KE zaangażuje się bardziej w walkę z ASF?

Wirus ASF przyczynia się do ponoszenia znacznych kosztów przez producentów, dlatego Komisja Europejska powinna bardziej zaangażować się finansowo w walkę z nim. Takie stanowisko przedstawiła Polska na wczorajszym spotkaniu ministrów UE, Białorusi, Rosji i Ukrainy. W spotkaniu brał udział również Vytenis Andriukaitis, unijny Komisarz do spraw Bezpieczeństwa Żywności.
Rozmowy na temat walki z afrykańskim pomorem świń odbyły się wczoraj w Warszawie.
Spis treści
Wirus ASF to problem międzynarodowy
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zaznaczył, że wirus ASF to problem międzynarodowy, dlatego przy zwalczaniu tej choroby potrzebna jest współpraca międzynarodowa. Jak podaje PAP, minister podkreślił konieczność wskazania odpowiedniego wsparcia przez Komisję Europejską na rzecz łagodzenia skutków ekonomicznych związanych z ASF.
Vytenis Andriukaitis, unijny Komisarz do spraw Bezpieczeństwa Żywności zaznaczył podczas wczorajszego spotkania, że Bruksela będzie wspierać działania kontrole i badania nad tą chorobą. W jego ocenie, mimo, iż ASF występuje już w kilku krajach UE, to nowe ogniska tej choroby pojawiają się „w relatywnie kontrolowanych miejscach”, a za rozprzestrzenienie się wirusa odpowiada głównie człowiek.
Wirus, czyli ogromne straty
W Polsce ASF pojawił się cztery lata temu. Inspekcja Weterynaryjna donosi już o 108 ogniskach tej choroby u świń i 1730 przypadkach u dzików. Rozprzestrzenianie się wirusa naraziło rolników na ogromne straty. Notowania żywca wieprzowego w skupach utrzymują się obecnie na niskim poziomie około 3,5 – 4 zł/kg.
Przeczytaj więcej o problemach z jakimi borykają się hodowcy świń
Na poprawę trudnej sytuacji hodowców na razie się nie zapowiada. Analitycy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prognozują dalsze pogorszenie koniunktury na tym rynku – w najbliższym czasie ceny trzody mają nadal spadać, a ceny zbóż wzrastać.
Walka z ASF: problem nie tylko Polski
Wirus ASF pojawił się już na Litwie i Łotwie, a także w Estonii i Rumunii. Walkę z ASF planują kraje, w których wirus się jeszcze nawet nie pojawił. Jak donosi agencja Reuters, duński rząd podpisał porozumienie w sprawie budowy płotu na granicy z Niemcami i zapowiedział surowe kary za stwarzanie ryzyka zawleczenia na teren Danii wirusa.
