Przegląd i serwis rębaków: kiedy go wykonać?

Kończy się okres przycinania drew owocowych w sadach. Warto już teraz pomyśleć o przeglądzie rębaków.

Pisaliśmy już, jak ważne jest zagospodarowanie usuwanych gałęzi oraz czy można samodzielnie wykonać rębak. I choć maszyny te nie należą do specjalnie awaryjnych już teraz warto oddać je do przeglądu lub, jeśli się wyeksploatowała, pomyśleć o zakupie nowego. Podpowiadamy, jak to zrobić.

W tego typu maszynach najczęściej awarii ulega silnik i pompa hydrauliczna. Odradzam jednak samodzielne naprawy, szczególnie, kiedy są na gwarancji. Poza tym przy okazji napraw w grę wchodzi też wymiana uszczelek i inne rzeczy. Nie zawsze o tym pamiętamy – mówi pan Czesław, serwisant sprzętu ogrodniczego z Katowic.

rębaków

W tego typu maszynach najczęściej awarii ulega silnik i pompa hydrauliczna. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: KubaMF)

Jeśli maszyna jest na gwarancji serwis ma zazwyczaj obowiązek oddać ją w ciągu 2 tygodni. Przeważnie jednak można się spodziewać szybszego odzyskania sprzętu. Podobnie w przypadku rębaków nieobjętych gwarancją:

Czas jest ważny dla nas wszystkich, dlatego wszelkie naprawy, jeśli tylko mamy niezbędne części, staramy się wykonywać jak najszybciej – dodaje pan Czesław.

Inaczej sprawa się ma w przypadku maszyn, do których trudno o części zamienne, dlatego też mechanicy namawiają regularnych przeglądów:

Jeśli rębak był produkcji amerykańskiej, może się zdarzyć, że sprowadzenie niezbędnych części zabierze nawet 3 miesiące. Nie jest to problemem, kiedy mamy sezonowy przestój. Gorzej, jeśli wypadek zdarzy się w trakcie sezonu – wyjaśnia Jakub Kolasa, właściciel firmy sprzedającej i serwisującej sprzęt ogrodniczy z Wrocławia.

Dobrze jest przed zakupem sprawdzić parametry jakościowe. Cykl używalności rębaka, to ok. 1020 lat.

Jakub Kolasa, właściciel firmy sprzedającej i serwisującej sprzęt ogrodniczy z Wrocławia

Warto na to zwrócić uwagę podczas zakupów. Każdy chce mieć jak najlepszy sprzęt. Niestety, cena często przegrywa z jakością. Choć wymiana części może zabrać trochę czasu, to jednak znawcy tematu podkreślają, że najlepsze jakościowo rębaki sprowadzane są z USA, Holandii i Niemiec. Są też najdroższe. Nieco bardziej zawodne są maszyny sprowadzane z Włoch. Na półce ekonomicznej znajdują się Polskie i Chińskie.

Dobrze jest przed zakupem sprawdzić parametry jakościowe. Cykl używalności rębaka, to ok. 10–20 lat. Warto więc zastanowić się, co nam się bardziej opłaca – podpowiada Jakub Kolasa.

Przed zakupem, można też poprosić dilera, by zrobił nam prezentację działania i możliwości maszyny. Dobrze jest też sprawdzić na forach internetowych, co piszą o upatrzonym modelu inni użytkownicy. Co jeszcze?

Liczy się przede wszystkim przeznaczenie, czyli w jakich warunkach i gdzie będziemy pracować. Parametry techniczne, tzn. wytrzymałość rębaków. Dobrze dobrany będzie działał nawet dwa razy dłużej  – podpowiada Jakub Kolasa.

Pamiętajmy, że regularne serwisowanie oraz właściwy dobór maszyny umożliwią nam dłuższą i skuteczniejszą pracę.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Kup teraz Inwestuj w plon
Z forum
Powiązany temat: Rębak do gałęzi ...
akmaly
Jeśli mowa o dużej ilości to zastanów się ile taki rębak wytrzyma. Wg. mnie to większy problem będziesz miał z korzeniami i drobnymi gałęziami które nie będą dawać się tego typu ... zobacz więcej »
panol
No i ja nastepny, w kolejce o doswiadczenia z pierwszej reki. Mam gospodarstwo na ktorym sa hektary samosiewow 10cio-15toletnich drzewa: brzozy, sosny, graby, wierzby - 80% tego ... zobacz więcej »
grybek3
c-360. najlepiej przez 5 bieg. wtedy ciagnik pracuje na 800 obrotow. c-360. najlepiej przez 5 bieg. wtedy ciagnik pracuje na 800 obrotow. zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *