Kiedy siać zboża ozime? Terminy wysiewu w Polsce

Termin siewu ma bardzo duże znaczenie nie tylko na początkowy rozwój rośliny, ale też na jej plonowanie. Odpowiadamy na pytanie – kiedy siać zboża ozime?

Termin siewu zbóż ozimych ważny dla plonu

terminy siewu pszenicy ozimej - mapa

Orientacyjne terminy siewu pszenicy ozimej

To, kiedy siać zboża ozime, nie jest kwestią sztywną dla całej Polski. W różnych regionach naszego kraju kalendarium siewne zbóż prezentuje się inaczej. Czas wjazdu z siewnikiem jest także uzależniony od rodzaju wysiewanego zboża. O tym, jak ważny jest termin siewu i panująca w jego czasie pogoda przekonali się w tym roku plantatorzy kukurydzy – rośliny siane w glebę nieogrzaną, znacznie przed terminem, miały duży problem ze wschodami i późniejszym rozwojem. Warto nie popełnić błędów związanych ze zbyt szybkim lub późnym siewem w przypadku zbóż – oszczędzi nam to niepotrzebnych nerwów już na starcie. Pamiętajmy jednak, że nie należy kurczowo trzymać się jedynie zalecanych terminów, ponieważ równie istotne są warunki atmosferyczne w momencie siewu.

 

Termin siewu pszenicy ozimej – kiedy siać pszenicę? Cały wrzesień

pszenica ozima

Pszenica ozima wysiewana nawet kilka dni po terminie może plonować nieco słabiej. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: mrozon07

Królowa zbóż – pszenica – najlepiej plonuje w przypadku siewu od końca pierwszej dekady września do końca tego miesiąca. Jest niezwykle delikatna na jakiekolwiek odchylenia w kwestii terminu wysiewu – jego opóźnienie i siew np. około połowy października to już kilkanaście procent niższy plon. Do tego dochodzi krótki okres wegetacji jesiennej, przez co pszenica może nie zdołać w pełni przygotować się do zimy. Wówczas musimy liczyć na łut szczęścia i delikatną zimę. Najwcześniej siewy pszenicy ozimej mogą rozpocząć rolnicy w Polsce północno – wschodniej. Dedykowany termin agrotechniczny dla tego regionu kraju przypada na okres około 5 – 20 września. Gospodarstwa w środkowej Polsce powinny wysiewać pszenicę od 10 do 25 września. W podobnym terminie siewy rozpoczynać mogą plantatorzy z południowo – wschodnich regionów. Zachodnia część Polski rozpoczyna siewy od połowy września do końca tego miesiąca. Najpóźniejszy termin wysiewu wyznaczony jest dla Niziny Śląskiej oraz terenów nadmorskich – od 20 września do 5 października. Pszenicę wysiewamy na głębokość 2 – 4 cm.

Termin siewu pszenżyta

Pszenżyto

Pszenżyto powinno zostać wysiane do końca pierwszego tygodnia października. Źródło: agrofoto.pl. Użytkownik: filip0705

Pszenżyto – w Polsce niezwykle popularne ze względu na m.in. mozaikowatość naszych gleb — możemy siać od 5 września. Tak jak w przypadku innych zbóż zaczynają rolnicy z chłodniejszych regionów. Przyjmujemy, że północno-wschodnia Polska powinna być obsiewana tą rośliną do 20 września. W centralnej części kraju siew możemy wydłużyć do połowy trzeciej dekady, a najdłużej mogą siać rolnicy w zachodniej i południowej części kraju — do 5 października. Pamiętajmy jednak, że rolnicy z tych części Polski później zaczynają siew — od 20 września. Głębokość wysiewu jest taka sama jak w przypadku pszenicy. Ważne, aby nie aplikować nasion zbyt głęboko w przypadku siewu na ciężkim stanowisku.

