Jakie są objawy ASF?
Afrykański pomór świń, czyli ASF, to niezwykle groźna, szerząca się, wirusowa choroba. Niezwykle podatna na nią jest trzoda chlewna i dziki. Zatem jakie są objawy ASF?
Afrykański pomór świń występuje głównie na terenie Afryki. Powodowany jest przez wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jego materiał genetyczny składa się z DNA. Wirus ten jest niezwykle odporny na wysoką temperaturę, wędzenie, procesy gnilne oraz wysychanie. W zamrożonym mięsie może przetrwać nawet do sześciu miesięcy. Przenosi się on poprzez źródła pierwotne, takie jak: nosiciele, chore świnie lub dziki, wyleczone dziki oraz źródła wtórne: kleszcze oraz mięso pochodzące od świń i dzików. Do zarażenia może dojść zarówno w sposób pośredni jak i bezpośredni.
Jak rozpoznać pierwsze objawy afrykańskiego pomoru świń?
Hodowcy trudno dostrzec pierwsze symptomy tejże choroby. Okres inkubacji trwa od 4 do nawet 15 dni. Zarażone zwierzę w początkowym stadium, mimo wysokiej gorączki normlanie się zachowuje i ma apetyt. Charakterystyczne objawy tej choroby można dostrzec dopiero 48h przed śmiercią osobnika. Pojawia się wtedy sinica podbrzuszna, uszu oraz boków ciała. Widoczne są liczne wybroczyny na skórze. Z nosa wypływa pienisty wypływ, często z krwią. U chorego zwierzęcia pojawiają się wymioty oraz biegunka z domieszką krwi. Zarażona świnia ma problem z poruszaniem się. Występują drżenia mięśni, niedowład zadu, skurcze kloniczno-toniczne. Pojawiają się też duszności oraz zapalenie spojówek.
Poznane są 3 postacie tej choroby, czyli nadostra – zwierzęta padają już w okresie inkubacji, ostra oraz przewlekła, która może utrzymywać się nawet 15 miesięcy i prowadzi do ogromnego wyniszczenia organizmu osobnika. Na afrykański pomór świń nie ma ani lekarstwa, ani szczepionek. Dla trzody chlewnej ta choroba jest śmiertelna w 100%.
Hodowca, który podejrzewa wystąpienie tej choroby musi niezwłocznie zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii, gdyż rozprzestrzenia się ona wyjątkowo szybko i jest niezwykle groźna nie tylko dla niego samego, ale też dla całego przemysłu mięsnego. Każde zwierzę chore lub podejrzewane musi zostać zabite.
Komisja Europejska wdała rozporządzenie o zakazie wwożenia zwierząt oraz produktów zwierzęcego pochodzenia z krajów, w których występuje ASF do tzw. krajów wolnych. W poszczególnych województwach w Polsce wprowadzono program bioasekuracyjny mający na celu walki z tą niebezpieczną chorobą.
Przeczytaj również:
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!