Jakie choroby zbóż jeszcze przed wiosną? Raport z pola

W pierwszy tegorocznym raporcie z pola nasz reporter Daniel Biernat przygląda się sytuacji na Dolnym Śląsku. Czego spodziewać się jeszcze zimą? Jakie są prognozy na najbliższe tygodnie i miesiące? Jakie choroby zbóż mogą uprzykrzyć nam życie? Zobaczmy!
Zima to okres, w którym rolnicy przez moment mogą złapać oddech. Jednak nie potrwa to długo, ponieważ swoją ekspansje rozpoczynają choroby grzybowe.
Spis treści
Patogeny już w natarciu
Stan zbóż na początku roku zależał od terminu siewu, który determinuje obecna fazę rozwojową. – Pszenice siane we wczesnym i optymalnym terminie powinny mieć około 5-6 pędów, natomiast te z późniejszego siewu po 2-3 pędy – relacjonuje Daniel Biernat. Ponadto dodaje on, że faza rozwojowa może być różna w poszczególnych częściach kraju.
Jakie choroby zbóż po ciepłej jesieni?
Mamy za sobą stosunkowo ciepłą jesień. Dodatkowo na brak deszczu nie było komu narzekać. Takie warunki atmosferyczne to zalążek dla chorób grzybowych. Pierwsze objawy ich występowania widoczne były zwłaszcza w plantacjach zbóż ze wczesnego i optymalnego siewu.
Tuż przed zimą można było zaobserwować pierwsze infekcje ze strony septoriozy paskowanej liści a także mączniaka prawdziwego.
Kto sumiennie nie podszedł do zabiegów agrotechnicznych i nasiona wysiał zbyt głęboko, teraz może borykać się z chorobami podstawy źdźbła. O ich występowaniu świadczą brązowe przebarwienia widoczne na młodych roślinach.
Zagrożenie ze strony grzybów
Jakie choroby zbóż mogą pojawić się wiosną? Na to pytanie odpowiada nasz wysłannik. – Wszystko zależy od przebiegu pogody w kolejnych tygodniach. Jeśli luty i marzec będą chłodne i suche infekcje z jesieni nie będą postępować. W przypadku łagodnych temperatur i wysokiej wilgotności można spodziewać się porażenia liści pszenicy przez mączniaka prawdziwego oraz septoriozę paskowaną liści.
Co więcej, uprawa jęczmienia ozimego, w porównaniu do pszenicy ozimej, narażona jest także na inne choroby. Lustrując plantację należy zwrócić uwagę, czy uprawa tego zboża nie jest porażona plamistością siatkową lub rynchosporiozą.
Choroby zbóż – jakie działania dadzą nad nimi przewagę?
Utrzymująca się stosunkowo ciepła, a także wilgotna pogoda na przełomie lutego i marca byłaby idealna dla rozwoju wspomnianych chorób. Jednak aura w ostatnich dniach mocno się zmieniła i na terenie większości naszego kraju pojawiła się pokrywa śnieżna. To powinno nieco wstrzymać atak chorób grzybowych. Zalecane jest monitorowanie kondycji swoich upraw regularnie, również zimą. Wczesne rozpoznanie patogenów daje bowiem dużą przewagę w kampanii ochrony upraw na starcie wegetacji.
Po więcej relacji prosto z pola zapraszamy na nasz kanał YouTube!
