Jesienny pewniak na chwasty w zbożach ozimych – herbicyd Bizon!

Popularność jesiennego terminu odchwaszczania zbóż ozimych rośnie od kilku lat. Jest to ewolucja w podejściu do ochrony roślin, która pozwala na skuteczne zwalczanie chwastów zbóż. Dodatkowo umożliwia lepsze rozłożenie prac polowych w gospodarstwie oraz zapewnia roślinie uprawnej komfortowy rozwój od najmłodszych faz rozwojowych.

Przez wiele lat jesienny zabieg odchwaszczający wykonywany był przeważnie w dużych gospodarstwach, które chcąc ułatwić sobie rozłożenie prac polowych, eliminowały chwasty już we wczesnych fazach rozwojowych. Od kilku lat widzimy, że tendencja do zabiegów jesiennych wyraźnie się zwiększa także wśród mniejszych i średnich gospodarstw. Wynika to z jednej strony z coraz korzystniejszych warunków pogodowych, potrzeby lepszego rozłożenia prac polowych, jak i dostępności skuteczniejszych preparatów. Nie da się ukryć, że wzrost zainteresowania tym terminem odchwaszczania jest także związany z pojawieniem się kilka lat temu herbicydu Bizon™.

Reklama

Przed jakimi chwastami szczególnie warto chronić zboża jesienią?

Przystępując do jesiennego odchwaszczania, chcemy pozbyć się wszystkich gatunków chwastów, które mogą od najmłodszych faz konkurować z rośliną uprawną. Lista jest długa, począwszy od gatunków jednoliściennych tj. miotła zbożowa, po pospolite gatunki dwuliścienne tj. chabry, maki, przytulia, fiołki, przetaczniki czy chwasty krzyżowe. Przy dużym poziomie zachwaszczenia, jesienny zabieg herbicydowy w znacznym stopniu ograniczy występowanie tych gatunków. Jeżeli chwasty nie tworzą swoistego „bałaganu” na polu, to jesteśmy w stanie poradzić sobie z nimi jednym przejazdem herbicydem.

Jesienny zabieg odchwaszczający w zbożach

jesienny zabieg odchwaszczający w zbożach

Jesienny zabieg odchwaszczający ułatwia pracę wielu rolnikom, ograniczając konkurencję ze strony chwastów już na samym początku wegetacji zbóż ozimych.

fot. Corteva Agriscience

Bizon jest herbicydem, który łączy w sobie cechy uniwersalnego i skutecznego rozwiązania. To produkt, który zawiera w swoim składzie trzy substancje czynne: penoksulam, diflufenikan oraz florasulam, w dawkach zapewniających skuteczne zwalczanie miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych. Herbicyd Bizon stosuje się w ozimych formach zbóż, tj. pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto ozime oraz jęczmień ozimy, w dawce 1,0 l/ha.

Etykieta wskazuje na zastosowanie od fazy 1 liścia zbóż, do fazy 4 liści. Jednakże wieloletnie doświadczenia i praktyka wskazują, że Bizon najlepiej działa, gdy chwasty skiełkowały i znajdują się we wczesnych fazach rozwojowych. Dlatego zabieg najlepiej wykonać nie wcześniej niż w fazie 2–3 liści rośliny uprawnej. Bizon zwalcza najbardziej uciążliwe chwasty występujące na polskich polach, tj. miotła zbożowa*, chaber bławatek, mak polny, przytulia czepna, fiołek polny, przetaczniki czy chwasty krzyżowe.

*nie dotyczy biotypów miotły zbożowej odpornych na substancje z grupy inhibitorów ALS (m.in. penoksulam).

Podsumowanie

Czy jesienny zabieg odchwaszczający jest lepszy niż wiosenny? Takie podsumowanie byłoby zbyt dużym uproszczeniem. Jego popularność wzrasta z sezonu na sezon, ponieważ ułatwia on pracę wielu rolnikom, ograniczając konkurencję ze strony chwastów. Trzeba pamiętać, że nie każdy zabieg wykonany jesienią będzie w 100% skuteczny. Duży wpływ ma na to również termin siewu, uprawa gleby, przebieg pogody, jak również ilość chwastów na polu.

Objawy działania herbicydów jesiennych mogą być dużo później widoczne, niż w przypadku środków stosowanych wiosną, co wynika z wolniejszej wegetacji. Nie mniej zastosowanie herbicydu w tym terminie w pełni zwalcza lub bardzo mocno ogranicza zachwaszczenie. A to z kolei pozwala roślinom na rozwój w lepszej kondycji, a tym samym pomaga uzyskać wysoki plon.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Z forum
Powiązany temat: Jesienny oprysk ozimin.
MalyRolnik18
Pryskał ktoś Lentipurem gdy zboże ma 2 liście a 3 dopiero wychodzi ? Na etykiecie jest napisane że od 3 liścia (kiedy 3 przestaje rosnąć) boje sie żeby nie przypalić. zobacz więcej »
marek530053
A picona 2l/ha plus 0,2kg expert met będzie dobrym rozwiązaniem żeby na wiosnę nie poprawiać? Koszt na hektar 150zl zobacz więcej »
JarekPasawski
Dnia 2.09.2021 o 19:57, Dawidekk napisał: A co powiecie jeszcze o gotowych opryskach wiele osób tak pryska, dają gorsze efekty jak takie mieszaniny jak kolega w... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *