PATRON SERWISU: Blattin

Jak zwiększyć pobranie suchej masy przez krowy?

Do osiągnięcia wysokiej wydajności krów w szczycie laktacji nie wystarcza prawidłowo ułożona dawka pokarmowa. Do obowiązku hodowcy należy zadbanie o to, by zwierzę pobierało wystarczająco dużą ilość suchej masy. Ograniczenie jej pobrania nie tylko negatywnie wpłynie na ilość produkowanego mleka, ale może też przyczynić się do występowania chorób metabolicznych. Jak zatem zwiększyć pobranie suchej masy przez krowy?

Stopniowe zwiększanie ilości produkowanego mleka zwiększa zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, występujące w paszy. Krowa przed porodem pobiera od 10 do 12 kg suchej masy. W 7. tygodniu laktacji jest to już 24–26 kg. Często zdarza się, że w okresie przedwycieleniowym pobranie suchej masy przez krowy jest jeszcze mniejsze i wynosi 9–11 kg. Może wtedy dojść do ujemnego bilansu energetycznego.

Reklama

Jeśli krowa pobiera mniej paszy, niż powinna, to co jej grozi?

Zwierzę, które nie jest w stanie pobrać wystarczającej ilości paszy na zaspokojenie swoich potrzeb, zaczyna korzystać z własnych rezerw tłuszczowych i glikogenu z wątroby. Prowadzi to do ryzyka wystąpienia chorób metabolicznych. Najczęstszą przypadłością jest ketoza. Jeśli nie będzie leczona, może dojść również do przemieszczenia trawieńca. Prowadzi to do strat wydajności, tym samym wpływając negatywnie na zyski z hodowli.

Jakie czynniki mają wpływ na pobranie suchej masy przez krowy?

Najpierw hodowca musi zadbać o odpowiedni dobrostan zwierząt i higienę otoczenia. Ważnym aspektem jest kontrolowanie chorób kończyn. Jeśli krowa ma kulawiznę, będzie częściej polegiwać, niż jeść zadaną paszę. Oczywiście należy również dbać o świeżą, czystą wodę.
Jeśli właściciel zadba odpowiednio o zdrowie i środowisko hodowlane bydła, to może skupić się na najważniejszym – paszy. Jakość surowców, z których produkuje się paszę, odgrywa tutaj kluczową rolę. Każdy ze składników musi być świeży. Należy unikać spleśniałych kiszonek, spleśniałego siana etc. Dlatego odpowiednie przechowywanie komponentów również ma znaczenie.

Dobre wymieszanie TMR jako sposób na większe pobranie suchej masy przez krowy

Jeśli krowa ma do wyboru kilka pasz, będzie wyjadała te najsmaczniejsze, omijając szerokim łukiem te mniej zachęcające składniki. Tym samym nie będzie jadła tego, co ujęliśmy dla niej w dawce pokarmowej. Stosując w żywieniu wóz paszowy, jesteśmy w stanie tak wymieszać paszę, żeby bydło nie mogło jej zbytnio segregować. W ten sposób można dodać do dawki komponenty mniej smakowite, ale które niosą ze sobą sporo makroelementów, na których nam zależy.

zwiększenie pobrania paszy przez krowy

Wysokie pobranie paszy przez krowy wpływa nie tylko na ilość produkowanego mleka, ale też na ich zdrowie.

fot. Delaval

Zadawany TMR musi spełniać pewne warunki, żeby krowa pobierała go w sposób, jakiego oczekujemy. Cząstki nie powinny być większe niż 18 mm. Inaczej zwierzęta je pomijają, co może prowadzić do kwasic. Pozostawiane niedojady są pobierane przez krowy zdominowane (pierwiastki, kulawe, o gorszej kondycji), u tych osobników może to skutkować ketozami. Suchy TMR jest łatwiej sortowany, dlatego powinno zadbać się również o odpowiednią wilgotność (ponad 50%). Stosunek pasz objętościowych do treściwych również odgrywa ważną rolę.

Co można zrobić, by zwiększyć pobieranie suchej masy przez krowy?

Jednym z aspektów, któremu warto poświęcić uwagę, jest podrzucanie paszy. Jest wiele gospodarstw, które zadają dawkę pokarmową raz dziennie. Potem ta pasza jest regularnie podgarniana tak, by na koniec dnia stół paszowy został niemalże pusty. Można to robić ręcznie, co jest bardzo pracochłonne. Można to również robić za pomocą robotów podgarniających jedzenie. Mają one ustalone trasy i przejeżdżają kilka lub kilkanaście razy wzdłuż korytarza paszowego, podgarniając pokarm. Mimo to część pokarmu jest marnowana, zgniatana, bądź niewyjadana. Istnieją również roboty, które nie tylko podgarniają i przesuwają pasze, ale na bieżąco ją mieszają na stole paszowym. Takim rozwiązaniem cechuje się robot podgarniający DeLaval OptiDuoTM. To nowoczesne urządzenie do obory można stosować przy żywieniu krów TMR, sianem lub świeżą trawą.

Ciągle świeża pasza dla krów

Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w tym robocie do poganiania paszy krowy chętniej pobierają pokarm. Częściej podchodzą do stołu paszowego i w mniejszym stopniu konkurują o paszę. Cechą, którą posiada OptiDuo™, jest unikalny ślimak mieszający, który adaptuje się do zróżnicowanych typów i ilości paszy. Nie tylko dostosowuje prędkość, ale także optymalizuje trasę, jeśli jest taka konieczność. Dzięki temu mamy gwarancję pobrania przez krowy wystarczającej ilości suchej masy. Aby zwiększyć pobranie paszy przez krowy, można wykorzystać dodatkową funkcję robota ‒ dozowanie koncentratu przez OptiDuo™.

robot do podgarniania paszy w oborze

Robot do podgarniania paszy w specjalnej stacji ładującej

fot. Delaval

Oszczędność ludzkich rąk

Robot do podgarniania paszy OptiDuo™ jest zasilany akumulatorowo, a ładowanie odbywa się w specjalnej stacji ładującej po zakończeniu pracy. Ma gumową listwę przesuwającą nadmiar paszy na stole paszowym, dzięki czemu stół paszowy pozostaje czysty. Podgarniacz jest przeznaczony do pracy wewnątrz budynku, ale może przejeżdżać również pomiędzy budynkami. Można powiedzieć, że pracuje w sposób ciągły, ponieważ robi to automatycznie według zaplanowanego harmonogramu do 10 razy na dobę, również w nocy. Dzięki temu nie ma konieczności angażowania obsługi w dodatkową pracę, a czas można spożytkować na inne zadania na fermie.

Hodowco, kontroluj stoły paszowe

Każdy hodowca powinien kontrolować pobranie suchej masy w okresie okołoporodowym. Powinien obserwować stoły paszowe przed podaniem świeżej paszy, oceniać niedojady i to, dlaczego zostały. Minimalizowanie strat paszy wpłynie pozytywnie na zdrowie zwierząt, jak i opłacalność produkcji. Warto więc wziąć pod uwagę robot do podgarniania i odświeżania paszy, który będzie czuwać nad tym, by krowy miały stały dostęp do dobrej paszy.

Dowiedz się więcej: oferta-delaval.pl

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *