Jęczmień ozimy: czas na walkę z chwastami!

Jęczmień ozimy sieje się stosunkowo wcześnie w porównaniu z innymi oziminami, jest więc przez dłuższy czas skazany na konkurowanie z chwastami o wodę, słońce i substancje odżywcze. Skuteczna walka z chwastami jest niezbędna, aby zboże dobrze przezimowało i wiosną szybko rozpoczęło wegetację. O czym nie można zapomnieć?

Podobnie jak w przypadku innych ozimin jęczmień wymaga zwalczania chwastów jesienią, przed wejściem w zimowy spoczynek. W ten sposób stworzymy mu dobre warunki do zimowania, a wiosną rośliny będą w lepszej kondycji. Walka z chwastami w jęczmieniu ozimym jest jednak o tyle trudna, że w porównaniu do chociażby pszenicy zarejestrowanych jest o wiele mniej herbicydów.

– Pomimo to warto odchwaszczać pole właśnie jesienią, bo wtedy środki ochrony roślin działają skuteczniej i szybciej, a to przekłada się nie tylko na ładne, pozbawione niepożądanych roślin łany, ale też na obniżenie kosztów przeprowadzanych zabiegów – wyjaśnia Paweł Biegański, przedstawiciel producenta środków ochrony roślin. – Zastosowanie herbicydów dopiero wiosną wymaga użycia wyższych dawek, a czasem nawet powtarzania zabiegów. Od razu widać, że odchwaszczanie po zimie jest po prostu droższe.

odchwaszczanie jęczmień ozimy

Jednym z bardziej uciążliwych chwastów w jęczmieniu jest miotła zbożowa. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: PatrycjaPiotrowska)

Trzeba również pamiętać, że zachwaszczona plantacja jest bardziej narażona na ataki ze strony patogenów, przede wszystkim chorób grzybowych. A w niektórych regionach kraju warunki ku temu są wyjątkowo sprzyjające.

– W naszym regionie od ponad tygodnia pada deszcz, ale jest przy tym dosyć ciepło – mówi pan Paweł, rolnik z Ornety (woj. warmińsko-mazurskie). – Wystarczyło kilka dni takiej pogody i już widać, że chwasty na polu mają się świetnie. Najbardziej uciążliwa w jęczmieniu ozimym jest obecnie miotła zbożowa, ale też chabry czy przytulie. Trzeba je zwalczać teraz, bo do wiosny całkowicie zdominują pole. A jeśli nadal będzie tak wilgotno, to do problemu z chwastami szybko dojdą kłopoty z chorobami grzybowymi.

 

Zobacz także: Zwalczajmy chwasty w zbożach jesienią. Dlaczego?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Kup teraz Inwestuj w plon

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *