Jesienne szkodniki rzepaku: co nam zagraża?

Jeszcze niedawno panowała tendencja wystawiania żółtych naczyń na plantacjach rzepaku dopiero na początku wiosny. Był to spory błąd. Żółte naczynia powinny znajdować się na polach obsianych rzepakiem jak najszybciej po siewie, ponieważ jesienne szkodniki rzepaku są równie groźne, jak te wiosenne. 

jesienne szkodniki rzepaku

Śmietka kapuściana jest najgroźniejszym jesiennym szkodnikiem w rzepaku ozimym

Jesienne szkodniki rzepaku źródłem infekcji i gorszego przezimowania

Rzepak ozimy atakowany jest od samego początku przez wyjątkowo wiele szkodników. Sprawdźmy, które z nich oraz w jaki sposób zagrażają naszym plantacjom w okresie jesiennym.Pamiętajmy, że jesienne szkodniki rzepaku są tak samo groźne, jak te wiosenne. Dlatego też i ich zwalczanie jesienią jest tak samo ważne jak wiosenna ochrona. Dlaczego konkretnie?

Pamiętajmy, że zwalczanie jesienne jest tak samo ważne jak wiosenna ochrona przed szkodnikami. Dlaczego? Otóż jesienne żerowanie często może być źródłem infekcji chorobami grzybowymi.

Otóż jesienne żerowanie często może być źródłem infekcji chorobami grzybowymi. Ponadto uszkodzone liście mają mniejszą powierzchnię asymilacyjną – to bezpośrednio przekłada się na niższą efektywność nawożenia dolistnego oraz gorszą jakość przezimowania. W skrajnych przypadkach rzepak może nawet nie przetrwać zimy. Żerowaniu szkodników sprzyja długa i ciepła jesień. Niektóre z naszych rywali w rzepaku mogą dokonywać swojego żeru nawet do pierwszych przymrozków.

Chowacze tradycyjnie zagrożeniem

Chowacz galasówek

Chowacz galasówek składa jaja w korzeniach rzepaku, co dodatkowo stanowi zagrożenie.

Często mówimy, że znów trzeba pryskać „na chowacza”. Jest w tym dużo racji, ponieważ szkodnik ten – w różnych podgatunkach – występuje na naszych plantacjach przez większą część okresu wegetacyjnego. Jesienią zagrożeniem dla rzepaku jest chowacz galasówek. Jest to nieduży chrząszcz – jego długość osiąga co najwyżej 3 mm. Żer chowacza galasówka przypada na wczesną jesień. Powinniśmy obserwować plantację pod kątem jego obecności aż do listopada – w sprzyjających warunkach nawet nieco dłużej.

Pchełki – groźne przed wschodami i po wschodach

W październiku należy także monitorować plantację pod kątem obecności pchełki rzepakowej. Pierwsze wyrządzone przez nią szkody zauważyliśmy już we wrześniu

Jesienne szkodniki rzepaku to także pchełki – ziemne oraz rzepakowe. Pchełki ziemne przelatują na plantacje rzepaku ozimego na początku wschodów. W tym momencie zagrożenie ze strony tego szkodnika jest już mniejsze, ponieważ najbardziej interesuje się on wschodzącymi roślinami. Niemniej warto jeszcze w październiku sprawdzać czy ten niepożądany gość nie pojawia się na naszych polach. W październiku należy także monitorować plantację pod kątem obecności pchełki rzepakowej. Pierwsze wyrządzone przez nią szkody zauważyliśmy już we wrześniu. Jest to  chrząszcz o owalnym kształcie wielkości mniej więcej takiej samej, jak chowacz galasówek. Samice pchełki rzepakowej składają jaja do gleby. Stąd też larwy przedostają się do rośliny. Jest to zjawisko bardzo groźne, gdyż wylęgnięte larwy rosną wewnątrz rzepaku aż do wiosny. Znacznie osłabiają roślinę i pogarszają jakość przezimowania.

Gnatarz rzepakowiec – olbrzym wśród jesiennych szkodników

gnatarz w rzepaku

Gnatarz w krótkim czasie może zniszczyć całą plantację

Zagrożenie ze strony gnatarza rzepakowca jest jednym z tych, których nie należy w żadnym wypadku lekceważyć. Powinniśmy kontrolować plantację – jeśli chodzi o obecność gnatarza – od końca września do połowy października. Szkodnik ten osiąga około 7 – 8 mm długości, a jego rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 13 – 14 mm. Żeruje nie tylko na rzepaku, ale też na chwastach krzyżowych. Żer jest bardzo dynamiczny – w ciągu kilku, kilkunastu dni gnatarz może zniszczyć całą plantację. Gnatarz może żerować aż do pierwszych przymrozków. Zagrożenie polega na zjadaniu przez larwy liści rozwijającego się rzepaku.

Śmietka kapuściana najgroźniejsza jesienią

Śmietka kapuściana jest wybitnie groźna ze względu na to, że jest także nosicielem chorób. Żerowanie tego szkodnika jest jedną z przyczyn infekcji suchą zgnilizną kapustnych.

Jeśli chodzi o zagrożenie dla upraw, wszystkie jesienne szkodniki rzepaku przebija śmietka kapuściana. Jest wybitnie groźna ze względu na to, że jest także nosicielem chorób. Żerowanie tego szkodnika jest jedną z przyczyn infekcji suchą zgnilizną kapustnych. Śmietka ma ok 8 mm długości. Samce są czarnoszare, podczas gdy samice posiadają barwę brązowoszarą. Pod kątem bytowania śmietki w naszym rzepaku powinniśmy sprawdzać plantację aż do drugiej połowy listopada. Śmietka uważana jest obecnie za najgroźniejszego szkodnika rzepaku ozimego w okresie jesiennym. Podkreślić należy, iż w ciągu roku jest ona w stanie wydać nawet trzy kolejne pokolenia. 

Tantniś krzyżowiaczek i mszyce

Podczas jesieni naszym plantacjom zagrażają również takie jesienne szkodniki rzepaku, jak mszyca kapuściana czy tantniś krzyżowiaczek. Zagrożenie ze strony mszycy jest mniejsze aniżeli ze strony tantnisia. Ten drugi szkodnik może być większy nawet od gnatarza i osiągać do 17 – 18 mm rozpiętości skrzydeł. Groźne są gąsienice, które żerują na liściu i „skrobią” jego powierzchnię tym samym w dłuższej perspektywie czasu powodując tworzenie się dziur na liściu.

 

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 21

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *