Jakie odszkodowania za ASF?

Hodowcy, którzy zrezygnowali z chowu świń będą mogli liczyć na odszkodowania za ASF  – zakłada nowela rozporządzenia Rady Ministrów. To dobra wiadomość dla gospodarzy. Jednak czy ta pomoc okaże się wystarczająca?

Odszkodowania za ASF są przewidziane dla hodowców rezygnujących z chowu świń. Rekompensaty wynoszą 136 złotych za świnię, na maksymalnie 50 sztuk trzody chlewnej. Rolnicy starający się o pomoc muszą złożyć wniosek na formularzu, który został udostępniony i opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Refundacja kosztów

odszkodowania za ASF

Ile wyniosą odszkodowania za ASF? Przewidziane jest 136 złotych za świnię, na maksymalnie 50 sztuk.

Według nowych przepisów refundacja wydatków na zakup materiałów do ochrony i dezynfekcji używanych przez hodowców nie może przekroczyć 75% poniesionych kosztów, w kolejnych latach 50%.

Refundacja kosztów ma dotyczyć zakupu mat dezynfekcyjnych, sprzętu niezbędnego do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz niezbędnych produktów lub środków do ich przeprowadzania. A także odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem do nich zwierząt domowych – podaje resort rolnictwa.

Odszkodowania za ASF i co dalej?

odszkodowania za ASF

Polscy hodowcy świń walczą z wirusem ASF od lutego 2014 roku.

Dla producentów świń każda forma pomocy jest na wagę złota. Ale czy to wystarczy?

Coraz więcej hodowców likwiduje chlewnie. Wirus ASF sprawił, że we wschodniej Polsce ilość gospodarstw specjalizujących się w chowie trzody chlewnej znacznie się zmniejszyła. Rolników, którzy z niej rezygnują, czekają trudne decyzje. Co dalej, na co się przekwalifikować, czy starczy na to pieniędzy? – mówi dla portalu agroFakt Jan Kowal z Wielkopolski.

Jednak jak informują hodowcy, nie tylko wysokość rekompensat się liczy. Ważny jest również czas oczekiwania na te pieniądze.

– Odszkodowania za ASF powinny być wypłacone poszkodowanym hodowcom szybko, żeby nie pogłębiać i tak trudnej sytuacji finansowej poszkodowanych. Tylko wtedy będzie to rzeczywiście realna pomoc  – mówi dla portalu agroFakt Agnieszka Kuniszyn, przewodnicząca Rady Gminy Jabłoń.

Przeczytaj więcej o wirusie ASF!

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *