? Wygraj tą nierówną walkę!
Sucha jesień i zima wpłynęły negatywnie na skuteczność jesiennych zabiegów herbicydowych, szczególnie tych doglebowych. Sprawdź jak zwalczyć chwasty w zbożach wiosną!
Zabieg korekcyjny na wielu plantacjach może okazać się niezbędny. Wszystko za sprawą zbyt małej ilości opadów jesienią oraz zimą, które znacząco obniżyły skuteczność zabiegów jesiennych. Wiele gatunków chwastów zostało niezwalczonych. Ponad to ciepła zima sprawiła, że niektóre z nich zaczęły kiełkować znacznie wcześniej. Dowiedz się jak zwalczyć chwasty w zbożach wiosną z najnowszą substancją czynną na rynku!
Spis treści
Nie zwlekaj z zabiegiem!
Z zabiegiem herbicydowym nie powinno się zwlekać do ostatniej chwili. Należy go wykonać gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe. Pamiętajmy, że podczas zabiegu najważniejszą rolę odgrywa temperatura powietrza. Zanim zdecydujemy się na jego wykonanie najlepiej sprawdzić w jakim zakresie temperatur działa wybrany przez nas środek. Ochrona herbicydowa zbóż to podstawa wysokich i dobrych jakościowo plonów. Dlatego lustrację naszych plantacji należy wykonywać co kilka dni, aby w razie wystąpienia zachwaszczenia odpowiednio szybko zareagować.
Pierwsze zabiegi herbicydowe powinny być wykonywane na najsłabszych plantacjach, aby zredukować do minimum ryzyko konkurencji o wodę oraz światło. Warto także pamiętać, że najwcześniej zabiegi herbicydowe wykonujemy w jęczmieniu oraz życie, gdyż są to gatunki które bardzo wcześnie rozpoczynają strzelanie w źdźbło. Im szybciej wykonamy zabieg tym lepiej. Nieco więcej czasu na oprysk mamy w przypadku pszenicy oraz pszenżyta ozimego.
Miotła zbożowa miała doskonałe warunki do rozwoju
Jednym z najgroźniejszych przeciwników wysokiej jakości plonu jest miotła zbożowa. Należy ona do tzw. chwastów zimujących, a więc przy tegorocznej ciepłej zimie można spodziewać się jej nasilonego występowania. Dlatego przy wyborze odpowiedniego herbicydu w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, jakie działanie wykazuje w stosunku do miotły zbożowej. Zwalczanie tego gatunku chwastu z roku na rok staje się coraz trudniejsze ze względu na postępującą odporność na herbicydy z grupy B – czyli sulfonylomczników.
Ponad to sucha jesień, która przyczyniła się do obniżenia skuteczności zabiegów doglebowych oraz ciepła zima stworzyły idealne warunki do rozwoju miotły zbożowej. Bardzo duży problem z tym chwastem zgłaszają rolnicy z północy kraju, głównie z województwa pomorskiego oraz warmińsko – mazurskiego. Niestety na tamtejszych terenach miotła zbożowa staje się coraz bardziej odporna nie tylko na herbicydy z grupy B, ale także preparaty z grupy A.
Groźni przeciwnicy wiosną
Zbożom ozimym zagraża nie tylko miotła zbożowa, coraz częstszym problemem na polach okazuje się być wyczyniec polny, owies głuchy czy perz właściwy. Nie zapominajmy także o chwastach dwuliściennych wśród, których wiedzie prym przytulia czepna. Ponad to problematycznym chwastami wiosną są także – jasnota purpurowa, przetacznik perski, gwiazdnica pospolita, fiołek polny, chaber bławatek, bodziszek drobny, chwasty rumianowate, ostrożeń polny, dymnica pospolita, a także chwasty kapustowate.
Te ostatnie czyli tasznik pospolity oraz tobołki pole są trudne do zwalczenia w uprawie rzepaku czy buraka cukrowego. Dlatego należy je skutecznie zwalczać najpóźniej do końca fazy krzewienia zbóż, aby nie stanowiły problemu dla wymienionych roślin następczych.
Zagraj o swój plon!
Wiemy już na jakie chwasty zwrócić uwagę wiosną teraz pozostaje nam wybór odpowiedniego herbicydu. Czy jest skuteczny preparat, który zwalczy odporną miotłę zbożową oraz chwasty dwuliścienne nie zagrażając zbożom? Firma Corteva Agriscience wychodzi naprzeciw rolnikom z najnowszym rozwiązaniem herbicydowym na rynku! Mowa o preparacie Rexade™, który w swoim składzie zawiera innowacyjną substancję Arylex™ Active. Nowy produkt na bazie trzech substancji czynnych pozwoli rozprawić się z miotłą zbożową oraz owsem głuchym. Ponad to zwalczymy komplet chwastów dwuliściennych, w tym bodziszki, jasnoty oraz dymnice. Rexade™ to najnowszy herbicyd, który można stosować w uprawie pszenicy ozimej oraz jarej.
Co wyróżnia Rexade™ na tle konkurencji?
Szybkość zwalczania chwastów
- zahamowanie rozwoju następuje w praktyce od momentu aplikacji;
- wizualna reakcja na herbicydy w przypadku niektórych gatunków chwastów następuje kilka godzin po aplikacji.
Brak ograniczeń dla płodozmianu
- środki rozkładają się w glebie (degradacja mikrobiologiczna) nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo po zbiorze zbóż, jedynie w przypadku bardzo wrażliwych roślin następczych, takich jak soja, koniczyna, soczewica, słonecznik wysiewanych jesienią po zbiorze zbóż, zalecana jest orka przed siewem tych roślin;
- bez ograniczeń dla gospodarki słomą.
Jak zwalczyć chwasty w zbożach wiosną?
Rexade™ można stosować zarówno w przypadku pszenicy ozimej jak i jarej. Polecanym rozwiązaniem jest połączenie dwóch produktów Rexade™ oraz Esteron™, w celu uzyskania najwyższej skuteczności względem zwalczanych gatunków chwastów.
Proponowaną i sprawdzoną przed producenta dawką jest Rexade™ 50 g + Esteron™ 600 EC 0,5 l/ha, w przypadku pszenicy ozimej. W przypadku pszenicy jarej dawkę należy zmodyfikować i zastosować Rexade™ 40 g + Esteron™ 600 EC 0,4 l/ha. Pakiet należy stosować w przypadku pszenicy ozimej od początku krzewienia do końca tej fazy rozwojowej BBCH 14-30. Natomiast w przypadku pszenicy jarej od fazy 4-5 liści do końca krzewienia BBCH 14-30.
Więcej o tym jak zwalczyć chwasty w zbożach wiosną znaleźć można na specjalnych stronach Rexade™
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!