Jakie będą ceny nawozów? Analitycy prognozują…
Analitycy Rabobank ocenili poziom cen nawozów w odniesieniu do cen produktów rolnych. Jakie będę ceny nawozów w najbliższych miesiącach? Kiedy rolnikom znowu zacznie się opłacać kupować nawozy?
Według najnowszego raportu holenderskiego banku (z 25 maja 2023 r.) nawozy na świecie dalej będą taniały. Istnieją jednak istotne różnice między nawozami azotowymi, fosforowymi i potasowymi.
Czy nawozy długo pozostaną tanie?
Analitycy Rabobanku spodziewają się, że zakup nawozów znów będzie opłacalny dla rolników, przynajmniej do jesieni 2023 r. To jednak, jak długo ceny pozostaną dość niskie, zależy przede wszystkim od światowego popytu na nawozy. A konkretnie od tego, jak będzie on silny i jak szybko ponownie wzrośnie. Powrót do wartości sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę prawdopodobnie nastąpi dopiero za 2–3 lata.
Jakie będą ceny nawozów azotowych?
Niestety, ceny nawozów azotowych są bardzo zmienne, ponieważ są mocno uzależnione od wahań cen ropy i gazu. Analitycy holenderskiego banku szacują, że ceny mocznika utrzymają się na poziomie zbliżonym do obecnego przez cały 2023 r. Jednak w 2024 r. ponownie znacząco wzrosną. Przy czym inne badania wskazują, że poziom cen w UE będzie w dużym stopniu zależał od tego, czy w ciągu roku Rosja jeszcze bardziej ograniczy dostawy gazu do Europy.
Nowe ceny nawozów azotowych. Sprawdzamy, jakie są zmiany
Czy nawozy fosforowe jeszcze potanieją?
Jak wynika z raportu, nawozy fosforowe są nadal znacząco droższe od długoterminowego trendu. Powodem jest mniejszy, niż dotychczas, eksport surowca z Chin. Tymczasem popyt na świecie jest słaby, a szczyt krajowej konsumpcji chińskiej na ten rok został osiągnięty. Jeżeli w najbliższym czasie Państwo Środka ponownie zacznie eksportować większe ilości, nawozy fosforowe prawdopodobnie stanieją w ciągu roku.
Prognozowane ceny nawozów potasowych
Według analityków Rabobanku popyt na nawozy potasowe również pozostaje słaby na całym świecie. Chociaż Brazylia i Indie kupiły w ostatnich miesiącach większe ilości, nie powstrzymało to światowego spadku cen. Podaż wciąż jest wysoka. Pojawiają się też sygnały, że towary z Białorusi wracają na światowy rynek mimo europejskich i amerykańskich sankcji. Jeśli ta tendencja się utrzyma, ceny nawozów potasowych również będą spadać.
Podsumowując, ze względu na dobrą ofertę rynkową przy jednocześnie ograniczonym popycie nawozy powinny początkowo pozostać tańsze na całym świecie. Analitycy Radobank obliczyli „wskaźnik przystępności cenowej” nawozów. Okazuje się, że po raz pierwszy od końca 2021 r. znów jest on dodatni. Oznacza to, że rolnikom ponownie opłaca się kupować nawozy.
Czytaj też: Ceny nawozów wieloskładnikowych 2023. Jest nowy cennik
Źródło: Agrarheute