Jaka jest cena kukurydzy? Zapowiadają się rekordowe zbiory!

Światowa produkcja zbóż idzie na rekord! Z majowej prognozy USDA – Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa wynika, że światowe zbiory pszenicy oraz kukurydzy będą historycznie wysokie. Sprawdzamy, jaka jest cena kukurydzy!

Cena: Kukurydza paszowa

814.09 zł
-0.40%
Zobacz aktualne ceny
jaka jest cena kukurydzy

Sprawdzamy, jaka jest cena kukurydzy!

fot. pixabay

Z majowej prognozy USDA wynika, że możemy spodziewać się rekordowej produkcji zbóż na świecie. Dotyczy to pszenicy oraz kukurydzy. Będzie to możliwe dzięki wysokiemu areałowi zasiewów kukurydzy w Stanach Zjednoczonych, który zapowiadany jest jako najwyższy w historii. Ponadto duży wzrost produkcji kukurydzy mają również odnotować Ukraina (będąca głównym dostawcą kukurydzy do UE) a także – Brazylia, Meksyk oraz Kanada.

Światowa produkcja zbóż ma przekroczyć konsumpcję. To z kolei przełoży się na odbudowę globalnych zapasów kukurydzy oraz jeszcze wyższe – rekordowe zapasy pszenicy. Podsumowując: tak wysoka podaż ziarna w nowym sezonie może wywierać presję na spadki cen.

Notowania kukurydzy na światowych rynkach

Jaka jest cena kukurydzy na światowych rynkach? Pod koniec minionego tygodnia notowania kukurydzy (ze starego zbioru) w Paryżu spadły o około 2 euro/tonę (-1,3 proc.).

Natomiast na giełdzie w Chicago kukurydza podrożała o ponad 2 proc.

Jaka jest cena kukurydzy?

Sprawdźmy, na jakim poziomie plasują się notowania kukurydzy na krajowym rynku. Według Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach od 18 do 24 maja tego roku plasowały się one na poziomie 752 zł/ tonę netto. Oznacza to niewielką podwyżkę w porównaniu z poprzednim tygodniem (748 zł/tonę netto czyli +0,5 proc.).

Na koniec warto zauważyć, że ceny kukurydzy różnią się w poszczególnych regionach kraju. Krótko mówiąc: najwyższa cena utrzymywała się na północnym-zachodzie (762 zł/tonę), najniższa na południu (718 zł/tonę). Natomiast w regionie centralno-wschodnim – 749 zł/tonę.

Cena kukurydzy w maju 2020 – przeczytaj więcej informacji!

Źródło: MRiRW/ USDA/e-WGT

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak zmodernizować opryskiwacz?Zobacz Stary opryskiwacz z GPS
Z forum
Powiązany temat: Ceny kukurydzy 2019
Matey
  zobacz więcej »
tomek15h
Na dzień 2.12  odstawiałem i była po 560 netto. Na dziś niestety nie wiem. zobacz więcej »
tomasz1992
Zna ktoś cenę kukurydzy suchej w cedrobie? zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *