Kampania cukrownicza 2016/2017: jakie będą plony buraków cukrowych?
Spis treści
Trwa kampania cukrownicza 2016/2017. Wielu opolskich i dolnośląskich plantatorów już dawno odstawiło buraki do cukrowni, a nawet otrzymali pieniądze za towar. Inni wciąż kopią lub zamierzają kopać. Plony są zadowalające!
– Wykopane mamy buraki, które bardzo ładny plon wydały, ponad 700 kwintali – mówi Bernard Marks, plantator z Ligoty Krapowickiej (woj. opolskie). – Polaryzacja jest też ponad 16, czyli w tym roku buraków też będzie nadwyżka.
– Polaryzacja bardzo dobra. Buraki wyrosły, tak że nie możemy narzekać, i co najważniejsze, mamy już sprzedane – dodaje Wojciech Kaleciński, prezes RSP Krobusz.
Pracownicy cukrowni systematycznie odbierają buraki według harmonogramu.
Mając na uwadze rok poprzedni, ten rok jest zupełnie odmiennym rokiem, bardzo korzystnym rokiem.
– Jest wilgoć w glebie, tak że nie ma dużych strat buraków w momencie ich pozyskiwania i potem ładowania – komentuje dr Ryszard Bandurowski, prezes RSP Twardawa. – Mając na uwadze rok poprzedni, ten rok jest zupełnie odmiennym rokiem, bardzo korzystnym rokiem.
Sporo buraków zostało jeszcze do wykopania, bo tegoroczna kampania cukrownicza będzie o połowę dłuższa od poprzedniej i potrwa prawie do połowy stycznia. Surowca ma być prawie 2 razy więcej.
– Kampania będzie długa. Nie będzie to rekordowa kampania, tak jak 2 lata wstecz, kiedy to było prawie 170 dni. Planujemy ok. 130 dni – mówi Tomasz Kostrzewa, dyrektor Cukrowni Cerkier. – Ok. 70% surowca jest już przerobione.
Uprawa buraków cukrowych pociąga za sobą pewne koszty.
– Po siewie, w normalnym roku, trzeba wykonać 3 zabiegi herbicydowe, czasami musi być, wykonać 4 zabieg. Oczywiście w ramach nasilenia ataku mszyc, trzeba wykonać 1 bądź 2 zabiegi insektycydowe – mówi Tomasz Cichoń, rolnik z Ostrożnicy (woj. opolskie). – 2 razy przeprowadzamy nawożenie nawozami azotowymi, no i później w okresie lipca, sierpnia standardowo jest jeden zabieg przeciw chorobom, głównie chwościka.
Ponadto do uprawy buraków potrzebne są odpowiednie maszyny i urządzenia. Pomoc w zakresie sfinansowania ich zakupu można uzyskać w Banku Zachodnim WBK.
– Plantator w zakresie sfinansowania środków trwałych może liczyć w Banku Zachodnim WBK na szeroką pomoc. Dysponujemy dedykowanym do tego celu produktem Agro Inwestycja – wyjaśnia Mariusz Sipa, menedżer sprzedaży ds. agrobiznesu Banku Zachodniego WBK. – Okres kredytowania tego produktu aż 10 lat, możliwość spłaty zarówno w ratach miesięcznych, kwartalnych, jak i dopasowanych do indywidualnych potrzeb plantatora.
W przeszłości, z wyjątkiem ubiegłego roku, uprawa buraków cukrowych była bardziej opłacalna niż innych roślin w gospodarstwie. Nie wiadomo jednak, czy tak będzie w przyszłości, ponieważ od 2017 r. Unia Europejska znosi limity produkcyjne cukru.
– Każdy praktycznie może siać buraki, ale jest to tylko tak w cudzysłowie, ponieważ cukrownia najprawdopodobniej ograniczy to do 50 km wokół swojego komina, a pozostali rolnicy, którzy będą chcieli dostarczać buraki cukrowe, będą musieli partycypować w kosztach transportu tego surowca do cukrowni – mówi Bernard Marks.
Większość plantatorów w przyszłym roku nie zamierza jeszcze rezygnować z uprawy buraków cukrowych.
Cena na razie będzie, w przybliżeniu taka sama. Jeżeli będzie spadać, no to buraków nie będziemy siać.
– Podjęliśmy ryzyko to, które też Südzucker podjął, i idziemy razem. Zwiększyłem o 15% areał uprawy buraków i będę starał się robić wszystko, żeby robić to tak tanio jak jest to tylko możliwe – mówi dr Ryszard Bandurowski.
– Mówią, że cena na razie będzie, w przybliżeniu, taka sama. Jeżeli będzie spadać, no to buraków nie będziemy siać, a jeżeli zostanie mniej więcej na tym poziomie jak w zeszłym roku, to w tym roku, to tak, to będziemy siać – mówi Robert Kansy, rolnik z Opola.
Pod względem wielkości Polska jest trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej. Dotychczas na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku niemiecki koncern co roku kupował prawie 2 mln t buraków, z których produkował blisko 300 tys. t cukru.
Jeśli chcesz być na bieżąco, zapoznaj się z artykułem: Kampania cukrownicza – jakie są tegoroczne zbiory?