Jaka jest optymalna norma wysiewu? [WYWIAD]

Download PDF

Właściwie dobrana norma wysiewu pozwala uzyskać optymalną docelową obsadę roślin. Ta z kolei przekłada się na wysokość plonu. W audycji z cyklu „Agrotechnika doradza” dr inż. Piotr Hulanicki odpowiada na pytanie – jaka jest optymalna norma wysiewu.

Przypominamy, że partnerem cyklu jest agrotechnika.co, oferująca kwalifikowany materiał siewny pszenicy Kalman, dedykowanej na słabsze stanowiska oraz do uprawy Strip Till.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Norma wysiewu uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od wyboru odmiany. Jak mówi ekspert ds. nasiennictwa – Jeśli chodzi o różnice odmianowe, są one z reguły związane ze zdolnością rośliny do krzewienia się. Na podstawie masy tysiąca ziaren i zdolności kiełkowania każdy jest w stanie przeliczyć sobie określoną masę wysiewu w kilogramach na hektar.

Większość odmian pszenic mieści się w granicach od 250 do 430 kg/ha. Na ulotkach zawsze jest podawana obsada, którą należy umieścić. Tak, aby mieć pewność, że dana odmiana będzie dobrze plonować. Istotnym zadaniem przed rozpoczęciem siewu zbóż jest odpowiednie wyliczenie normy wysiewu. 

siew pszenicy

Norma wysiewu jest zależna od terminu siewu

fot. Fotolia

Norma wysiewu a termin

Norma wysiewu zależy przede wszystkim od terminu siewu. – Mamy termin wczesny, optymalny i opóźniony. Odmiany, które są wysiewane wcześniej, mają większą szansę na to, aby się mocniej rozkrzewić. Jak podkreśla pan Piotr Hulanicki, istnieją jednak odmiany, które w zupełnie inny sposób budują plon, przez co nadają się bardziej do siewów opóźnionych. – Zbyt wcześnie wysiane odmiany, dedykowane do późnych siewów, zaczynają strzelać w źdźbło – zauważa ekspert ds. nasiennictwa.

Jeśli źdźbło zostanie zainicjowane i wyrzucone przez roślinę w nieodpowiednim momencie, pierwszy przymrozek bezpowrotnie je uszkodzi.

Jak śmieje się pan Piotr Hulanicki, roślina nie ma kalendarza. Rozpoznaje termin na podstawie długości dnia i sumy temperatur. – We wrześniu długość dnia i suma temperatur może być zbliżona do tego, co się dzieje w kwietniu. W takiej sytuacji roślina może odczytać, po zakończonym zbyt wczesnym siewie, po zakończonym krzewieniu, że oto jest już kwiecień, więc trzeba strzelać w źdźbło – tłumaczy ekspert ds. nasiennictwa. Dodając, że jeśli źdźbło zostanie zainicjowane i wyrzucone przez roślinę w nieodpowiednim momencie, pierwszy przymrozek bezpowrotnie je uszkodzi. – Źdźbło nam po prostu ginie. Wypada z obiegu produkcyjnego – wyjaśnia ekspert.

Ciekawe informacje o normie wysiewu znajdziesz w artykule – Jak i po co liczyć normy wysiewu?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o