Jakie notowania cen rzepaku w Polsce? Na rynku spadki
Silne tąpniecie na światowym rynku rzepaku. Pod wpływem załamania cen ropy doszło do obniżek cen rzepaku. Notowaniom nie sprzyjają prognozy dotyczące światowej produkcji w sezonie 2020/21. Sprawdzamy, jakie są notowania cen rzepaku w Polsce!
Jak podaje Agro Navigator PKO BP, 24 marca wycena majowego kontraktu rzepaku na MATIF (Euronext) osiągnęła poziom najniższy od maja’18! Czyli: 343 EUR/tonę. Skąd te spadki? I jakie są notowania cen rzepaku w Polsce?
Główną przyczyną spadków jest obniżenie notowań cen ropy z uwagi na wojnę cenową na światowym rynku tego surowca. W pierwszej połowie marca Arabia Saudyjska, wobec braku porozumienia w ramach OPEC, zapowiedziała zwiększanie udziału w rynku przez wzrost podaży ropy. To spowodowało spadek jej cen – notowania spadły około 60 proc. w relacji do poziomów na początku roku – a także gorsze nastroje na rynku, związane z globalną pandemią koronawirusa – podaje Agro Navigator PKO BP.
Spis treści
Spadki na świecie
Od połowy lutego do 24 marca tego roku ceny kontraktów na rzepak poszły w dół. Natomiast końcówka marca przyniosła lekką korektę notowań. Cenom rzepaku nie pomagają prognozy lepszych zbiorów w sezonie 2020/2021.
Jak przewiduje IGC, światowe zbiory rzepaku i canoli w sezonie 2020/21 pójdą w górę o 1,8 proc. (po obniżce o 5 proc. w sezonie 2019/20).
Jakie notowania cen rzepaku w Polsce?
Na lepsze zbiory wskazuje również Komisja Europejska. Zgodnie z MARS Bulletin z 23 marca przeciętny plon rzepaku i rzepiku w krajach Wspólnoty w obecnym roku będzie wyższy o 7 proc. Takie są prognozy mimo niekorzystnych uwarunkowań we Francji.
Na koniec sprawdzamy ceny rzepaku w Polsce. Podsumowując: jak podaje e-WGT, na krajowym rynku ceny rzepaku powróciły do poziomu 1629-1639 zł/t netto (termin odbioru kwiecień). A także – 1630 do 1650 zł/t netto w kontraktach realizowanych w lipiec/sierpień 2020.
Źródło: Agro Navigator PKO PB/ Internetowa Giełda e-WGT
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!