Jaka jest optymalna norma wysiewu? [WYWIAD]

Właściwie dobrana norma wysiewu pozwala uzyskać optymalną docelową obsadę roślin. Ta z kolei przekłada się na wysokość plonu. W audycji z cyklu „Agrotechnika doradza” dr inż. Piotr Hulanicki odpowiada na pytanie – jaka jest optymalna norma wysiewu.

Cena: Pszenica konsumpcyjna

857.08 zł
-0.95%
Zobacz aktualne ceny

Przypominamy, że partnerem cyklu jest agrotechnika.co, która oferuje kwalifikowany materiał siewny zbóż pod marką nasienną Golden Seeds.  Golden Seeds to najwyższej jakości nasiona polskich oraz światowych hodowców, precyzyjnie dobrane i rozmnażana w polskich warunkach agrotechnicznych. Wszystkie proponowane rolnikom nasiona zbóż przechodzą rygorystyczny pod względem selekcji proces produkcji. Całość odbywa się pod pełnym nadzorem właściciela oraz założyciela firm dr. inż. Piotra Hulanickiego. Tarroca, Treffer, Spirella, Aventinus to najwyższej jakości pszenice ozime sprawdzone na tysiącach ha w Polsce.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Norma wysiewu ziarna wiąże się z różnymi czynnikami. Jednym z nich jest odmiana rośliny. Jak mówi ekspert ds. nasiennictwa – Jeśli chodzi o różnice odmianowe, są one z reguły związane ze zdolnością rośliny do krzewienia się. Na podstawie masy tysiąca ziaren i zdolności kiełkowania każdy jest w stanie przeliczyć sobie określoną masę wysiewu w kilogramach na hektar.

Większość odmian pszenic mieści się w granicach od 250 do 430 kg/ha. Na ulotkach zawsze podaje się obsadę, którą należy umieścić. Tak, aby mieć pewność, że dana odmiana będzie dobrze plonować. Istotnym zadaniem przed rozpoczęciem siewu zbóż jest odpowiednie wyliczenie normy wysiewu. 

siew pszenicy

Norma wysiewu jest zależna głównie od terminu siewu

fot. Fotolia

Norma wysiewu a termin

Od czego zależy norma wysiewu ziarna? Odpowiedź wydaje się wręcz banalnie prosta – przede wszystkim od terminu siewu. – Mamy termin wczesny, optymalny i opóźniony.

Odmiany, które są wysiewane wcześniej, mają większą szansę na to, aby się mocniej rozkrzewić. Jak podkreśla pan Piotr Hulanicki, istnieją jednak odmiany, które w zupełnie inny sposób budują plon, przez co nadają się bardziej do siewów opóźnionych. – Zbyt wcześnie wysiane odmiany, dedykowane do późnych siewów, zaczynają strzelać w źdźbło – zauważa ekspert ds. nasiennictwa.

Jeśli źdźbło zostanie zainicjowane i wyrzucone przez roślinę w nieodpowiednim momencie, pierwszy przymrozek bezpowrotnie je uszkodzi.

Jak z uśmiechem dodaje nasz ekseper dr inż. Piotr Hulanicki, roślina nie ma kalendarza. Rozpoznaje termin na podstawie długości dnia i sumy temperatur. – We wrześniu długość dnia i suma temperatur może być zbliżona do tego, co się dzieje w kwietniu. W takiej sytuacji roślina może odczytać, po zakończonym zbyt wczesnym siewie, po zakończonym krzewieniu, że oto jest już kwiecień, więc trzeba strzelać w źdźbło – tłumaczy ekspert ds. nasiennictwa. Dodając, że jeśli źdźbło zostanie zainicjowane i wyrzucone przez roślinę w nieodpowiednim momencie, pierwszy przymrozek bezpowrotnie je uszkodzi. – Źdźbło nam po prostu ginie. Wypada z obiegu produkcyjnego – wyjaśnia ekspert.

Ciekawe informacje o normie wysiewu znajdziesz w artykule – Jak i po co liczyć normy wysiewu?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *