Jaki środek na chwasty w rzepaku? Wywiad z rolnikiem [WIDEO]

Zachwaszczenie plantacji rzepaku ozimego może być sporym problemem w tym sezonie. Sprawdź jaki środek na chwasty w rzepaku zastosować wiosną! Jaki sposób na nie ma rolnik z Mazowsza?

Brak korzystnych warunków pogodowych jesienią przyczynił się do obniżenia skuteczności doglebowych zabiegów herbicydowych w rzepaku ozimym. Potwierdza to rolnik z Mazowsza, który po ocenie plantacji zdecydował się na zabieg poprawkowy. Sprawdź jak skutecznie rozprawić się z chwastami nie szkodząc przy tym roślinom rzepaku!

Więcej w materiale wideo:

Zabieg po siewie nie zadziałał

Pan Mateusz Kowalewski, rolnik z miejscowości Dziarnowo prowadzi od lat gospodarstwo. – Koło Płocka prowadzę rodzinne gospodarstwo o powierzchni 130 hektarów. W gospodarstwie uprawiamy burak cukrowy, pszenicę ozimą, jęczmień ozimy oraz rzepak ozimy. Dziś znajdujemy się na plantacji rzepaku uprawianego w technologii bezorkowej. Na jesieni, zaraz po siewie, zdecydowaliśmy się na odchwaszczenie doglebowe, zastosowaliśmy dimetachlor oraz chlomazon. Ze względu na niekorzystny przebieg pogody, warunki wilgotnościowe gleby zabieg ten mało skutecznie podziałał. Do tego wydłużająca się wegetacja jesienna oraz w zasadzie brak zahamowania wegetacji, brak zimy, spowodowało wystąpienie wtórnego zachwaszczenia i tutaj mamy problem głównie z bodziszkiem, z chwastami rumianowatymi, trafia się gdzieniegdzie przytulia oraz maki. – opisywał sytuację nasz rozmówca.

Jaki środek na chwasty w rzepaku wiosną?

rzepak ozimy stan roslin w marcu

Rośliny rzepaku na starcie wegetacji są w dobrej kondycji, jednak na lustrowanej plantacji niezbędny był poprawkowy zabieg herbicydowy

fot. Daniel Biernat

Na temat stosowanego rozwiązania w gospodarstwie Pana Mateusza wypowiedział się Cezary Janyszko, przedstawiciel handlowy Corteva Agriscience Poland. Jak wspomniał gospodarz, – mamy tutaj problem z chwastami i wymagana jest poprawka. Szczególnie na chwasty w stylu bodziszka, chwasty rumianowate i często pytam – jaki środek na chwasty w rzepaku wiosną?

Po różnych konsultacjach na plantacji zaplanowane jest zastosowanie produktu Korvetto™ firmy Corteva Agriscience. Produkt ten idealnie się nadaje na poprawki, ponieważ zwalcza wymienione przez rolnika chwasty. Wpisuje się bardzo dobrze w warunki, które panują tegorocznej wiosny, ponieważ nie występują wysokie temperatury, a produkt działa już od 8 stopni Celsjusza. Jak podkreśla rolnik – Wyjątkowo dobrze zdziała przede wszystkim na bodziszka, który tutaj jest w dużym nasileniu. A po zwalczaniu doglebowym jesiennym widać, że ten chwast został. 

Jaki środek na chwasty w rzepaku pozwalający zwalczyć bodziszka?

– Praktycznie produkt Korvetto™ jest jedynym produktem na rynku, który umożliwia nam zwalczanie tego chwastu. Produkt Korvetto™ jest dostępny od ubiegłego roku w naszym portfolio, zawiera w sobie chlopyralid i unikatową na rynku substancję Arylex™, dzięki temu zwalcza wybitnie przede wszystkim bodziszka, chabry, maki, chwasty rumianowate oraz przytulię. Ponad to dodatek Arylex™ powoduje także zwalczanie chwastów w niższych temperaturach niż dostępne na rynku produkty. Działa już od 8 stopni Celsjusza. Korvetto™ można stosować w fazie BBCH od 30 do 50. Patrząc na sytuację na polu, jest to idealny moment do zastosowania preparatu. – dodał przedstawieciel Corteva Agriscience. Warto zwrócić uwagę, że aplikacja jest środka jest bardzo przejrzysta, ponieważ produkt Korvetto™  stosowany  jest w dawce litr na hektar.

Na zakończenie rozmowy Pan Mateusz uzupełnił – Ze względu na występujące zachwaszczenie na mojej plantacji oraz bardzo dynamiczny rozwój rzepaku i korzystne warunki pogodowe, planuję wykonać zabieg korekcyjny preparatem Korvetto™.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 20

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *