Jakie są ceny zbóż w porcie, a jakie w magazynach? Sprawdź
Na początku 2022 roku na rynku zbóż widoczne są spadki. W portach pojawiły się oferty zakupu z niższymi cenami na dostawy styczniowe – informuje Internetowa Giełda e-WGT. Jakie są dokładnie ceny zbóż w porcie i gdzie za zboża płaci się aktualnie najwięcej?
Rok 2022 rozpoczął się znaczną obniżką cen zbóż. Ceny jakie chcą zapłacić za ziarno kupujący i te, których oczekują producenci rolni, bardzo się rozeszły (często o 100-200 zł/t) – podaje e-WGT.
Spis treści
Jakie są ceny zbóż w porcie?
Przyzwyczailiśmy się do tego, że ceny zbóż w porcie są praktycznie najwyższymi cenami, jakie są możliwe do uzyskania w kraju. Zdarzało się bowiem, że różnice w cenach uzyskiwanych między portem a chociażby np. Lublinem wynosiły nawet około 120-150 zł/tonę. Jednak aktualnie mamy zupełnie inną sytuację.
Jak informuje e-WGT, już na koniec roku w portach pojawiły się oferty zakupu z niższymi cenami na dostawy styczniowe. Na zakup zboża powyżej ceny minimalnej decyduje się niewielu kupujących. Na krajowym rynku zbóż widoczna jest duża różnica cen w poszczególnych regionach.
Gdzie najwyższa cena za zboża?
Najwyższe ceny zbóż utrzymują się aktualnie w Kujawsko-Pomorskim i centralnej Polsce. Tam widoczny jest większy popyt na ziarno, szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się żyto, kukurydza i pszenica. Zdecydowanie mniejszym, jęczmień i owies.
Za granicę trafia ziarno, które zostało zakupione jeszcze w 2021 roku. Jednak popyt z tego kierunku utrzymuje się aktualnie na minimalnym poziomie.
Ceny zbóż w porcie niższe niż w magazynach?
Jak dokładnie wyglądają ceny zbóż w portach? Sprawdzamy notowania podane przez Internetową Giełdę e-WGT w dniu 5 stycznia 2022 roku:
Ceny zbóż w portach
- Pszenica konsumpcyjna – 1315-1330,
- Pszenżyto – 1080-1100,
- Żyto paszowe – 1030-1050,
- Kukurydza – 1090,
- Śruta sojowa – 2410.
Tak prezentują się aktualne ceny zbóż w porcie. Dla porównania podajemy również średnie ceny zbóż w krajowych magazynach. Łatwo zauważyć, że wbrew tendencji, do jakiej się przyzwyczailiśmy, są one w większości przypadków wyższe niż w portach. Dotyczy to pszenicy konsumpcyjnej, pszenżyta jak również żyta paszowego.
Notowania zbóż – magazyny krajowe
- Pszenica konsumpcyjna – 1310-1350,
- Pszenżyto – 1100 – 1200,
- Żyto paszowe – 1020-1090,
- Kukurydza – 1050-1070,
- Śruta sojowa – 1630-1710.
Przeczytaj również: Likwidacja gospodarstw hodujących świnie- niepokojące dane
Rekordowa cena za rzepak
Natomiast zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja na rynku rzepaku. Tutaj nie widać spadków cen, a wręcz przeciwnie – ceny rzepaku są rekordowo wysokie! Notowania biją kolejne maksima. Aktualnie za nasiona rzepaku otrzymać można od 3450 do 3500 zł/t.
Przeczytaj również: Ogólnopolski Fundusz Klęskowy poprawi sytuację rolników?
Źródło: e-WGT
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!