Przegląd i serwis rębaków: kiedy go wykonać?
Kończy się okres przycinania drew owocowych w sadach. Warto już teraz pomyśleć o przeglądzie rębaków.
Pisaliśmy już, jak ważne jest zagospodarowanie usuwanych gałęzi oraz czy można samodzielnie wykonać rębak. I choć maszyny te nie należą do specjalnie awaryjnych już teraz warto oddać je do przeglądu lub, jeśli się wyeksploatowała, pomyśleć o zakupie nowego. Podpowiadamy, jak to zrobić.
– W tego typu maszynach najczęściej awarii ulega silnik i pompa hydrauliczna. Odradzam jednak samodzielne naprawy, szczególnie, kiedy są na gwarancji. Poza tym przy okazji napraw w grę wchodzi też wymiana uszczelek i inne rzeczy. Nie zawsze o tym pamiętamy – mówi pan Czesław, serwisant sprzętu ogrodniczego z Katowic.
Jeśli maszyna jest na gwarancji serwis ma zazwyczaj obowiązek oddać ją w ciągu 2 tygodni. Przeważnie jednak można się spodziewać szybszego odzyskania sprzętu. Podobnie w przypadku rębaków nieobjętych gwarancją:
– Czas jest ważny dla nas wszystkich, dlatego wszelkie naprawy, jeśli tylko mamy niezbędne części, staramy się wykonywać jak najszybciej – dodaje pan Czesław.
Inaczej sprawa się ma w przypadku maszyn, do których trudno o części zamienne, dlatego też mechanicy namawiają regularnych przeglądów:
– Jeśli rębak był produkcji amerykańskiej, może się zdarzyć, że sprowadzenie niezbędnych części zabierze nawet 3 miesiące. Nie jest to problemem, kiedy mamy sezonowy przestój. Gorzej, jeśli wypadek zdarzy się w trakcie sezonu – wyjaśnia Jakub Kolasa, właściciel firmy sprzedającej i serwisującej sprzęt ogrodniczy z Wrocławia.
Dobrze jest przed zakupem sprawdzić parametry jakościowe. Cykl używalności rębaka, to ok. 10–20 lat.
Warto na to zwrócić uwagę podczas zakupów. Każdy chce mieć jak najlepszy sprzęt. Niestety, cena często przegrywa z jakością. Choć wymiana części może zabrać trochę czasu, to jednak znawcy tematu podkreślają, że najlepsze jakościowo rębaki sprowadzane są z USA, Holandii i Niemiec. Są też najdroższe. Nieco bardziej zawodne są maszyny sprowadzane z Włoch. Na półce ekonomicznej znajdują się Polskie i Chińskie.
– Dobrze jest przed zakupem sprawdzić parametry jakościowe. Cykl używalności rębaka, to ok. 10–20 lat. Warto więc zastanowić się, co nam się bardziej opłaca – podpowiada Jakub Kolasa.
Przed zakupem, można też poprosić dilera, by zrobił nam prezentację działania i możliwości maszyny. Dobrze jest też sprawdzić na forach internetowych, co piszą o upatrzonym modelu inni użytkownicy. Co jeszcze?
– Liczy się przede wszystkim przeznaczenie, czyli w jakich warunkach i gdzie będziemy pracować. Parametry techniczne, tzn. wytrzymałość rębaków. Dobrze dobrany będzie działał nawet dwa razy dłużej – podpowiada Jakub Kolasa.
Pamiętajmy, że regularne serwisowanie oraz właściwy dobór maszyny umożliwią nam dłuższą i skuteczniejszą pracę.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!