Jęczmień pastewny a jęczmień browarny: co je różni, co je łączy?

Zarówno jęczmień browarny, jak i jęczmień pastewny (paszowy) są zbożami o dosyć krótkim okresie wegetacyjnym – mają nie najlepiej rozwinięte systemy korzeniowe. Zboża te są przez to wrażliwe na ujemne temperatury, szczególnie na początku faz rozwojowych, źle znoszą także niedobory wody i składników pokarmowych. Co jeszcze je łączy? A co je różni?

Jęczmień browarny i jęczmień pastewny nie radzą sobie zbyt dobrze z tłumieniem rozwoju chwastów. Sieje się je w ziemię już odpowiednio nagrzaną, a jeśli temperatura po siewie utrzymuje się na wartości mniejszej niż 8°C, to dalszy rozwój jęczmienia jest niemożliwy. Jęczmienie te lubią duże nawodnienie, w momencie gdy wchodzą w fazę strzelania w źdźbła, z kolei gdy rozpoczynają fazę krzewienia preferują umiarkowaną obecność wody. Zarówno jęczmień browarny, jak i jęczmień pastewny mają duże wymagania względem gleby – wynika to z faktu krótkiego okresu wegetacyjnego i słabego systemu korzeniowego.

Obie odmiany jęczmienia różni jednak zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, szczególnie jęczmień przeznaczony na pasze wymaga znacznie większych średnich dawek azotu.

Różnice między jęczmieniem browarnym a pastewnym

Obie odmiany jęczmienia różni jednak zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, szczególnie jęczmień przeznaczony na pasze wymaga znacznie większych średnich dawek azotu. Jest to bardzo ważne, ponieważ azot odpowiada za zawartość białka w ziarnach, a w przypadku jęczmienia browarnego wartość ta powinna wynosić mniej niż 11% białka w ziarnie. Dokładnie chodzi o to, że ziarna jęczmienia browarnego, przeznaczone do produkcji piwa, muszą zawierać maksymalnie 11% białka, muszą również posiadać bardzo ładną i zdrową łuskę, a samo ziarno musi mieć delikatną, żółtą barwę.

Różnice w tych odmianach jęczmienia nie są wybitnie znaczące, ważne jest jednak, aby to rolnik wybrał, która odmiana bardziej go interesuje w uprawie. A niewątpliwie jęczmień browarny znacznie odbiega od tego przeznaczonego na paszę, nie tylko w kwestiach przetwórczych, ale i cenowych.

 

Zobacz też: COBORU: które odmiany jęczmienia plonowały najlepiej?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Odmiany jęczmienia ozimego
Michal10m
Dnia 8.08.2006 o 19:07, yacenty napisał: Witam! jaka odmiane polecicie? typowa paszowka, ma byc dla swin i ma byc sloma szybko w tym roku pojed... zobacz więcej »
grzegorzw1971
A mrozoodporność faktycznie się sprawdza jak w pszenicy? (Choć i tu pewności nie ma) zobacz więcej »
Robroy
taka o którą się dobrze zadba przed przezimowaniem. no ale z jęczmieniem i tak warto uważać zależy od roku jak wyjdzie przezimowanie i jaka była zima zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *