Jaka odmiana rzepaku najlepsza na wysoki plon

W dzisiejszych czasach można się pogubić. Na rynku jest bardzo dużo odmian rzepaków przeznaczonych zarówno na słabsze, jak i mocniejsze kompleksy. Na różnych szkoleniach, każdy mówi, że dany rzepak jest najlepszy. Możliwe, tylko czy wszyscy mają te same wartości? Stąd należy zadać sobie pytanie, jaka odmiana rzepaku najlepsza jest dla nas i jakimi kryteriami będziemy się kierować przy wyborze nasion na przyszły sezon. 

Wśród licznych cech rzepaku, jakimi są chociażby rozwój początkowy czy wigor wiosenny, przydatności pod względem stanowiska, zawartość tłuszczu, podatność na wyleganie można również wymienić dwie, niezwykle istotne cechy: zimotrwałość i stabilność plonowania. Są to dwie cechy, które dają największą szansę na powodzenie uprawy.

Rzepaki mają różne cechy, najważniejsze z nich to zimotrwałość oraz stabilność plonowania. Te cechy świadczą o mocnej genetyce odmiany i dają pewność plonu niezależnie od warunków atmosferycznych.

Nowe odmiany rzepaku – świadczą o postępie genetycznym

Najlepsze hodowle nasienne rok rocznie wzbogacają swoje portfolio o nowe odmiany. Świadczy to o postępowości hodowli i o ulepszaniu już dotychczasowych linii genetycznych, o ciągłym poszukiwaniu tego, jaka odmiana rzepaku najlepsza. Celem wszystkich hodowców jest uzyskanie plennych odmian, które dodatkowo będą się wyróżniać innymi cechami. Nie zmienia to faktu, że niezależnie od nowych cech, o jakie zostały wzbogacone nowe odmiany szalenie istotna jest zimotrwałość i stabilność plonowania. Te dwie cechy dają nam największą szansę powodzenia, niezależnie od warunków pogodowych.

Odmiany rzepaku dostosowane do naszych warunków klimatycznych

jakie odmiany rzepaku

Odmiany hodowli Rapool rok rocznie zajmują najwyższe pozycje w wynikach plonowania w COBORU

fot. Rapool

Biorąc pod uwagę jedną z czołowych firm nasiennych jaką jest niewątpliwie hodowla Rapool, warto przyjrzeć się z bliska kilku odmianom. Wart uwagi jest fakt, że hodowla ta jest na naszych polach od wielu lat i bardzo prężnie działa. Co roku jest „wypuszczana” nowa odmiana – i to za każdym razem z wielkim sukcesem, a nowości sezonu od razu wpisują się na stałe do uprawy na naszych polach. Rzepaki firmy Rapool są zgłaszane do badań w COBORU, a stabilne i wysokie plonowanie w latach pozwala na wpisanie ich na listę krajowego rejestru (KR), co świadczy o ich adaptacji do naszych warunków. Odmiany, które między innymi znajdziemy w KR to ATORA F1, EINSTEIN F1, POPULAR F1, MERCEDES F1.

Jaka odmiana rzepaku najlepsza na zimę?

Sezon wegetacyjny 2011/2012 oraz 2015/2016 był bardzo trudny i wiele plantacji rzepaku w tym czasie, głównie w okresie 2011/2012 zostało zlikwidowanych. W takich latach najlepiej widać, które odmiany dobrze sobie radzą w tak ekstremalnych warunkach. W sezonie 2015/2016 wśród wielu odmian bardzo dobrze poradziły sobie rzepaki z hodowli Rapool. Wybitną zimotrwałość, a przez to i wysoki potencjał plonotwórczy miały odmiany: ATORA F1, POPULAR F1, a także MERCEDES F1.

jaka odmiana rzepaku najlepsza

Przezimowanie rzepaku ozimego w sezonie 2015/2016.
15 odmian rzepaku, które najlepiej poradziły sobie w danym sezonie

fot. Opracowanie Rapool na podstawie COBORU, PDO

Wybitnie wysoka zimotrwałość tych odmian, zwłaszcza w tak trudnych latach ma swoje odzwierciedlenie w plonowaniu. Stąd warto inwestować w odmiany, które są wysokoplenne, a do tego wykazują wysoką zimotrwałość. Takie odmiany będą niezawodne w każdych latach, także w tych ekstremalnych.

