Jakość truskawek pod kontrolą PIORiN
Jakość truskawek, w szczególności ich wygląd to czynniki decydujące o wyborze tych owoców przez konsumentów. Każdy chce, by truskawki były smaczne, zdrowe i jednocześnie działały prozdrowotnie. A nad ich jakością pod kątem bezpieczeństwa żywności czuwa m.in. PIORiN.
Jakość truskawek zależy przede wszystkim od technologii jej produkcji, w tym od prowadzonych zabiegów ochronnych. A są one konieczne, by rośliny nie były porażane przez choroby i atakowane przez szkodniki. Jednakże niewłaściwe stosowanie oprysków zazwyczaj skutkuje pozostałościami środków ochrony. A nad tym, by ich zawartości nie przekraczały dopuszczalnych granic, czuwa Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Spis treści
Dlaczego tak lubimy truskawki?
Truskawki są jednymi z najbardziej popularnych owoców jagodowych, które obecnie można spożywać przez cały rok. Jest to zasługa tego, że truskawka jest uprawiana w wielu miejscach na świecie i sprawnie dostarczana do konsumentów. Jednakże największym powodzeniem cieszą się owoce krajowe, na które konsumenci czekają z utęsknieniem.
Rodzime truskawki swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim walorom smakowym i niepowtarzalnemu zapachowi. Jednakże są one
także bardzo zdrowe. Zawierają liczne składniki mineralne (cynk, fosfor, magnez, mangan, potas, wapń, żelazo) i witaminy (A, B1, B2, B3, B6, B9, E). W szczególności są bogate w witaminę C. Ponadto zawierają pektyny, fitocydy, związki fenolowe, kwas elagowy, flawonoidy, antocyjany, błonnik, a dojrzałe owoce — także bromelinę. Wielu konsumentów szczególnie chętnie sięga po markowe truskawki z niektórych regionów np. kaszubskie czy puławskie. Charakteryzują się one walorami smakowymi, jakich nie mają owoce z innych regionów.
Dlatego tak chętnie po nie sięgamy. Jednak chcemy też wiedzieć, czy spożywane owoce są bezpieczne i wolne od obcych substancji, szczególnie chemicznych. W związku z tym nad bezpieczeństwem żywnościowym owoców czuwa PIORiN.
Wysoka jakość truskawek
PIORiN prowadzi coroczne badania obecności pozostałości środków ochrony roślin w truskawkach. W ubiegłym roku przebadał on pod tym kątem 59 próbek, a uzyskane wyniki badań napawają dużym optymizmem. Okazało się, że żadna z pobranych na terenie całego kraju i przebadanych próbek nie zawierała przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości substancji czynnych.
Także w bieżącym roku PIORiN kontynuuje nadzór nad prawidłowym stosowaniem środków ochrony roślin w truskawkach. Troska o zdrowie konsumentów wymaga, by truskawki były bezwzględnie wolne od przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin (NDP). Ponadto używane środki ochrony roślin muszą być zarejestrowane do upraw wymienionych w etykiecie środka.
Dzięki temu, że rolnicy spełniają powyższe wymagania, polska żywność utrzymuje wysoką pozycję na wspólnym rynku Unii Europejskiej. Ponadto wysoka jakość truskawek od najlepszych polskich producentów sprawia, że są one chętnie kupowane także w innych krajach świata.
Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności
Od 2018 r. 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności ogłoszony przez ONZ z inicjatywy Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO. Tegoroczny świętujemy pod hasłem „Bezpieczna żywność to lepsze zdrowie”.
Jak podaje WHO, corocznie prawie 600 mln ludzi choruje na ok. 200 różnych rodzajów chorób przenoszonych przez żywność. Na skutek tych chorób umiera każdego roku ponad 400 tys. osób.
Z tych względów taki światowy dzień bezpieczeństwa ma zwiększyć świadomość m.in. o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo żywności, jak zapobiegać chorobom przenoszonym przez żywność, jak promować rozwiązania i sposoby zwiększenia bezpieczeństwa żywności. Być może przyczyni się do tego zorganizowany w Polsce cykl spotkań w formie e-forum pod nazwą FoodFakty Safety Week.
źródło: PIORiN
Czytaj też:
Truskawki 2022: Jaki będzie sezon? Wywiad z plantatorem
Koszt produkcji kilograma truskawki deserowej w gruncie — podaje dr Paszko