Polecamy
Generalny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina o obowiązku regularnych przeglądów sprzętu do chemicznej ochrony roślin.
Nierównomierna dystrybucja pestycydów na opryskiwanej powierzchni niesie za sobą ryzyko ograniczenia efektywności zabiegu, powodując konieczność wykonania większej liczby oprysków. Stosowanie środków ochrony roślin przy wykorzystaniu sprzętu niesprawnego może dodatkowo stwarzać ryzyko powstania skażeń punktowych i utratę zdrowia przez operatora i późniejszego konsumenta wyhodowanych po takich opryskach płodów.
PIORIN przypomina w związku z tym o obowiązku przeprowadzania okresowych badań potwierdzających sprawność techniczną sprzętu. Przeprowadza się je nie rzadziej niż co 3 lata, przy czym pierwszy przegląd powinien odbyć się nie później niż po upływie 5 lat od dnia zakupu maszyny.
Zgodnie z przepisami, stosowanie środków ochrony roślin sprzętem niesprawnym technicznie lub nieskalibrowanym, a także uchylanie się od obowiązku poddawania go badaniom technicznym podlega karze grzywny. Jeśli inspektor stwierdzi, że te płody rolne zawierają pozostałości środków ochrony roślin w ilości stwarzającej zagrożenie dla zdrowia konsumenta, zakazuje przeznaczania ich do spożycia przez ludzi oraz wprowadzania do obrotu. Określa też sposób ich zagospodarowania.
Aktualnie na terenie Polski funkcjonuje sieć „stacji kontroli opryskiwaczy” wykonujących takie badania. Rejestry przedsiębiorców i podmiotów niebędących przedsiębiorcami, prowadzących działalność w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin udostępniane są przez wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa.