Jakie ceny warzyw w drugiej połowie stycznia 2024?

Jakie są aktualne ceny warzyw na krajowym rynku? W przypadku większości gatunków notowania wzrosły. Jedynie ceny buraków ćwikłowych pozostają od dłuższego czasu względnie stabilne. Zobaczmy, ile kosztują warzywa w drugiej połowie stycznia 2024 r.

Poniżej aktualne ceny warzyw: buraków ćwikłowych, cebuli, kapust oraz ziemniaków, obowiązujące w 3. tygodniu 2024 r. na rynku krajowym.

Reklama

Ceny buraków ćwikłowych stabilne

Stawki oferowane za buraki ćwikłowe od tygodni są niemal stałe i wahają się od 0,80 do 1,20 zł/kg na świeżym rynku — oczywiście po spełnieniu wymagań jakościowych i myciu. Warzywa przeznaczone do mycia wycenia się natomiast na 0,60–0,85 zł/kg. Ceny zależą od odmiany oraz regionu. Tam gdzie jest niższa podaż można otrzymać nieco więcej za te warzywa. Buraki ćwikłowe do przetwórstwa skupowane są najczęściej po 0,40–0,50 zł/kg.

Ceny warzyw: po ile cebula na krajowym rynku?

Na rynku cebuli po kilku tygodniach stagnacji nastąpiły ruchy cenowe. Część skupujących podniosła ceny skupu, by pozyskać odpowiednią ilość warzyw do realizacji zamówień odbiorców — głównie krajowych. Zimowa aura i niedawny okres świąteczny nie sprzyjał sprzedaży. Podmioty dostarczające do sieci handlowych za cebulę przesortowaną i obciętą płaciły rolnikom 1,50–1,60 zł/kg w głównych rejonach produkcji i nieco wyższe stawki poza nimi.

Cebula dobrej jakości, przeznaczana na rynek świeży, w sprzedaży na „luz” wyceniana była na 1,30–1,50 zł/kg. Zdarzały się też w ofertach ceny wywoławcze za cebulę sięgające 2,50 zł/kg za warzywa przygotowane na półki sklepowe czy 1,70–1,90 zł/kg w luzie, ale kupujący nie byli skłonni płacić tak wysokich cen. Wzrosły również ceny za cebulę do obierania, które w 3. tygodniu stycznia wynosiły 1,00–1,30 zł/kg.

Na rynku pojawiło się nico więcej ofert cebuli z importu — z różnych kierunków, ale nie były to ilości które zahamowałyby wzrost cen. Z kolei ceny sprzedaży cebuli czerwonej wynosiły przeciętnie 2,50 zł/kg, ale zainteresowanie nią było mniejsze niż cebulą żółtą.

Kapusta głowiasta notuje dalsze wzrosty

Na rynku kapustnych trzeci tydzień stycznia przyniósł dalsze podwyżki. Ceny za kapustę białą przeznaczaną na rynek świeży osiągnęły średnio 1,47 zł/kg. Od tej stawki regionalnie i w zależności od punktu skupu obserwowano dość duże różnice — nawet (+/–) 0,40 zł/kg. Trend wzrostowy zarysował się jednak wyraźnie. Podaż warzyw była niższa i kupujący musieli oferować bardziej korzystne ceny, aby zaspokoić zapotrzebowanie swoich odbiorców. Podobnie było na rynku kapusty czerwonej, której ceny również wzrosły. Przeciętne stawki oferowane za to warzywo wynosiły 1,90 zł/kg. Zaś maksymalne sięgały 2,50 zł/kg.

Wysokie ceny warzyw, m.in. kapusty pekińskiej

Średnie ceny sprzedaży kapusty pekińskiej osiągnęły 3,60 zł/kg. W rejonach o większej podaży oferowano stawki niższe (np. 3,00 zł/kg). Z kolei tam, gdzie podaż była mniejsza, za pekinkę można było otrzymywać nawet 4,00 zł/kg. Na rynkach hurtowych najczęściej ceny za kapustę pekińską mieściły się w granicach 3,50–4,50 zł/kg.

Jakie są aktualne ceny ziemniaków?

Zdaniem skupujących trwający sezon jest dobry dla producentów ziemniaków. Opinie rolników są różne w tym temacie, bo zależą od tego jakie plony i przy jakim nakładzie pracy oraz kapitału udało się uzyskać. Faktem jest, że ceny bulw można uznać za względnie korzystne. W niektórych rejonach plony obiegały jednak znacznie od średnich, głównie przez niekorzystną pogodę. Chcąc uzyskać zadowalającą wydajność trzeba więc było ponieść duże koszty, np. na nawodnienie plantacji. Tak wiec obraz rynku ze strony rolników jest zróżnicowany. Patrząc z perspektywy makroekonomicznej na sytuacje rynkową można uznać ją za korzystną. Podaż jest niższa i to nie tylko w Polsce, co wpływa na korzystnie na poziom cen oferowanych za ziemniaki.

Ceny ziemniaków przygotowanych na rynek świeży wynoszą 1,40–1,60 zł/kg, choć w przypadku najbardziej poszukiwanych odmian można otrzymać wyższe stawki. Ziemniaki do mycia oferowane są najczęściej od 1,10 do 1,40 zł/kg, w zależności od ich jakości. Na rynkach hurtowych podstawowe odmiany wyceniane są na 1,40–1,80 zł/kg.

Ceny oferowane za ziemniaki na frytki wynoszą najczęściej do 0,90 do 1,20 zł/kg, ale obrót takim asortymentem jest mniejszy. Ziemniaki najniższej jakości (np. z parchem) wyceniane są na 0,40–0,60 zł/kg. Natomiast za ziemniaki czerwone oferuje się ceny od 1,10 do 1,50 zł/kg, zależnie od jakości, choć zdarzają się także wyższe ceny wywoławcze.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *