Jakie będą ceny zbóż w kolejnych miesiącach?

Jakie będą ceny zbóż w kolejnych miesiącach? Obecnie na krajowym rynku zbóż widoczne są wzrosty cen. Eksport polskiego ziarna znacznie wzrósł windując notowania ziarna. Aktualne pytanie – do kiedy utrzymają się zwyżki?
Zwyżkuje rynek zbóż w listopadzie 2020. Notowania zbóż w krajowych punktach skupu poszły w górę. Z Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wynika, że w tygodniu kończącym się 1 listopada notowania ziarna wzrosły od 1 do około 10 proc. Sprawdzamy obecne notowania ziarna oraz prognozy – jakie będą ceny zbóż?
Spis treści
Wzrost cen zbóż
Na krajowym rynku zbóż najbardziej podrożały: owies paszowy (+9,8 proc.) oraz jęczmień konsumpcyjny (+7,5 proc.). Nieco mniej, bo o około 4 proc. zwiększyła się cena żyta konsumpcyjnego. Droższa okazała się również kukurydza (+3 proc.), którą najczęściej przywożono do punktów skupu. Kukurydza stanowiła bowiem 45 proc. zakupów, pszenica natomiast 41 proc.
Podsumujmy więc ceny zbóż według danych MRiRW:
- Pszenica konsumpcyjna 827 zł/tonę
- Pszenica paszowa 815 zł/tonę
- Żyto konsumpcyjne 554 zł/tonę
- Żyto paszowe 590 zł/tonę
- Kukurydza paszowa 746 zł/tonę.
Opóźnione zbiory kukurydzy
Obecnie trwają w kraju kukurydziane żniwa, które są opóźnione z uwagi na kapryśną pogodę. Zbiory są najmniej zaawansowane na północy kraju. Zbierana przez rolników kukurydza charakteryzuje się dużą wilgotnością, będzie wymagała dosuszenia.
– Plony są zróżnicowane. Tam gdzie była większa susza rolnicy mają dużo zastrzeżeń co do plonów, które są dużo poniżej średniej – informuje Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. – Problemem w wielu regionach jest duża wilgotność kukurydzy. Podnoszą nam się koszty suszenia, które jak wiadomo stanowią 1/3 wszystkich kosztów – dodaje.
Ceny zbóż poszły w górę. A jak przebiegają tegoroczne zbiory kukurydzy na ziarno? Sprawdź!
Eksport zbóż idzie na rekord?
4,7 mln ton – tyle wyniósł polski eksport zbóż w okresie od stycznia do lipca tego roku. To wynik znacznie lepszy niż w ubiegłym roku. Dla porównania: w tym samym okresie 2019 roku krajowy eksport ziarna uplasował się na poziomie 1,8 mln ton. Ponad trzykrotnie wzrósł w tym czasie eksport pszenicy z 0,84 mln ton do 2,7 mln ton.
Jak podaje Komisja Europejska, od początku sezonu 2020/21 (czyli w okresie od lipca do listopada tego roku) Polska wyeksportowała poza UE 510,58 tys. ton pszenicy. To dobry wynik stanowiący ponad 7 proc. całego unijnego eksportu pszenicy miękkiej – jak to wpłynie na notowania ziarna? Jakie będą ceny zbóż w kolejnych miesiącach?
Wzrost popytu
Jak wytłumaczyć ten znaczny wzrost eksportu? Wzrost popytu na polską pszenicę, który był widoczny w pierwszej połowie tego roku to efekt pandemii koronawirusa.
Jak tłumaczył w rozmowie z agrofakt.pl Mariusz Dziwulski, większość głównych światowych importerów zbóż zabezpieczała się bowiem przed ewentualnymi brakami pszenicy na rynkach światowych. To spowodowało, że popyt na polską pszenicę wzrósł.
Jakie będą ceny zbóż? Prognoza
Popyt na polską pszenicę istotnie wzrósł windując notowania ziarna. Jednak zdaniem Wiesława Łopaciuka z IERiGŻ wzrosty cen mogą zostać zahamowane pod koniec roku.
Przyczynić się do tego może spowolnienie w handlu, które mamy zimą. A także pandemia koronawirusa, która zdaniem eksperta przekłada się na spowolnienie gospodarcze, co może skutkować spadkiem popytu na zboża konsumpcyjne w dalszej perspektywie .
Czytaj sytuacja na rynku mleka w listopadzie 2020 roku
Ceny zbóż na światowych rynkach
Po publikacji listopadowej prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) notowania zbóż i oleistych poszły w górę. USDA wykazał dalszy spadek zbiorów soi oraz kukurydzy. Mniejsza niż oczekiwano przed miesiącem produkcja ma być wynikiem niższych średnich plonów przy niezmienionym poziomie zebranego areału (90 proc.).
Prognozy zbiorów kukurydzy zmniejszono o 5,5 mln ton, soi natomiast o 2,7 mln ton (w porównaniu do przewidywań z października). Zbiory i zapasy pszenicy mimo niewielkich korekt nadal są prognozowane na rekordowym poziomie. USDA podniósł również znacznie szacunki dotyczące amerykańskiego eksportu kukurydzy do Chin.
Co z rzepakiem?
Podrożał również rzepak – i to do poziomu najwyższego od lipca tego roku. Według informacji MRiRW w tygodniu kończącym się 8-go listopada tego roku średnia cena zakupu rzepaku w zakładach tłuszczowych wyniosła 1729 zł/tonę. Tydzień wcześniej wynosiła 1693 zł/tonę. W skali roku nasiona rzepaku podrożały o 4 proc. Podążając za rzepakiem wzrosły również średnie krajowe ceny śruty i oleju.
Podsumujmy więc krajowe ceny zakupu rzepaku oraz notowania sprzedaży oleju rzepakowego rafinowanego i śruty rzepakowej:
- Nasiona rzepaku – 1729 zł/tonę
- Olej rzepakowy rafinowany – 3747 zł/tonę
- Śruta rzepakowa – 1036 zł/tonę
Źródło: MRiRW/e-WGT/PKO BP/AgroFakt