Plonowanie – to to co nas najbardziej interesuje

Zawsze gdy w coś inwestujemy, to najbardziej interesuje nas wynik końcowy, czyli to co nam zostanie w kieszeni. Dlatego tak ważne jest ustalenie, jaka odmiana rzepaku najlepsza będzie dla warunków na naszych stanowiskach. Dobrze, żeby wykazywała wysoki i stabilny plon, a dodatkowo, żeby się sprawdzała w trudnych latach. Hodowla Rapool ma do zaoferowania właśnie takie odmiany. Wie to każdy, kto spróbował odmian tej hodowli na własnych polach. Jednak, żeby mówić o stabilności odmiany powinniśmy ją porównać w latach. Dlatego warto posiłkować się opracowaniem Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych. Poniżej zaprezentowano wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych, które oprócz wysokiego plonu charakteryzują się również wybitną zimotrwałością. Dane pochodzą z COBORU.

jakie odmiany rzepaku

Odmiany rzepaku hodowli Rapool charakteryzujące się wysoką plennością i wybitną zimotrwałością

Chcesz mieć zysk-postaw na zimotrwałość i powtarzalność plonowania

Atora F1

Na zdjęciu porównanie przezimowania odmian w sezonie 2015/2016. Po prawej stronie odmiana ATORA F1

W przypadku odmiany ATORA F1 bardzo dobrze widać jej adaptację do trudnych warunków pogodowych w ubiegłorocznym sezonie wegetacyjnym. W roku 2015/2016 podczas zimy, gdy największe straty po przezimowaniu stwierdzono na Pomorzu, odmiana ta zaplanowała właśnie na północy Polski na poziomie 137% wzorca! Świadczy to o tym, że ATORA F1 jest mało wrażliwa na spadki temperatur, nawet przy braku okrywy śnieżnej. Z kolei plon, jaki uzyskała, mówi nie tylko o wybitnej zimotrwałości, ale także o tym, że jest wysokowydajną odmianą. Po tak trudnym sezonie wielu rolników nie miało wątpliwości, jaka odmiana rzepaku najlepsza – bez wyjątku wskazywali na połączenie zimotrwałości z wysokim plonowaniem. To cechy, które zwiększają bezpieczeństwo uprawy.

Również wcześniej wspomniana odmiana POPULAR F1 oraz MERCEDES F1 znalazły się w TOP 15 odmian, które najlepiej przezimowały w roku 2015/2016 (dane na podstawie COBORU). Ponadto odmiana POPULAR F1 jest bardzo zdrowa i odporna na wyleganie. Powoli rozpoczyna wiosenną wegetację, co ogranicza ryzyko uszkodzeń przez przymrozki. Z kolei odmiana MERCEDES F1 gości na naszych polach już od 2013 roku i nadal jest chętnie uprawiana na wielu gospodarstwach. Odmiana MERCEDES F1 bardzo dobrze sprawdza się na ciężkich glebach, gdzie często występuje problem ze wschodami. W stan spoczynku zimowego wchodzi z silną kompaktową rozetą, co warunkuje jej wysoką zimotrwałość. Poza tym cechuje ją wysoka zdolność regeneracji uszkodzeń po zimie.

Nowe problemy – nowe wyzwania

jakie odmiany rzepaku

Odmiana Einstein F1 charakteryzuje się mocnym wigorem jesiennym, dzięki czemu jest możliwy wysiew również w opóźnionych terminach.

fot. Rapool

Rolnictwo z roku na rok postępuje, pokazują się nowe zagrożenia i potrzeby. Odpowiedź na pytanie, jaka odmiana rzepaku najlepsza dla danego rolnika, jest zmienna. W tym roku będzie dostępna na rynku nowa odmiana rzepaku ozimego EINSTEIN F1, hodowli Rapool. Odmiana ta powstała na potrzeby gospodarstw, które stosują uproszczoną technikę uprawy (UTU). W przypadku uprawy bezorkowej, często są problemy z równymi wschodami, a także z racji innych prac, często siewy są opóźnione. Stąd odmianę EINSTEIN F1 cechuje dynamiczny rozwój jesienny, a dodatkowo wykazuje tolerancję na opóźniony siewy. Ponadto w badaniach rejestrowych przez kolejne trzy lata osiągała rokrocznie wysokie plony, o czym była mowa wyżej. Odmianę tą również cechuje bardzo dobra zimotrwałość. EINSTEIN F1 jest uniwersalny pod względem stanowiska, uda się zarówno na stanowiskach bardzo dobrych jak i słaby. Duża zaletą tego rzepaku jest jego równomierne dojrzewanie. Odmiana ta jest wrażliwa na regulatory wzrostu – stąd zarówno jesienią jak i wiosną należy stosować zredukowane dawki.

Rzepak z mocnej hodowli to pewny zysk

Decydując się na uprawę rzepaku, warto skorzystać z odmian, które są „skazane” na sukces. Niewątpliwie, każda z dzisiejszych poruszonych odmian wyróżnia się ponadprzeciętnym potencjałem plonowania oraz wysoką zimotrwałością, co potwierdzają wyniki COBORU. Warto wypróbować te odmiany na swoich gospodarstwach, żeby samemu się o tym przekonać.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *