Jakie są współczesne wyzwania rolnictwa?

Spytaliśmy ponad 600 losowo wybranych plantatorów roślin uprawnych o to, kiedy ich zdaniem prowadzone przez nich uprawy są dochodowe. Przyjrzeliśmy się wynikom. Sprawdziliśmy też, jakie stoją przed nami współczesne wyzwania rolnictwa. Tym samym zaczniemy nowy cykl o tym, jak zwiększyć dochodowość upraw.

Jak pokazało badanie, ponad 10% uprawiających rośliny rolnicze uważa, że osiąga sukces w gospodarstwie, gdy zyski pokryją koszty poniesione na ich wytworzenie i wychodzi tylko na tzw. „zero”.

kiedy uprawy są dochodowe

Kiedy uprawy są dochodowe? – wyniki ankiety

fot. PROCAM

Spojrzenie na dobrą cenę w skupie, jako element wpływający na dochodowość upraw, wydaje się tylko częściowo prawdziwe, ponieważ na cenę rolnik często nie ma żadnego wpływu. Dlatego też bardziej precyzyjnym wyznacznikiem dochodowości jest koszt wytworzenia jednej tony produktu finalnego, takiego jak np. ziarno zbóż, czy też nasiona rzepaku. Jeżeli będzie on niższy od ceny sprzedaży, wtedy osiągamy dochód. Składają się na to zarówno plon, czyli ilość ton z hektara, jakość plonu i uzyskana w ten sposób cena za jednostkę produkcji, jak również koszty poniesione na jej wytworzenie.

Co wpływa na dochodowość upraw

Co wpływa na dochodowość upraw?

fot. PROCAM

Reklama

Czym się różni przychód od dochodu?

Przychód (przypływy, które prowadzą do uzyskania dochodu) to wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie (a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne) powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Dochód z kolei jest zależny od uzyskanego przychodu, co oznacza, że bez uzyskania przychodu nie powstanie dochód. Aby powstał, wartość przychodu musi być wyższa niż koszty poniesione z tytułu uzyskania dochodu. Innymi słowy, dochód jest czystym zyskiem po odjęciu wszystkich kosztów. To kwota, którą dostajemy „do ręki”.

Współczesne wyzwania rolnictwa

Dzisiejsi czterdziestolatkowie to pokolenie, które już nie wyobraża sobie gospodarowania bez chemicznych środków ochrony roślin.

Jakie wyzwania stoją przed nami dziś, a jakie staną jutro? Ostatnie dekady to okres bardzo dynamicznych zmian w rolnictwie i sektorze okołorolniczym. Czy da się gospodarować tak jak ćwierć wieku temu?

Od powstania rolnictwa każdy rok był inny, a to wymagało umiejętności wyboru technologii i dopasowania jej na bieżąco do sytuacji na polu. Nam przyszło gospodarować w czasach trudniejszych niż dotąd, bo towarzyszą nam ocieplenie klimatu i anomalie pogodowe. Dodatkowym utrudnieniem i wyzwaniem współczesnego rolnictwa są wymogi ochrony środowiska, ułatwieniem zaś okazuje się zaawansowana technika.

Czy za 10-15 lat będziemy potrafili wyobrazić sobie gospodarowanie bez dronów, GPS-a, komputera i innych innowacji technologicznych?

Postęp hodowlany, który dokonuje się na naszych oczach pokazuje z jednej strony jak bardzo przyspieszyliśmy w ciągu minionych dekad, ale z drugiej – ile jeszcze przed nami. Produkcja coraz nowocześniejszych, skuteczniejszych i bezpieczniejszych środków ochrony roślin, które można stosować w coraz mniejszych dawkach, pokazuje że można chronić środowisko. Coraz większe znaczenie zdobywają preparaty biologiczne i mikrobiologiczne. Czy w przyszłości to one zapewnią ochronę naszym polom?

Ostatnią grupą współczesnych wyzwań rolnictwa są również źródła finansowania i ustawodawstwo, które powinny być przyjazne zarówno wysokowydajnej produkcji jak i przyrodzie.

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze, jak na przestrzeni lat wyglądało plonowanie podstawowych zbóż:

plonowanie zbóż na przestrzeni lat

Plonowanie zbóż na przestrzeni lat

fot. PROCAM

14 SPOSOBÓW Jak zwiększyć dochodowość upraw?

O tym, jak pokonywać współczesne wyzwania rolnictwa i zwiększać dochodowość produkcji, będzie można przeczytać w kolejnych tekstach z tego cyklu.

Cała publikacja: 14 SPOSOBÓW Jak zwiększyć dochodowość upraw? dostępna jest również do pobrania pod linkiem: https://www.procam.pl/landing/358-2/

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *