Jak zwalczyć przytulię czepną w zbożach?
Jak zwalczyć przytulię czepną w zbożach? Pytanie o tyle ważne, ponieważ w Polsce na powierzchni ponad 6,5 mln ha uprawiane są zboża. Niepożądanym chwastem, z którym rolnicy mają do czynienia jest miedzy innymi przytulia czepna. Chwast z pozoru łatwy do zniszczenia, jednak na tyle podstępny, że nierzadko spędza sen z powiek rolników.
Przytulia czepna nierzadko lubi się pojawić na krótko przed wykłoszeniem. Czy warto się przejmować tym chwastem? Jak skutecznie walczyć z przytulią i dlaczego warto zastosować skuteczny herbicyd na przytulię czepną? Powierzchnia zasiewów wszystkich zbóż w Polce wynosi blisko 7,9 mln ha. Na tą cyfrę składają się w zaokrągleniu – bez rozgraniczenia formy ozimej i jarej: pszenica 2,5 mln, żyto 0,9 mln, jęczmień 1 mln, owies 0,5mln, pszenżyto 1,3mln, mieszanki zbożowe 1 mln, kukurydza na ziarno 0,66 mln (dane z Rocznik Statystyczny Rolnictwa 2020). Ziarno jest przeznaczane na cele konsumpcyjne oraz paszowe, któremu są stawiane wysokie wymagania jakościowe. Jednym z najgroźniejszych chwastów w zbożach jest przytulia czepna, która powoduje straty w plonie jak i jego jakości. Czym zwalczyć przytulię czepną?
Spis treści
Dlaczego nie wolno lekceważyć przytulii czepnej?
Na początek kilka faktów o przytulii czepnej. Przytulia czepna jest jednym z najpowszechniej występujących chwastów w zbożach. Jest jednoroczną rośliną, jarą lub ozimą. Posiada bardzo dobrą zimotrwałość. Rośliny dorastają do 2m długości, a każda roślina może wytworzyć do 400 nasion. Przytulia jest azotolubna i bardzo szybko pobiera ten składnik z gleby, ograniczając jego ilość dla roślin uprawnych. Rosnące rośliny przytulii ograniczają również dostęp do światła roślinom uprawnym, a wplątując się w nie przyczyniają się do wylegania łanu. Plantacje zachwaszczone przytulią czepną są dużo bardziej porażane przez choroby grzybowe oraz znacznie częściej obserwuje się na nich znaczne ilości mszyc.
Podsumujmy kluczowe informacje, a więc przytulia czepna:
- powszechnie występuje w zbożach,
- ma bardzo dobrą zimotrwałość,
- roślina może wytworzyć do 400 nasion,
- lubi azot,
- ogranicza dostęp do światła,
- przyczynia się do wylegania roślin uprawnych,
- plantacje zachwaszczone przytulią są podane na choroby grzybowe i presje mszyc.
Skuteczne zwalczanie przytulii czepnej
Przytulia czepna jest stosunkowo łatwym chwastem do zwalczenia, jednak dość podstępnym. Aczkolwiek można sobie z nią poradzić, wystarczy dobór odpowiedniego herbicydu. Czasami wystarczy jesienny zabieg herbicydowy, niestety często okazuje się, że pomimo skutecznego zabiegu jesienią problem z przytulią pojawia się przed wykłoszeniem, gdyż chwast ten wschodzi również wiosną.
Jak zwalczyć przytulię czepną w zbożach?
Obejrzyj film autorstwa Daniela Biernata i zapoznaj się z tym co rekomenduje Tomasz Kopiec, doradca z Corteva Agriscience.
Często zdarza się, że jesienny zabieg jest wykonany w wariancie ekonomicznym, głównie w celu zwalczenia miotły zbożowej i niektórych chwastów dwuliściennych zakładając wiosenną korektę zachwaszczenia. Takie rozwiązanie wybrało też wielu rolników w tym sezonie, gdyż mokra i zimna jesień nie sprzyjała siewom zbóż, a tym bardziej wykonaniu zabiegów herbicydowych. W tym przypadku wiosną można zastosować preparat Pixxaro w celu zwalczenia przytulii czepnej.
Przytulia czepna zagrożeniem dla plonu i zysku
Zagrożenie ze strony przytulii czepnej jest bardzo duże. Według różnych źródeł od 2 do 5 roślin na m2 będzie powodowało wymierne straty w plonie i jego jakości. Sama jej obecność powoduje obniżenie odporności roślin uprawnych na choroby po przez zagęszczenie łanu i powoduje jego wyleganie. Taki stan rzeczy ogranicza możliwość prawidłowego wykształcenia ziarna.
Przytulia utrudnia omłot zbóż, ponieważ splątuje rośliny uprawne. Dodatkowo nasiona przytuli są niemożliwe do odczyszczenia podczas zbioru zbóż. Ponadto ziarno zanieczyszczone dużą ilością przytulii nie może być przeznaczone ani na mąkę, ani na cele paszowe.
Nasiona przytulii podrażniają przewód pokarmowy zwierząt. Z drugiej strony, sama roślina zawiera spore ilości kumaryny, enzymy oraz barwniki, które mogą spowodować zsiadanie się mleka krów skarmianych paszą zawierającą przytulię czepną.
Jak zwalczyć przytulię czepną w zbożach?
Aby pomóc rolnikom w walce z uciążliwą przytulią czepną firma Corteva Agriscience poszerzyła portfolio swoich produktów o środek Pixxaro. Pixxaro oferuje nowy standard w zwalczaniu przytulii czepnej. W składzie produktu jest innowacyjny Arylex Active oraz fluroksypyr metylu. Ogólnie mówiąc połączenie tych dwóch substancji pozwala na skuteczne zwalczenie przytulii czepnej w pszenicy i innych zbożach. Zalecana dawka do zwalczania przytulii czepnej to 0,25l/ha.
Pixxaro można stosować w takich zbożach jak: pszenica ozima, pszenica jara, pszenica twarda ozima, pszenica twarda jara, pszenica orkiszowa ozima, pszenica orkiszowa jara, jęczmień ozimy, jęczmień jary, żyto ozime, żyto jare, pszenżyto ozime, pszenżyto jare.
Oprócz przytulii czepnej zwalczane chwasty przez Pixxaro to: chaber bławatek, mak polny, komosa biała, gwiazdnica pospolita czy dymnica pospolita.
Pixxaro ma bardzo szeroki termin stosowania, ponieważ można go aplikować w bardzo wczesnych fazach rozwojowych zbóż, przy niskich temperaturach – nawet 2°C, aż do fazy BBCH 45, czyli nabrzmiewania pochwy liścia flagowego. Nie straszne mu są opady deszczu, nawet po godzinie od wykonania oprysku.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!