Jak żywić krowy w sezonie zimowym?

Jak żywić krowy sezonie zimowym? Niskie temperatury wymagają zwiększonej pracy organizmu, a także powodują osłabienie odporności. Dawka pokarmowa powinna być więc bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

W sezonie zimowym, bez względu na to, czy krowy przebywają na pastwisku, czy w oborze, należy szczególną uwagę zwrócić na ich prawidłowe żywienie.

Żywienie zimowe trwa od października do maja, gdy pastwisko nie dostarcza żadnych składników odżywczych. Z perspektywy hodowcy w zimie jest dużo łatwiej, jeśli chodzi o indywidualne żywienie zwierząt, dostosowane do ich potrzeb. Latem bywa to trudne, gdyż właściciel stada nie jest w stanie określić, jakie ilości zielonek zwierzęta przyjmują na pastwisku.  Krowy, które wycieliły się w sezonie zimowym, gdy ich żywienie było ściśle określone, mają o wiele większą wydajność mleczną, a cały okres ich laktacji przebiega prawidłowo i bez zaburzeń.

Jak żywić krowy sezonie zimowym?

Zimowe żywienie bydła mlecznego powinno być oparte przede wszystkim na dobrej paszy objętościowej – kiszonkach, sianie oraz roślinach okopowych. Bardzo ważne jest utrzymywanie dawki pokarmowej na jednakowym poziomie odżywczym. Dzięki temu zapewnia się zwierzętom optymalną strawność podawanej paszy.

Kiszonki podawane w sezonie zimowym powinny być dwojakiego rodzaju – wysokobiałkowe i energetyczne. Spośród kiszonek wysokobiałkowych doskonale sprawdza się sianokiszonka w dawce 15–20 kg.

Spośród kiszonek o wysokiej zawartości węglowodanów doskonale sprawdzi się natomiast kiszonka z kukurydzy w ilości 15 kg oraz sianokiszonka w ilości 3–6 kg. Do tego warto włączyć rośliny okopowe lub wysłodki (np. buraczane), które poprawiają trawienie pasz treściwych o wysokiej zawartości białka. Warto również pamiętać o dodatkach paszowych, które uzupełnią codzienną dawkę pokarmowa o niezbędne witaminy oraz minerały.

 

Zobacz również:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Żywienie bydła mlecznego
kampl
Jak ja rozumiem to hormon ustawia cykl na wybrany przez nas termin. I widocznie nie załapała i robi powtórkę. Cykl 25 dni może się zdążać. Ale to raczej nie że u kazdej zobacz więcej »
belek123
witam, mam problem krowy mają ruje 25-28 dni od poprzedniej inseminacji gdy są kryte na hormon tzn. doktor przyjedza bada czy jest ciałko i daje oestrophan czyli pgf i za 72 jest ... zobacz więcej »
RusiL
śrutę rzepakową zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *