Jednolita płatność obszarowa. Nareszcie znamy kwoty wypłat!

Dobra wiadomość jest taka, że wypłaty zaliczek już za kilka dni, a jeszcze lepsza, że jest na nie więcej pieniędzy. Jednolita płatność obszarowa zmaterializowała się, stawka za 1 ha wynosi 487,62 zł. To o 3,83 złote więcej do hektara niż w zeszłym roku.

W ostatnim dniu września Europejski Bank Centralny ogłosił kurs wymiany, według którego będą przeliczane płatności bezpośrednie za 2021 rok. Jest on wyższy niż zeszłoroczny i wynosi 4,6197 zł za 1 EUR.

Przeczytaj również: Płatność dla młodych rolników – czy to ostatnia taka wypłata?

Jednolita płatność obszarowa, co to jest?

Wprawdzie rolnicy korzystają już od wielu lat z tzw. JPO, lecz idea tej płatności zapewne zatarła się w ich pamięci. Z jednej strony trudno się temu dziwić, wszak płatność ta to jeden z 19 elementów płatności bezpośrednich przewidzianych w tym roku.

Ściśle biorąc wg definicji ARiMR, JPO „jest płatnością bezpośrednią, przyznawaną rolnikom w ramach przejściowego uproszczonego systemu wsparcia dochodów”. Faktem jest że JPO jest w 100% finansowana z budżetu Unii Europejskiej.

Na czym polega i komu przysługuje jednolita płatność obszarowa?

Akurat tego doświadczonym rolnikom tłumaczyć nie trzeba. Co roku jednak gospodarstwa przejmują młodzi, którzy powinni poznać zasady przyznawania JPO. Mówiąc w skrócie, opierając się na wytycznych Agencji, można określić beneficjenta tej płatności.
„Rolnikowi przysługuje jednolita płatność obszarowa do będącej w jego posiadaniu (…) powierzchni gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego…”.

Jednolita płatność obszarowa przysługuje rolnikowi, który:

 • posiada działki rolne o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha; minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha,
 • wszystkie grunty rolne utrzymuje zgodnie z normami przez cały rok kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności,
 • przestrzega wymogów przez cały rok kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności,
 • posiada nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Za co przysługuje?

Jednolita płatność obszarowa obejmuje:

 • grunty orne, w tym rośliny uprawiane w szklarniach i tunelach foliowych,
 • trwałe użytki zielone,
 • plantacje trwałe obejmujące sady i drzewa orzechowe, winnice, plantacje roślin jagodowych,
 • chmiel,
 • szkółki drzew i krzewów,
 • rośliny przeznaczone do wyplatania,
 • ogródki przydomowe,
 • ugór,
 • zagajniki o krótkiej rotacji,
 • Jednolita płatność obszarowa obejmuje również elementy krajobrazu podlegające zachowaniu w obrębie działki rolnej obejmujące: drzewa będące pomnikami przyrody, oczka wodne o łącznej powierzchni mniejszej niż 100 m2 (w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych), oraz rowy do 2 m szerokości;
 • obiekty położone w obrębie działki rolnej, takie jak żywopłoty, pasy zadrzewień, ściany tarasów, nieutwardzone drogi dojazdowe wydzielone w obrębie działek rolnych oraz mury, które tradycyjnie stanowią element dobrej kultury rolnej, jeżeli ich całkowita szerokości nie przekracza 2 m, i które nie stanowią odrębnej działki ewidencyjnej;
 • strefy buforowe.

Ile wynosi jednolita płatność obszarowa?

Bez wątpienia dłużył się rolnikom czas oczekiwania na ogłoszenie stawek płatności bezpośrednich za 2021 rok. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, to nie był łatwy rok a gospodarstwu potrzebna jest ciągłość działań. Krótko mówiąc od kilku dni jest już wszystko jasne. Ostatecznie można planować kolejne inwestycje. Wiemy już, że jednolita płatność obszarowa została określona na 487,62 zł/ha.

Właściwie już we wrześniu wiadomo było, że i w tym roku zaliczki na poczet wypłat płatności bezpośrednich będą większe. Co ważniejsze Komisja Europejska zdecydowała, że do składanych w roku 2021 wniosków można wypłacać zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 70%. Należy pamiętać że to pandemia Covid-19 oraz susza, które uznaje się za okoliczności nadzwyczajne pozwoliły podnieść kwotę wypłacanych rolnikom zaliczek.

O wysokości zaliczek przeczytasz w materiale: Zaliczki na dopłaty bezpośrednie. Kiedy i ile pieniędzy trafi do rolników?

Jednolita płatność obszarowa 2021– podsumowanie

Rzeczywiście o JPO można powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że jest to system wsparcia dochodów rolniczych. System wsparcia, który do chwili akcesji z UE po prostu nie istniał. Już wiemy, że w tym roku całkowita pula środków na płatności bezpośrednie za 2021 r. wynosi 15,63 mld złotych tj. ok. 108 mln zł więcej niż w zeszłym roku. Poniższa tabela przedstawia kwoty JPO w poszczególnych latach.

Rodzaj płatności stawki płatności
2015 2016 2017 2018 2019 2020
JPO 453,70 462,05 461,55 459,19 471,64 483,79

Przeczytaj również: Nawozy są, ale nie dla polskich rolników?!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 293

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

ANKIETA - ILE ZA NASIONA W 2024?Zobacz WYPEŁNIJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Rolniczka pisze:

  A ja widzę, że dostajemy coraz mniej. 2019 – 107,73 euro 2020 – 106,56 euro a w tym roku 2021 – 105,55 euro.

 2. Adrian pisze:

  Sukces! Podwyżka o mniej niż jeden procent przy inflacji w okolicach pięciu procent.

 3. Jaz pisze:

  Powinna wzrosnąć o 5,5% inflacji

 4. Rolnik pisze:

  Jak by dodali jeszcze jedno zero do tej trójki to może byłoby się czym pochwalić. A tak przy podwyżkach nawozów o 100 i więcej procent to tzw. śmiech na sali.

 5. Szary obywat pisze:

  Ta podwyzka idealnie rekompensuje inflację i obecną cenę nawozów.

 6. Kimzzcc4 pisze:

  Dziś tona nawozu kosztuje 2500zl cena paliwa to 6 zł a postawa do hektara to 480zl jaj sobie robicie

 7. Kkkk pisze:

  Średnia powierzchnia gospodarstwa w polsce to około10 ha. Więc ta wasza podwyżka starczy na butelkę wódki. Wypić i przynajmniej na troche zapomnieć.

 8. AS pisze:

  Jak tę wódkę kupisz jeszcze do Nowego Roku.

 9. Orzeszek pisze:

  A gdzie obecane przez obecny rząd zrównanie stawek do pozostałych krajów starej Unii? A po prawdzie to z roku na rok rolnicy polscy pod rządami pis dostają mniej.

 10. Wienio pisze:

  Ale się ucieszyłem brawo nasze dzielne Pispaństwo

 11. Gg2021 pisze:

  Jak się nie podoba to idź do normalnej pracy, małe firmy nic nie dostają i nie płaczą