Jakie są ceny zbóż? Notowania pod presją koronawirusa

Na rynku zbóż widoczne jest zawirowanie cen spowodowane koronawirusem. Presje na polski eksport pszenicy wywierają silne zmiany w światowym popycie. Czynnikiem wspierającym zakupy z Polski jest również osłabiający się PLN do EUR i USD – podaje Agro Navigator PKO BP. Jakie są ceny zbóż w Polsce i na świecie?
Jakie są ceny zbóż? Jak informuje e-WGT, ten tydzień rozpoczął się niewielkim wzrostem notowań unijnej kukurydzy i rzepaku. Znacznie większe jest odbicie notowań unijnej pszenicy. Unijny kontrakt ciągnie w górę drożejąca podczas nocnej sesji pszenica w Chicago (2 proc.). Natomiast kukurydza na giełdzie w Chicago pogłębia spadki – jej cena jest najniższa od 2016 roku.
– W poniedziałek ropa traci na wartości, redukując nieco imponujący wzrost z końcówki tygodnia. Przyczyną jest przełożenie zaplanowanego na dzisiaj spotkania OPEC i Rosji na którym miały być negocjowane cięcia produkcji – czytamy na stronie e-WGT.
Spis treści
Jakie są ceny zbóż?
Za gorsze nastroje na rynku zbóż odpowiada pandemia koronawirusa. Zawirowania cen widoczne są od lutego tego roku. W połowie marca notowania pszenicy na giełdzie MATIF były aż o prawie 10 proc. niższe niż przed miesiącem. Natomiast druga połowa marca przyniosła zdecydowane zwyżki (+11 proc.). Jak podaje Agro Navigator PKO BP, przyczyną wzrostu jest silny wzrost popytu w obawie o negatywne implikacje sytuacji związanej z koronawirusem, głównie odnoszący się do zakłóceń w łańcuchach dostaw.

Jakie są ceny zbóż? Ten tydzień rozpoczął się niewielkim wzrostem notowań unijnej kukurydzy i rzepaku.
– W kierunku wzrostów oddziaływały doniesienia o możliwym wstrzymaniu dostaw produktów zbożowych z Rosji, oraz późniejsza deklaracja rosyjskiego ministerstwa rolnictwa o wprowadzeniu limitów eksportowych dla rosyjskich zbóż (7 mln t pszenicy, jęczmienia i ryżu w okresie 1 kwietnia – 30 czerwca), a także wstrzymanie przez Kazachstan eksportu niektórych produktów (w tym mąki pszennej) do 15 kwietnia (za IGC) – informuje Agro Navigator.
Jakie są ceny zbóż? Zawirowania na rynku
Zabezpieczając się przed problemem z dostawami wiele krajów takich jak Chiny, Turcja czy Algieria dokonało większych zakupów zbóż. Jednak zdaniem ekspertów Agro Navigatora PKO BP obserwowany wzrost popytu prawdopodobnie okaże się przejściowy.
Podsumowując: zawirowania na rynku zbóż, zmiany w światowym popycie wywierają presję na polski eksport pszenicy, co powoduje zwyżki cen. Zakupom z Polski sprzyja także osłabiający się PLN do EUR i USD.
Źródło: e-WGT/ Agro Navigator PKO BP