 

terminy siewu pszenżyta ozimego - mapa

Orientacyjne terminy siewu pszenżyta ozimego

Optymalny termin siewu jęczmienia ozimego

Jęczmień ozimy jest najdelikatniejszym zbożem wysiewanym w naszym kraju. Ze względu na jego delikatność terminy powinny być w tym przypadku bezwzględnie dotrzymane. Na północnym wschodzie kraju powinien zostać wysiany od 5 do 15 września.

terminy wysiewu jęczmienia ozimego - mapa

Orientacyjne terminy wysiewu jęczmienia ozimego

W centrum kraju mamy czas od 10 do 18 września, a do 20 września siejemy na zachodzie Polski i południu. Czasem zdarza się, że zaleca się terminy późniejsze — jest to pokłosie infekcji chorobami w poprzednich latach. Aby jednak opóźnić siew, musimy mieć do czynienia z ciepłą jesienią.

Kiedy siać żyto? Optymalne terminy na siew żyta

Żyto

Żyto — pomimo niskich wymagań glebowych — nie toleruje odchyleń w terminie siewu. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: crickmaverick

Żyto ma najniższe wymagania glebowe spośród zbóż w Polsce. Nie oznacza to jednak, że możemy je wysiewać kiedy chcemy. Podobnie jak inne rodzaje zbóż, tak i ono cechuje się wrażliwością na termin — nie sugerujmy się jego niskimi wymaganiami na inne czynniki agrotechniczne. Zwracajmy także uwagę na fakt, że w innych terminach siejemy żyto hybrydowe. Klasyczna forma żyta może pojawić się na polach w północno-wschodniej Polsce od 5 września i zgodnie z zaleceniami mamy 10 dni od tej daty na wysiew. Do 25 września powinno zostać zasiane żyto w Polsce centralnej oraz południowo-wschodniej. W Polsce zachodniej termin wyznaczony został na okres 20 – 30 września. W pierwszym tygodniu października żyto może być jeszcze wysiewane w pasie nadmorskim, zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim.

terminy siewy żyta ozimego wg regionów

Orientacyjne terminy siewy żyta ozimego wg regionów

Kiedy siać zboża ozime? Ani za wcześnie, ani za późno

Terminy wysiewu nie mogą być traktowane jako element niezmienny. Warunki klimatyczne zmieniają się cały czas i daty graniczne również mogą ulegać przesunięciu. Zalecany termin ma być jedynie kompasem, który wskazuje, kiedy siać zboża ozime — w przypadku optymalnych warunków pogodowych. Zauważmy jednak, że odnoszą się one do okresu i warunków jesiennej wegetacji. Regiony, które charakteryzują się np. niższą temperaturą, muszą być obsiane wcześniej — wszystko po to, aby zapewnić zbożom wymagany czas rozwoju przed zimowym spoczynkiem. Błędem są zarówno zbyt wczesne siewy — prowadzące np. do nadmiernego rozkrzewienia, jak i opóźnione, które nie pozwalają na pełen rozwój w czasie jesieni.

Kiedy siać zboża ozime w 2024 r.?

Obecnie, tj. od połowy drugiej dekady XXI w. nie dziwi nikogo fakt, że ww. terminy nieco się rozjeżdżają z teraźniejszymi realiami. Mianowicie standardem jest, że siew jęczmienia ozimego np. na Dolnym Śląsku odbywa się w pierwszej połowie października. Właściwie w  takim terminie siewów dokonują również rolnicy z południowej części Polski oraz z centrum.

Dość popularny jest także siew pszenicy ozimej w pierwszej dekadzie listopada. Również z żytem rolnicy wcale się  nie spieszą.

Przyczyną teraźniejszego opóźniania siewu jest głównie niska wilgotność gleby. Dlatego rolnicy czekają na jesienne opady, aby warunki glebowe się poprawiły. Siew do suchego gruntu po pierwsze uniemożliwia stosowanie herbicydów doglebowych. Ponadto strasznie wydłuża wschody, a pojawiającym się młodym wrażliwym siewkom po prostu brakuje wody.

Kolejną przyczyną jeśli chodzi o siewy pszenicy, są późno schodzące z pola kukurydze, po których sieje się właśnie pszenicę. Wszystko przez to, że wydłużająca się wegetacja pozwala na uprawę obficie plonujących kukurydz o wysokim FAO.

Zastanawiasz się nad terminem siewu? Może zainteresują Cię również tematy poświęcone maszynom do siewu:

Przygotowanie siewnika do siewu: jak to zrobić?

Siew: agregat uprawowy i siewnik czy kombinacja uprawowo-siewna?

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 60

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *