Jakie poidła dla kur niosek?

Utrzymanie wysokiej nieśności kur zależy od odpowiednio dostosowanego żywienia, programu świetlnego, warunków środowiska oraz predyspozycji genetycznych danej rasy. Wśród tych czynników nie można zapomnieć o wodzie, ale przede wszystkim o wydajnym systemie jej podawania. Zatem jakie poidła dla kur niosek?

Jakie poidła dla kur niosek 

Kury nioski wymagają stałego dostępu do świeżej wody, aby utrzymać wysoką nieśność

Pojenie zależne jest od rodzaju chowu

System pojenia należy dostosować przede wszystkim do gatunku, wieku oraz liczebności ptaków. Inne rodzaje poideł stosowane są w chowie przyzagrodowym, a inne na dużych fermach. Jednak coraz częściej w chowie przyzagrodowym spotyka się urządzenia wykorzystywane na dużych obiektach inwentarskich. Ważnym czynnikiem decydującym o rodzaju poideł jest system utrzymania ptaków oraz dostęp do bieżącej wody w budynku. Ważne aby woda przez całą dobę była higienicznie czysta i dostępna dla każdego ptaka. Efektywny system pojenia powinien być wydajny, zmniejszyć straty wody i pracochłonność.

Jakie poidła dla kur niosek w chowie przyzagrodowym

System pojenia należy dostosować przede wszystkim do gatunku, wieku oraz liczebności ptaków

Zazwyczaj w niewielkich, przydomowych hodowlach kur przy braku dostępu do bieżącej wody w kurniku stosuje się poidła napełniane ręcznie. Nie jest to problematyczne jeśli stadko jest nieduże. W hodowli przyzagrodowej, najbardziej popularne są poidła odwracalne lub zbiornikowe. Są to poidła, w których hodowca musi samodzielnie uzupełniać wodę. Zwykle rodzaj poidła dobiera się do obsady i wieku ptaków, jednakże są również klienci, którzy ułatwiają sobie sprawę i instalują poidła systemowe, które spotyka się na dużych fermach.

Poidła odwracalne

Poidła odwracalne

Poidła odwracalne zapewniają dostęp do wody przez kilkanaście godzin, w zależności od obsady. Jednak woda jest wątpliwej świeżości i jakości higienicznej. Poidła odwracalne napełnia się wodą ręcznie, a następnie odwraca zbiornik. Poidła tego typu działają na zasadzie różnicy ciśnień. Na rynku dostępne są poidła o różnych pojemnościach (od 0,75 do 15 l). Może cena urządzeń nie jest powalająca, ale wygoda napełniania i przenoszenia wątpliwa.

Poidła pływakowe, zbiornikowe

Na rynku dostępne są również poidła pływakowe, które są wygodniejsze od odwracalnych, ze względu na możliwość napełniania ich przy pomocy węża przez górną pokrywę. Poidła zbiornikowe są droższe od odwracalnych, ale wygoda codziennego stosowania nieporównywalna.

Uzupełnianie wody jest wygodniejsze, wystarczy podnieść pokrywkę i nalać wodę wężem. Woda jest dozowana automatycznie przez pływak, dzięki czemu stale znajduje się w miseczce. Zbiorniki mogą mieć różną pojemność, od 12 do 24 l- dodaje Jakub Kuświk, kierownik sprzedaży sklepu z artykułami dla hodowców i wyposażeniem budynków inwentarskich

Na rynku dostępne są również poidła zbiornikowe na nóżkach, które działają na zasadzie różnicy ciśnień. Misa umieszczona jest kilkanaście centymetrów nad ziemią, tak, aby woda była stale czysta i nie miała kontaktu z odchodami i ściółką. Dzięki temu straty wody są mniejsze.

Poidła zbiornikowe są droższe od odwracalnych, ale wygoda codziennego stosowania nieporównywalna.

Mała hodowla, a poidła automatyczne?

Pewnie każdy hodowca niosek w przyzagrodowym chowie zastanawiał się jak zmniejszyć pracochłonność zadawania paszy i wody ptakom. Otóż okazuje się, że nie jest to skomplikowane zadanie.

Powinniśmy mieć możliwość podłączenia się do sieci wodociągowej. Linia pojenia wymaga redukcji ciśnienia wody. Można do tego wykorzystać reduktor ciśnienia lub zastosować zasobnik z systemem pływakowym, jest to tańsze rozwiązanie. Możliwy jest montaż nawet bardzo krótkiej np. 2-metrowej linii pojenia np. kropelkowej (niplowej), która sama często wystarcza na ponad 100 kur. Linie pojenia kropelkowego można łączyć w dłuższe segmenty, dlatego ważna jest długość lub szerokość budynku. A jeśli pomieszczenie jest krótkie wykorzystuje się poidła dzwonowe, które można podwiesić tam gdzie chcemy. Najważniejsze jest to, że poidła samoczynnie się napełniają, zmniejszając pracochłonność- tłumaczy Kuświk

Poidła stosowane w chowie fermowym

Poidła kropelkowe zapewniają czystą wodę przez całą dobę. Taki system można zamontować nawet w małym kurniku, wystarczy mieć podłączenie do wody bieżącej. W chowie fermowym w zależności od systemu utrzymania wykorzystuje się najczęściej linie pojenia kropelkowe oraz dzwonowe. Można regulować wysokość ich zawieszenia, w zależności od wielkości i wieku ptaków. Poidła dzwonowe oraz kropelkowe można stosować w chowie ściółkowym, natomiast w klatkach i bateriach klatek najlepiej sprawdzają się kropelkowe systemy pojenia. Kropelkowe linie pojenia mogą być wyposażone w miseczki okapowe, dzięki czemu straty wody są niższe, a dodatkowo ściółka wokół poideł pozostaje sucha. Nad linią pojenia montowana jest tzw. antygrzęda obrotowa, która uniemożliwia ptakom siadanie bezpośrednio na linii pojenia.

Dezynfekcja i czyszczenie linii pojenia

Dezynfekcja poideł

Dla zdrowia ptaków bardzo ważny jest zabieg dezynfekcji poideł od zewnątrz, ale również całej linii wewnątrz, tak aby dostarczyć ptakom wodę najlepszej jakości. Większość poideł można dezynfekować preparatami do dezynfekcji budynków inwentarskich. Jednak warto pamiętać o sprawdzeniu uprzednio czy preparat dezynfekcyjny nie koroduje z powierzchnią urządzeń. Niektóre preparaty mogą być w niewielkim stężeniu dodawane do wody do picia.

Zapewnienie nioskom dostępu do świeżej, higienicznie czystej wody to bardzo ważny aspekt hodowli, wpływający na nieśność i zdrowotność kur. Okazuje się, że można zautomatyzować proces pojenia nawet w niewielkich, przydomowych hodowlach. Dzięki czemu zmniejszymy pracochłonność, ale również ograniczymy straty wody.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 16

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *