Kampania cukrownicza 2021 wystartowała. Plony będą rekordowe?
Kampania cukrownicza 2021 wystartowała. Oficjalne rozpoczęcie kampanii buraczanej zainicjowała Krajowa Spółka Cukrowa ,,Polski Cukier” S.A. w poniedziałek 20 września br. w Cukrowni Nakło. Jak wynika z prognoz tegoroczny plon buraków cukrowych jak również produkcja samego cukru może okazać się rekordowa. Tym samym, rolnicy powinni również więcej zarobić.
W uroczystym rozpoczęciu kampanii buraczanej 2021 wzięli udział m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, a także prezes Krajowej Spółki Cukrowej, Krzysztof Kowa. Kampania cukrownicza 2021 ma obfitować w wysokie plony i najwyższy poziom produkcji cukru, o czym wspomniano podczas tego wydarzenia.
Przeczytaj również: Producenci buraka cukrowego borykają się z poważnymi problemami
Spis treści
Kampania cukrownicza 2021. Zapowiada się rekordowa produkcja cukru
Rozpoczęcie kampanii zaplanowano w poszczególnych cukrowniach uwzględniając jednocześnie aktualne prognozy plony, aby uzyskać jak najlepsze wyniki polowe i podczas produkcji. Krajowa Spółka Cukrowa ,,Polski Cukier” S.A. przewiduje, że tegoroczna produkcja cukru ze wszystkich cukrowni może być rekordowa.
Wspomniał o tym Krzysztof Kowa, Prezes Krajowej Spółki Cukrowej:
– Prognozujemy, że wszystkie siedem cukrowni należących do Krajowej Spółki Cukrowej przerobi w kampanii 2021/2022 ok. 6,4 mln ton surowca. Planowana produkcja cukru może więc w tym roku pobić nasz dotychczasowy rekord 909 tys. ton.
Kampania buraczana 2021/2022. Jakie plony buraków cukrowych?
Prezes Krzysztof Kowa podkreślił, że 2021 r. był trudny w uprawie buraków cukrowych, na co wpływała m.in. pogoda. Pomimo tego, prognozuje się, że kampania cukrownicza 2021 będzie udana, a tegoroczne plony buraków będą wyższe od zeszłorocznych.
Rok 2021 to kolejny trudny okres w uprawie buraka cukrowego. Późne i wydłużone siewy, trudności w zwalczaniu szkodników i kontroli zachwaszczenia czy wreszcie – w zależności od rejonu – niedobór lub nadmiar opadów spowodowały, że mamy bardzo duże zróżnicowanie jeżeli chodzi o plony i jakości surowca w poszczególnych regionach plantacyjnych. Patrząc globalnie będzie to lepsza kampania od zeszłorocznej, jednakże wyniki odbiegać będą od tych rekordowych, które uzyskiwaliśmy jeszcze kilka lat temu – dodał prezes Krajowej Spółki Cukrowej.
Kampania cukrownicza 2021 a produkcja buraków cukrowych w Polsce
Sama produkcja buraków cukrowych jest ważna nie tylko dla rolników, ale także dla całej gospodarki. Na co zwrócił uwagę były minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.
Niezależnie od tych wszystkich zagrożeń jakie są związane z produkcją cukru na świecie, mód, zmian oczekiwań konsumentów, presji cukru z trzciny cukrowej musimy wszystko uczynić, żeby produkcję buraków w Polsce utrzymać. Ona jest szalenie ważna dla rolników, którzy się tym zajmują, jest ważna również dla polskiej gospodarki, dla wyników ekonomicznych polskiego rolnictwa – podkreślał Jan Krzysztof Ardanowski.
Czytaj również: Koniunktura w rolnictwie w 2021 r. W rolniczych portfelach coraz więcej pieniędzy?
Źródło: Krajowa Spółka Cukrowa ,,Polski Cukier” S.A.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!