Jaka jest optymalna norma wysiewu? [WYWIAD]

Właściwie dobrana norma wysiewu pozwala uzyskać optymalną docelową obsadę roślin. Ta z kolei przekłada się na wysokość plonu. W audycji z cyklu „Agrotechnika doradza” dr inż. Piotr Hulanicki odpowiada na pytanie – jaka jest optymalna norma wysiewu.

Przypominamy, że partnerem cyklu jest agrotechnika.co, oferująca kwalifikowany materiał siewny pszenicy Kalman, dedykowanej na słabsze stanowiska oraz do uprawy Strip Till.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Norma wysiewu uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od wyboru odmiany. Jak mówi ekspert ds. nasiennictwa – Jeśli chodzi o różnice odmianowe, są one z reguły związane ze zdolnością rośliny do krzewienia się. Na podstawie masy tysiąca ziaren i zdolności kiełkowania każdy jest w stanie przeliczyć sobie określoną masę wysiewu w kilogramach na hektar.

Większość odmian pszenic mieści się w granicach od 250 do 430 kg/ha. Na ulotkach zawsze jest podawana obsada, którą należy umieścić. Tak, aby mieć pewność, że dana odmiana będzie dobrze plonować. Istotnym zadaniem przed rozpoczęciem siewu zbóż jest odpowiednie wyliczenie normy wysiewu. 

siew pszenicy

fot. Fotolia

Norma wysiewu jest zależna od terminu siewu

Norma wysiewu a termin

Norma wysiewu zależy przede wszystkim od terminu siewu. – Mamy termin wczesny, optymalny i opóźniony. Odmiany, które są wysiewane wcześniej, mają większą szansę na to, aby się mocniej rozkrzewić. Jak podkreśla pan Piotr Hulanicki, istnieją jednak odmiany, które w zupełnie inny sposób budują plon, przez co nadają się bardziej do siewów opóźnionych. – Zbyt wcześnie wysiane odmiany, dedykowane do późnych siewów, zaczynają strzelać w źdźbło – zauważa ekspert ds. nasiennictwa.

Jeśli źdźbło zostanie zainicjowane i wyrzucone przez roślinę w nieodpowiednim momencie, pierwszy przymrozek bezpowrotnie je uszkodzi.

Jak śmieje się pan Piotr Hulanicki, roślina nie ma kalendarza. Rozpoznaje termin na podstawie długości dnia i sumy temperatur. – We wrześniu długość dnia i suma temperatur może być zbliżona do tego, co się dzieje w kwietniu. W takiej sytuacji roślina może odczytać, po zakończonym zbyt wczesnym siewie, po zakończonym krzewieniu, że oto jest już kwiecień, więc trzeba strzelać w źdźbło – tłumaczy ekspert ds. nasiennictwa. Dodając, że jeśli źdźbło zostanie zainicjowane i wyrzucone przez roślinę w nieodpowiednim momencie, pierwszy przymrozek bezpowrotnie je uszkodzi. – Źdźbło nam po prostu ginie. Wypada z obiegu produkcyjnego – wyjaśnia ekspert.

Ciekawe informacje o normie wysiewu znajdziesz w artykule – Jak i po co liczyć normy wysiewu?

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Trzoda chlewna do likwidacji

„My chyba będziemy wyeliminowani” – kwitują sytuację hodowcy trzody.

12 lutego 2019

Dawka startowa azotu dla zbóż [WIDEO]

Pierwszy marca tuż tuż, więc będzie można wjechać, w pole z azotem. Sprawdź ile, kiedy oraz jaką formę azotu podać zbożom!

22 lutego 2019

Kondycja rzepaku w okresie zimowym [Reportaż filmowy]

Rzepak jest rośliną wrażliwą na warunki pogodowe. W wielu rejonach był siany podczas suszy. Sprawdź, o czym pamiętać w zimie?

13 lutego 2019