Kampania cukrownicza – jakie są tegoroczne zbiory?

W całym kraju trwa kampania cukrownicza. W zbiorze buraków przeszkadza pogoda, która opóźnia prace, ale również obniża parametry jakościowe buraków. Deszcz i brak słońca powodują, że zawartość cukru w burakach jest daleka od satysfakcjonującej.

– Tegoroczna kampania cukrownicza rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie w porównaniu do lat poprzednich – informuje Agnieszka Różańska z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. – W większości regionów kraju zbiory są opóźnione i utrudnione przez warunki pogodowe. Ulewne opady deszczu powodują, że kombajny nie mogą wjechać na pola, co niesie za sobą opóźnienia w odbiorze surowca.

kampania cukrownicza

Niższa jakość buraków wpłynie na obniżenie cen.

Za mała zawartość cukru – będą niższe ceny

Kiepska pogoda wpłynęła również na jakość buraków. W tym roku jest ona sporo niższa od spodziewanej. Zawartość cukru w burakach na początku ich przerobu wynosiła zaledwie 14 procent. Aktualnie odnotowuje się tendencję wzrostową i jest nieco lepiej – zawartość cukru w obecnie dostarczanych do cukrowni burakach wynosi 15-16 procent. Nadal jednak jakość buraków pozostawia wiele do życzenia. Dla plantatorów to zła wiadomość, gdyż cukrownie za każdy punkt procentowy poniżej 16 procent obniżają cenę surowca o około 9-10 procent. Zbiory buraków warto dokładnie zaplanować i brać pod uwagę możliwości przerobowe cukrowni. Termin zbioru powinien następować tuż przed terminem dostawy do cukrowni. O wiele lepiej jest bowiem, gdy buraki spokojnie sobie rosną niż czekają na odbiór w pryzmie. Pogarszają się wtedy ich parametry jakościowe.

Termin zbioru powinien następować tuż przed terminem dostawy do cukrowni. O wiele lepiej jest bowiem, gdy buraki spokojnie sobie rosną niż czekają na odbiór w pryzmie. Pogarszają się wtedy ich parametry jakościowe

Dalsza kampania cukrownicza jest uzależniona od pogody

Choć jakość dotychczas zebranych buraków pozostawia wiele do życzenia, dosyć zadowalająca jest wysokość plonów.

– Dotychczasowe plony korzeni są zróżnicowane w zależności od regionu kraju. Utrzymują się na poziomie średnio od 55 do 70 t/ha – podaje Agnieszka Różańska z KZPBC. – Najniższe plony notowane są w Polsce południowo-wschodniej, przede wszystkim ze względu na suszę, która wystąpiła na tym obszarze w okresie letnim. Szacujemy, że produkcja buraków cukrowych w tym roku wyniesie około 15 mln ton, a kampania cukrownicza powinna planowo zakończyć się w połowie stycznia.
Jak na koniec września takie plony są dosyć zadowalające. Jeśli w październiku pogoda będzie lepsza niż w deszczowym wrześniu, buraki będą nie tylko przyrastać, ale również poprawi się zawartość cukru w nich.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *